ក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន៧ ផ្តល់ឱកាសហាត់ការដល់ក្រុមនិស្សិតមកពីកម្មវិធីយុវជន២១
ក្រុមហ៊ុនឯកជនធំៗចំនួន ៧ កាលពីពេលថ្មីៗនេះបានផ្តល់ឱកាសឱ្យក្រុមយុវជនមកពីកម្មវិធី យុវជន២១ “Youth 21st” នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចុះកម្មសិក្សាការងារជាក់ស្តែង ដើម្បីដកស្រង់យកបទពិសោធន៍ និងចំណេះដឹងល្អៗដើម្បីអនុវត្តជាក់ស្តែងក្នុងគម្រោងអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជនបានមានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធី “យុវជន២១” រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ និងបំណិនដល់យុវជន​ ដើម្បី​រៀបចំ គម្រោងអាជីវកម្មបែបឌីជីថល (Digital Business Model) ដែលអាចអនុវត្តបានក្នុងសង្គមជាក់ស្តែង និងដំណើរការអាជីវកម្ម។ ដើម្បីបង្កើតផែនការអាជីវកម្មអាចអនុវត្តបានពិតប្រាកដ និងឆ្លើយតបទៅនឹងទីផ្សារ​ជាក់ស្តែង គឺតម្រូវ​ឱ្យ​​សិក្ខាកាម​ចុះអនុវត្តជាក់ស្តែងនៅតាមបណ្តា​សហគ្រាស និងក្រុមហ៊ុនឯកជនដែលកំពុងធើ្វអាជីវកម្មទម្រងឌីជីថល ធើ្វការស្រាវជ្រាវព័ត៌មាន និងសិក្សាស៊ីជ្រៅលើទិន្នន័យពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីបំពេញបន្ថែមក្នុងផែនការ​អាជីវកម្មរបស់ពួកគេ។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ការចុះកម្មសិក្សាតម្រូវឱ្យ​សិក្ខាកាម​រៀនបន្សាំ​ជីវិត​ការងារ និងស្ថានភាពពិតជាក់ស្តែងនៅក្នុង​សង្គម ព្រមទាំងចេះស្វែងរកដោះស្រាយផ្សេងៗ ដើម្បីជំនះបាននូវឧបសគ្គ និងបញ្ហាប្រឈម​នានា ដែលពួកគេជួបប្រទះ។ បំណិនអំណត់ តស៊ូ ក្លាហាន និងបំណិនឌីជីថលដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា គឺជាគោលបំណងដ៏សំខាន់សម្រាប់ការចុះកម្មសិក្សារបស់កម្មវិធី “យុវជន២១”
លោក ឯម ពិសិដ្ឋ សាស្ត្រាចារ្យ និងជាសមាជិកគណៈកម្មការរៀបចំកម្មវិធីយុវជន២១ បានលើកឡើងថាការចុះកម្មសិក្សារយៈពេល៨សប្តាហ៍ គឺចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី១០ ខែកក្កដា ដល់​ ថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១។ ប្អូនៗ​កម្មសិក្សាការីនឹងទទួលបានព័ត៌មានជាក់ស្តែង និងទិន្នន័យបន្ថែមសម្រាប់ដាក់ជាធាតុចូលដើម្បីកែសម្រួល និងបំពេញបន្ថែមលើផែនការអាជីវកម្ម។
លោក ឯម ពិសិដ្ឋ បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ក្រុមហ៊ុនឯកជន​គឺ​ជាតួអង្គសំខាន់បំផុត ដើម្បីជួយផ្តល់ព័ត៌មាន និងទិន្នន័យជាក់លាក់ ជាពិសេសចែករំលែកបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង ដែលបានអនុវត្តក្នុងអាជីវកម្មពិតប្រាកដ ការជួប្រទះបញ្ហាប្រឈម និងដំណោះ​ស្រាយជាក់លាក់ និងសមស្របទៅនឹងបញ្ហាជាក់ស្តែងក្នុងសង្គម។ ក្រុមហ៊ុនឯកជននឹងផ្តល់ជូន​វេទិកាពិគ្រោះយោបល់ ឱកាសការងារ ឱកាសវិនិយោគ និងការណែនាំវិធីសាស្រ្តវិនិយោគដែលឆ្លើយតបទៅនឹងទីផ្សារ និងតម្រូវការសង្គម”
លោកបានបន្ថែមផងដែរថា តាមរយៈការចុះកម្មសិក្សាប្អូនៗយុវជននឹង បង្វឹកខ្លួនៗឯងឱ្យមាន​ជំនាញ​ភាពជា​អ្នកដឹកនាំ​​(Leadership Skill) ជំនាញ​សហគ្រិន​ភាព​(Entrepreneurship) បំណិន​អាជីព​ការងារ(Career Development) បំណិនជីវិត ​(Life Skill) និងបំណិនដោះស្រាយបញ្ហា(Resolution Skill)។ ប្អូនៗយុវជននឹងសិក្សាបំពេញបន្ថែមលើទ្រឹស្តីផ្សារភ្ជាប់ជាមួយការអនុវត្ត ក្នុងការ​រៀបចំ​ផែនការអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ និងអនុវត្តបាននៅក្នុងសង្គម ជាក់ស្តែង
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា តាមរយៈការជួយសម្របសម្រួល ពីសមាគមសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជា (YEAC) មានក្រុមហ៊ុនជាច្រើនបានឆ្លើយតបទទួលឱ្យយុវជន​របស់យើងចុះកម្មសិក្សា។ ប៉ុន្តែដោយហេតុថា បេសកកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនមិនបានឆ្លើយតបទៅនឹង វត្ថុបំណងផែនការអាជីវកម្មរបស់ប្អូនៗយុវជន ដូចនេះហើយបានជាគណៈកម្មការរៀបចំ បានពិនិត្យយ៉ាងលម្អិតលើលក្ខខណ្ឌនីមួយៗ និងបានពិគ្រោះយោបល់ជួយក្រុមហ៊ុនឯកជន ដើម្បីធើ្វការផ្គូផ្គងឱ្យ​ស៊ីសង្វាក់គ្នារវាងវត្ថុបំណងផែនការអាជីវកម្មរបស់ប្អូនៗយុវជន ក្នុងនោះមានក្រុមហ៊ុនចំនួន៧ ដូចជា៖
– ធនាគារវីង៖ ទទួលយក ០៣ក្រុមគឺ៖ ១-សាកលវិទ្យាល័យវេស្ទើន-WU (App Phsar 360 ការលក់ទំនិញ​អនឡាញ) ២-សាកលវិទ្យាល័យធនធានមនុស្ស-HRU (App សេវាកម្មសំអាត និងដឹកជញ្ជូន) ៣-សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង-NUM (App សេវាកម្មអប់រំ)។
– RMA Group៖ ទទួលយក០៣ក្រុមគឺ៖ ១-សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្ត & សេដ្ឋកិច្ច-RULE (App សេវាកម្មពិគ្រោះយោបល់ និងអប់រំ) ២-សាកលវិទ្យាល័យភ្នំពេញអន្តរជាតិ-PPIU (App សុវណ្ណភូមិ ការលក់កសិផលអនឡាញ) ៣-សាកលវិទ្យាល័យភូមិកសិកម្ម-RUA (ទូលក់ទំនិញស្វ័យប្រវត្តិ)។
– គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេម៉ា៖ ទទួលយក០១ក្រុមគឺ៖ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ-RUPP (App សេវាកម្មការងារ និងអប់រំ)។
– Bee Digital៖ ទទួលយក០១ក្រុមគឺ៖ សាកលវិទ្យាល័យមេគង្គកម្ពុជា-CMU (ROMNEA EVENT PLANNER)។
– Apsara Media Service-AMS៖ ទទួលយក០១ក្រុមគឺ៖ សាកលវិទ្យាល័យផារ៉ាហ្គន-Paragon IU (App SERSITY Online Community)។
– Target Investment Corporation LTD-TIC៖ ទទួលយក០១ក្រុមគឺ៖ សាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្រ្ត-UP (App គ្រូពេទ្យខ្ញុំ)។