ភ្នំពេញ៖ ចំណេះដឹង សមត្ថភាព និងស្មារតីទទួលខុសត្រូវគ្រប់កិច្ចការជាផ្នែកសំខាន់រុញច្រានឱ្យយុវជនក្លាយជាមនុស្សមានផ្នត់គំនិតវិជ្ជា និងហ៊ានសម្រេចចិត្តដោយឯករាជ្យនៅក្នុងដំណើរជីវិតសិក្សា ការងារ ព្រមទាំងចូលរួមសកម្មភាពនានានៅក្នុងសង្គម។ ផ្នត់គំនិតវិជ្ជមានជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ជួយទៅដល់ស្មារតីយុវជនឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ស្គាល់ខ្លួនឯង ច្បាស់ និងសម្រេចចិត្តចំគោលដៅជីវិត។ នេះជាការយល់ឃើញរបស់លោក ជា សុខហ៊ី ហៅថា ប៊ីល អ្នកដឹកនាំកម្មវីធី Ignite Cambodia និង TedxRUPP ។
តាមរយៈបទពិសោធន៍ជីវិតលោក ជា សុខហ៊ី បានលើកឡើងថា យុវជនមានអាយុចាប់ពី១៨ឆ្នាំឡើងទៅគួរតែក្លាយខ្លួនជាបុគ្គលហ៊ានទទួលខុសត្រូវលើការសម្រេចចិត្តរបស់ខ្លួន ទាំងការសិក្សា ការងារ ឬសកម្មភាពអ្វីមួយ។ មុននឹងក្លាយជាមនុស្សមានគំនិតឯករាជ្យយុវជនត្រូវរៀនសន្សំចំណេះដឹងឱ្យបានច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងរស់នៅ អានសៀវភៅឱ្យបានទូលំទូលាយ ស្វែងរកអ្នកបង្ហាត់បង្ហាញផ្លូវល្អៗ ដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាពេលជួបប្រទះ។
លោក ជា សុខហ៊ី មានប្រសាសន៍បន្តថា ប្រសិនបើយុវជនចេះបង្កើតទំនាក់ទំនងល្អ និងទទួលស្គាល់ខ្លួនឯងច្បាស់នោះឱកាសជោគជ័យជាច្រើនពួកគេនឹងទទួលបាន។ ក្នុងនាមជាយុវជនគួរចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្តផ្សេងៗនៅក្នុងសង្គម ព្រមទាំងសាកល្បងធ្វើការងារដែលអាចផ្ដល់ចំណេះថ្មីៗសម្រាប់សិក្សាបន្ថែមលើជំនាញឱ្យកាន់តែច្បាស់លាស់។
ផ្តើមជីវិតចេញពីការងារស្ម័គ្រចិត្ត ជាលទ្ធផលជំរុញឱ្យលោក សុខហ៊ី បានចាប់ផ្តើមបង្កើតជំនួញទាំងវ័យក្មេង។ គំនិតឯករាជ្យភាពនេះធ្វើឱ្យលោកស្គាល់ពីខ្លួនឯងបានកាន់តែច្បាស់ ស្គាល់ទាំងបរាជ័យ និងជោគជ័យដែលបង្ហាញផ្លូវល្អៗ និងអាចសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវ។
អ្នកដឹកនាំកម្មវីធី TedxRUPP រូបនេះយល់ថា ជួនកាលមនុស្សគ្រប់រូបមិនស្គាល់ខ្លួនឯងថាជានរណាពិតប្រាកដនោះទេ លុះត្រាតែសាកល្បងធ្វើកិច្ចការផ្សេងៗឱ្យបានច្រើនទើបស្គាល់ច្បាស់ពីខ្លួនឯង និងមានក្ដីស្រមៃអ្វីមួយឱ្យពិតប្រាកដ។ យុវជនមានទំនោរទៅលើការសម្រេចចិត្តដោយឯករាជ្យភាពលើខ្លួនឯង ពួកគេអាចចាប់យកឱកាសថ្មីៗ ធ្វើអ្វីដែលខ្លួនឯងស្រឡាញ់ សម្រួចគោលដៅឱ្យបានល្អ និងមិនផ្តល់ការពិបាកដល់គួ្រសារ៕