ភ្នំពេញ៖ ផ្តើមជីវិតតែងនិពន្ធបន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សាមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញក្នុងឆ្នាំ២០១៧ ព្រមទាំងបានបោះពុម្ពស្នាដៃសៀវភៅរបស់ខ្លួនដំបូងចំណងជើងថា អ្នកពិតជាពិសេស តោះ! ទៅមុខទៀត ហើយក្រោយមកបោះពុម្ពសៀវភៅមួយក្បាលទៀតចំណងជើងថា និទានម៉ែ បានជំរុញចិត្តយុវជន តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ កាន់តែខ្លាំងឱ្យស្រឡាញ់វិស័យតែងនិពន្ធ។ តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ មានបំណងចាប់អាជីពជាអ្នកនិពន្ធក្នុងបំណងលើកស្ទួយវិស័យសិល្ប៍កម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរ។
សៀវភៅអ្នកពិតជាពិសេស តោះ! ទៅមុខទៀត ខ្លឹមសារចង់លើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកអានស្គាល់ពីតម្លៃនៃជីវិតខ្លួនឯងពិតជាពិសេស មិនត្រូវបោះបង់ខ្លួនឯងក្នុងដំណើរជីវិត មនុស្សត្រូវមានក្តីសង្ឃឹមបន្តទៅមុខជានិច្ច។ ចំណែកសៀវភៅនិទានម៉ែ ខ្លឹមសារចង់ឱ្យអ្នកអានស្គាល់ពីតម្លៃខ្លួន ហ៊ានដើរតាមក្ដីស្រមៃ ចេះជ្រើសរើសដៃគូរជីវិត ចេះខ្វល់ខ្វាយបញ្ហាសង្គមជាតិ និងដឹងពីបញ្ហាជាច្រើនដែលម៉ែធ្លាប់ឆ្លងកាត់។តាមរយៈស្នាដៃនេះ ធ្វើឱ្យយុវជនវ័យ ២៥ឆ្នាំ ចិញ្ចឹមចិត្តចង់ក្លាយជាអ្នកនិពន្ធ និងបង្កើតស្នាដៃដែលមានគុណភាពសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា។
យុវជនអ្នកខេត្តបាត់ដំបងរូបនេះយល់ថា មនុស្សគ្រប់រូបតែងមានក្ដីស្រមៃខុសៗពីគ្នា ហើយសម្រេចក្ដីស្រមៃបានទាមទារការតស៊ូ អំណត់មិនបោះបង់ចោលដោយងាយទោះជួបឧបសគ្គបែបណាក៏ដោយ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ជ្រើសរើសធ្វើអ្វីដែលខ្លួនស្រឡាញ់នាំឱ្យកិច្ចការនោះកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព អាចខុសពីគេបន្តិចតែមិនមែនមានន័យថាខុសនោះទេ៕