គាំទ្រនិងលើកទឹកចិត្តដល់គ្នាសំខាន់ក្នុងដំណាក់កាលកូវីដ-១៩
ភ្នំពេញ៖ នៅក្នុងដំណាក់កាលរីករាលដាលនៃជំងឺឆ្លងកូវី-១៩ នេះមនុស្សគ្រប់គ្នាមិនអាចចេញទៅក្រៅផ្ទះធ្វើដំណើរបាន បុគ្គលិកមួយចំនួនធ្វើការពីផ្ទះ សិស្ស និស្សិត​រៀនពីចម្ងាយតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ រួមទាំងការប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នាផ្សេងៗ ក៏ធ្វើតាមប្រព័ន្ធអនឡាញដូចគ្នា។ រូបភាពនេះនឹងធ្វើមនុស្សធុញថប់ ស្មុគស្មាញ នឹងឈានទៅរកបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តកើតឡើង។ ដំណាក់កាលនេះ ត្រូវការចាំបាច់នូវការលើកទឹកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមក។
កញ្ញា សុទ្ធ ជីវ៉ា ជានិស្សិតសិក្សាជំនាញឆ្នៃម៉ូតសម្លៀកបំពាក់ នៃវិទ្យាស្ថានសិល្បៈអន្តរជាតិភ្នំពេញ បានប្រាប់មកកាន់ AMS ថា ក្នុងកាលៈទេសៈនេះមនុស្សម្នាក់ៗច្បាស់ជាជួបបញ្ហាស្មុគស្មាញ អស់សង្ឃឹម ប៉ុន្តែត្រូវទទួលស្គាល់ការពិតថាពិភពលោកទាំងមូលកំពុងជួបបញ្ហាទាំងនេះដូចគ្នា។
កញ្ញា សុទ្ធ ជីវ៉ា
“យើងគួរតែទទួលស្គាល់ការពិតទាំងនេះ ហើយត្រឡប់មកធ្វើរឿងពីមុនដែលយើងចង់ធ្វើ ប៉ុន្តែមិនបានធ្វើវិញ។ យើងគិតរឿងវិជ្ជមានឱ្យបានច្រើន យកចិត្តទុកដាក់អំពីសុខភាព យកចិត្តទុកដាក់ចំណាយពេលជាមួយគ្រួសារ និងជជែកលេងជាមួយមិត្តភក្ដិជាដើម” កញ្ញា សុទ្ធ ជីវ៉ា”
ចំណែក កញ្ញា ស៊ុន ស្រីអូន បាននិយាយថា ការលើកទឹកចិត្តដល់គ្នាទៅវិញទៅមកពិតជាសំខាន់។ កញ្ញាបន្តថា យុវជនត្រូវរឹងមាំនិងចេះចែករំលែកក្ដីស្រឡាញ់ យកចិត្តទុកដាក់ចំពោះក្រុមគ្រួសារ និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន ។
នេះជាការបញ្ចាក់បន្ថែមរបស់កញ្ញា ស៊ុន ស្រីអូន
“ស្រ្តេសឆាប់កើតឡើងបំផុតនៅពេលដែលមានអារម្មណ៍តានតឹង ហើយគិតថាខ្លួនឯងឯកា ត្រូវការមានមនុស្សមកផ្ដល់កម្លាំងចិត្ត និងជួយលើកទឹកចិត្ត។ មនុ​ស្ស​​ម្នាក់​ៗត្រូ​វតែពង្រឹងផ្លូវចិត្តខ្លួនឯងឱ្យបានរឹងមាំជាមុនសិន ទើបអាចលើកទឹកចិត្តខ្លួនឯង លើកទឹកចិត្តមនុស្សជុំវិញខ្លួនឱ្យនៅតែអាចបន្តដំណើរទៅមុខ និងរស់នៅដោយមិនភ័យខ្លាច”
ទន្ទឹមគ្នានេះដែរ លោក ប៊ុន លឹមហ៊ួរ អ្នកផ្តល់ប្រឹក្សាសុខភាពផ្លូវចិត្ត នៃអង្គការ TPO កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ដំណាក់កាលនៃការរីករាលដាលជំងឺផ្លូវដង្ហើម Covid-19 នេះ ការថែទាំសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវជនពិតសំខាន់ និងត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ឱ្យបានប្រសើរបំផុត។
លោក ប៊ុន លឹមហ៊ួរ
“យុវជនអាចនឹងមានអារម្មណ៍តានតឹង ព្រួយបារម្ភ ថប់អារម្មណ៍ តប់ប្រមល់ ព្រមទាំងប៉ះពាល់ផ្លូវចិត្តធ្ងន់ធ្ងរដោយសារឥទ្ធិពលកូវីដ-១៩។ ប៉ុន្តែទន្ទឹមគ្នានេះមានវិធីសាស្ត្រជាច្រើនដែលជួយឱ្យសុខភាពផ្លូវចិត្តប្រសើរឡើងដូចជា លើកទឹកចិត្តដល់គ្នា គិតរឿងវិជ្ជមាន អានសៀវភៅ ធ្វើលំហាត់ប្រាណ ប្រសិនបើមានបញ្ហាផ្លូវចិត្តធ្ងន់ធ្ងរ ត្រូវស្វែករកអ្នកជំនាញប្រឹក្សាយោបល់ផ្លូវចិត្ត”
គួររំលឹកថា តាមរយៈព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍ ២០កុម្ភៈ ២០២១ បង្ករឱ្យជំងឺកូវី-១៩ ឆ្លងរីករាលដាលនៅក្នុងសហគមន៍ឈានដល់ការបិទខ្ទប់ទីក្រុងភ្នំពេញ និងតំបន់មួយនៅតាមបណ្តាខេត្ត។ អំឡុងពេលនេះ មនុស្សគ្រប់គ្នាចាំបាច់ត្រូវរក្សាទំនាក់ទំនងឱ្យបានល្អចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមក និងមិនគួរគិតអវិជ្ជមានច្រើនដែលធ្វើឱ្យមិនសប្បាយចិត្តឡើយ។ ប្រសិនបើមានបញ្ហាថប់បារម្ភ ឬធ្លាក់ទឹកចិត្ត សាធារណជនទាក់ទងសុំប្រឹក្សាយោបល់ពីអ្នកជំនាញផ្លូវចិត្ត នៃអង្គការ TPO កម្ពុជា តាមរយៈលេខទូរសព្ទ ០១៧ ២២២ ៣៧២, ០១០ ២២២ ៤៧៨, ០៩៧ ៩១ ១១ ៩១៨ ដោយឥតគិតថ្លៃ ចាប់ពីម៉ោងប្រាំបីព្រឹក រហូតដល់ម៉ោងដប់យប់ ជារៀងរាល់ថ្ងៃ៕