ក្រសួងអបរំបន្តធ្វើកំណែទម្រង់ពង្រឹងគុណភាពអប់រំ ទោះក្នុងដំណាក់​កាល​នៃ​ការ​​រាតត្បាតដោយកូវីដ-១៩
ភ្នំពេញ – នៅកិច្ចប្រ​ជុំជាមួយ​គណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ កិច្ចការសាសនា វប្បធម៌ និងទេសចរណ៍ នៃរដ្ឋសភា កាលថ្ងៃអង្គារ៍ម្សិលមិញ ដើម្បី​​ពិនិត្យ​ពី​វឌ្ឍន​ភា​ព​លើវិស័យអប់រំក្នុងនិងក្រោយវិបត្តិកូវីដ១៩ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មាន​ប្រសា​ស​ន៍​​ថា ក្រសួងអប់​រំនៅ​តែ​បន្ត​ធ្វើកំណែទម្រង់ផ្នែកអប់រំនិងសាលារៀនឱ្យដើរស្របតាមការវិវត្តនៃបច្ចេកវិទ្យា បើ​ទោះ​បី​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់​កាលនៃ​ការ​រាត​ត្បាត​ដោយ​កូវីដ​-១​៩​ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ មានប្រសាសន៍ថា វិស័យអប់រំនៅក្នុងបរិបទថ្មីនៃការរាតត្បាតដោយកូវីដ-១៩ ក្រសួងកំពុង​ផ្តល់​អាទិ​ភា​ព​ដល់​សកម្ម​ភាព​ចំនួន​ប្រាំ រួមមាន ១. ការដាក់ចេញនូវកម្មវិធីកំណែទម្រង់សាលារៀន, ២. ការអនុវត្តកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី, ៣. ការលើក​កម្ពស់ក​ម្មវិធី អំណាន និងគណិត​វិទ្យា​នៅ​កម្រិ​ត​ដំបូង, ៤. ការកៀរគរការចូលរួមពីគ្រប់ប្រភព និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីរៀបចំការអប់រំតាមបែបឌីជីថល, និង៥. ការលើកកម្ពស់ឌីជីថល សម្រាប់សតវត្សទី២១ តាម​រយៈ​ការជំរុញការសិក្សារបស់សិស្ស ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ខណៈក្រសួងអប់រំជួបឧបសគ្គជាច្រើននៅក្នុងដំណាក់កាលនៃការរាតត្បាតដោយកូវីដ-១៩ ក៏ក្រសួងបាននិង​​​កំ​ពុង​ឈាន​​ឆ្ពោះទៅកាន់ដំណាក់កាលទី៣ នៃផែនការកំណែទម្រង់លើសកម្មភាពជាអាទិភាពរួមមាន ការពង្រឹងការគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ, ការដាក់ឱ្យអនុវត្តនូវតម្លៃការងារប្រចាំឆ្នាំ, ការបង្កើតឱកាស និងអនុវត្តគន្លងអាជីពក្នុងវិស័យអប់រំ, ការគ្រប់គ្រងផ្តោតលើលទ្ធផល, ការបង្កើ​តក្រុមជំនាញចុះជួយ និង​គាំទ្រ​ដល់​សាលារៀន, និងកំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ។
ទន្ទឹមគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី មានប្រសាសន៍គាំទ្រចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងបាន​ស្នើដល់​ក្រសួងអប់រំឱ្យ​បន្ត​​ប្រើ​ប្រាស់​ភាព​ច្នៃប្រតិដ្ឋលើការកសាងសមត្ថភាព និងលទ្ធភាព​ដែល​ឆ្លើយ​តបនឹ​ង​ការវិវត្ត​នៃ​វិស័យ​អប់រំ​ក្នុង​បរិបទ​ឌីជី​ថល​ ។ គណៈកម្មការជំនាញរដ្ឋសភា យល់ថា ការបន្តពង្រឹង ព្រម​ទាំង​​លើកកម្ពស់ការអប់រំបែបឌីជីថលកំពុងចូលរួមចំណែកកសាង​​ធន​ធា​ន​មនុស្ស​ស​ម្រាប់អនាគតកម្ពុជា និង​ឆ្លើយ​តប​តាមការ​វិវត្តចុងក្រោយ នៃ​ការ​មក​ដល់​របស់​បដិវត្តន៍​​ឧស្សា​​ហកម្ម​៤.០ ។ សូមជម្រាបថា កិច្ចប្រជុំខាងលើ បានរៀបចំឡើងដោយអនុលោមតាមមាត្រា ៩៧ នៃរដ្ឋធម្មនុញ្ញ និងប្រការ ៣៤ ថ្មី នៃបរិបទផ្ទៃក្នុងរដ្ឋសភា ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​គណៈ​កម្ម​ការ​ទី៧ បំពេញតួនាទីនិងភារកិច្ចក្នុងនាមជាសេនាធិការជូនរដ្ឋសភា ដើម្បីតាមដានត្រួតពិនិត្យការងាររបស់ក្រសួងទទួល​បន្ទុក ​ដោយ​ផ្អែក​លើ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ កម្មវិធី​នយោ​បា​យ ​និងច្បាប់ផ្សេងៗដែលពាក់ព័ន្ធ ៕