អង្គការយូនីសេហ្វ ៖ ការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន​នៅ​កម្ពុជា​កំពុង​កើនឡើង
ទម្លាប់ឪពុកម្តាយ​កាន់រំពាត់វាយកូនដើម្បីដាក់ពិន័យ ប្រហែលជាលែងមានទៀតហើយ​ក្នុងសង្គម​កម្ពុជានៅអនាគតដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ។ តាមរបាយការណ៍ស្ទង់មតិថ្មី​មួយ​ចេញផ្សាយ​ដោយ​អង្គការ​យូនីសេហ្វ ឪពុកម្តាយ​កម្ពុជា​ភាគច្រើន​​បានយល់ដឹងពីវិធីសាស្រ្ត​ចិញ្ចឹមកូន​បែបវិជ្ជមាន ដូច្នេះពួកគាត់នឹងលែង​​ប្រើហិង្សា​ក្នុងគ្រួសារ ហើយ​ងាក​មក​ប្រើសេចក្តីស្រឡាញ់ ដោយ​រៀនស្តាប់ និងយល់ពីកូនៗ។
លោកស្រី សុខ ភារុន ដែលជា​ម្តាយ​របស់កូនពីរនាក់​បាន​និយាយថា លោកស្រីបានចូលរួម​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ពី​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកទេស​ចិញ្ចឹមកូន​បែបវិជ្ជមាន, ក្នុងវគ្គនេះលោកស្រីបាន​រៀន​មេរៀនសំខាន់ៗជា​ច្រើន​ដូចជា ការស្តាប់​កូនៗ ការយក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ចំពោះ​តម្រូវ​ការ​កូនៗ ការ​ប្រើប្រាស់​ពាក្យ​សម្តី​វិជ្ជមាន​ដើម្បីលើកទឹកចិត្ត​ចំពោះ​អាកប្បកិរិយាល្អ ការជៀសវាង​ការ​បន្ទោស និង​ការជេរ ព្រមទាំង​ការ​គ្រប់គ្រង​កំហឹង និង​ភាពតានតឹង​ក្នុង​ចិត្ត។
“ខ្ញុំ​មានភាពភ្ញាក់ផ្អើល​ដោយបានរៀនថា​ យើងអាចចិញ្ចឹមកូន​ដោយមិនចាំបាច់មានអំពើហិង្សា”
ក្រៅតែពីលែងប្រើអំពើហិង្សា​ទៅលើកូនៗ លោកស្រី ភារុន ក៏​បានកត់សម្គាល់ឃើញ​ពី​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​ចំពោះទំនាក់ទំនង​របស់គាត់ជាមួយ​ប្តីគាត់ផងដែរ, លោកស្រីថា “យើងលែងបន្ទោសគ្នាទៅវិញទៅមកទៀតហើយ។ ច្បាប់ទីមួយ​នៅក្នុងគ្រួសាររបស់ខ្ញុំ គឺត្រូវស្ដាប់គ្នា”។
ក្រសួងកិច្ចការនារី ដោយមានការគាំទ្រពីយូនីសេហ្វ តាមរយៈមូលនិធិពីទីភ្នាក់ងារជំនួយអាមេរិក​ USAID ​បានដាក់ឱ្យអនុវត្តកម្មវិធី​ការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន​នៅឆ្នាំ២០១៨។ គំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះ​ អប់រំឪពុកម្ដាយ​អំពី​ការចិញ្ចឹមកូនដោយគ្មានអំពើហិង្សា ដែលជាការឆ្លើយតបជាចាំបាច់ចំពោះ​របកគំហើញពី CDHS ​ឆ្នាំ២០២៣ ដែលបានបង្ហាញថា កុមារកម្ពុជាអាយុចន្លោះពី១ ទៅ១៤ឆ្នាំ ចំនួន ៦៦% បានប្រឈមមុខ​នឹង​អំពើហិង្សាលើរាងកាយនៅផ្ទះ។
ស្រ្តីក្នុងសហគមន៍កំពុងទទួលការ​បណ្តុះបណ្តាលពីការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន (រូបភាព៖ យូនីសេហ្វ)
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងនេះ​បានផ្ដល់ផលប្រយោជន៍​ដល់កុមារប្រមាណ ៨២.០០០នាក់ ក្នុងនោះកុមារីចំនួន ៣៩.០០០នាក់ និងកុមារមានពិការភាពចំនួន ៧០នាក់។ វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​នៃគំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះ​ មានបំណងបង្រៀនឪពុកម្ដាយនូវ​ជំនាញ ដែលចាំបាច់ក្នុងការប្រើប្រាស់​បច្ចេកទេសចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន។
យូនីសេហ្វ បានលើកឡើងថា កម្មវិធីការចិញ្ចឹមបីបាច់កូនតាមបែបវិជ្ជមាន មិនត្រឹមតែធ្វើបរិវត្តកម្ម​គ្រួសារនីមួយៗប៉ុណ្ណោះឡើយ ប៉ុន្តែ​ក៏កំពុងបំបែក​វដ្ដនៃអំពើហិង្សាលើរាងកាយ​ ដែលបានបន្តមកជាច្រើនជំនាន់មកហើយ។ យោងតាម​ការអង្កេត​នៅក្នុងអំឡុងពេលនៃការអនុវត្តកម្មវិធីនេះ អ្នកចូលរួមចំនួន ៧៥ភាគរយ​ បានបង្ហាញការមិនយល់ស្របយ៉ាងខ្លាំងក្លាដែលថា ភាពតានតឹងក្នុងចិត្តអាចធូរស្រាលតាមរយៈ​ការទទួលទានគ្រឿងស្រវឹង ការលេងល្បែងស៊ីសង ឬការវាយ ឬ ការស្រែកដាក់កូនៗ ដោយពួកគេបានបង្ហាញអំពីការផ្លាស់ប្ដូរ​ទៅរក​យន្តការទប់ទល់បែបអហិង្សាវិញ។​ បន្ថែមលើនេះ ចម្លើយត្រឹមត្រូវ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការដាក់វិន័យវិជ្ជមាន​បានកើនឡើង​ពី ៦០ភាគរយ នៅក្នុងសំណួរសាកល្បងមុនវគ្គទៅ ៩៥ភាគរយ ​នៅក្នុងការធ្វើតេស្តបន្ទាប់ពីចប់វគ្គ។
ចេះពីការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជា ជួយឱ្យគ្រួសារមានសុភមង្គល គ្មានអំពើហិង្សា (រូបភាព៖ យូនីសេហ្វ)
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីជួយ​បង្កើន​ការ​យល់ដឹង​ដល់​ឪពុកម្តាយកម្ពុជាគ្រប់គ្នា​ពីការ​ចិញ្ចឹម​កូន​បែបវិជ្ជមាន ក្រសួងកិច្ចការ​នារី និង​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិគាំពារ និង​ការអភិវឌ្ឍកុមារតូច ជាមួយនឹង​ការគាំទ្រ​ហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកទេស​ពីយូនីសេហ្វ បានបង្កើត ឆាតប៊តអំពី​ការ​ចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន ដោយ​ឪពុកម្តាយ​ ឬអ្នកថែទាំអាច​ទទួលបាន​គន្លឹះភ្លាមៗ​អំពី​ការ​ដាក់វិន័យ​វិជ្ជមាន ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់កុមារ​តាម​រយៈ​តេឡេក្រាម។ ឆាតប៊ត​នេះងាយស្រួលប្រើ ដោយផ្ដល់ទាំងជម្រើសជាអត្ថបទ និងជម្រើសជាសំឡេង និងលើកទឹកចិត្តឪពុកម្ដាយឱ្យចិញ្ចឹមបីបាច់​កូនៗរបស់ខ្លួន នៅក្នុងបរិយាកាសមួយដែលមានសុវត្ថិភាព និងការគាំទ្រ៕