បន្ទាប់ពីប្រឡងយ៉ាងតឹងរឹងអស់រយៈពេលជាច្រើនខែ គណៈកម្មការបានរកឃើញសិស្សឆ្នើមចំនួន២៥រូប ក្លាយជាសិស្សឆ្នើមថ្នាក់ទី១០ ប្រចាំស្រុកព្រៃឈរ ហើយក្នុងនោះសិស្សឆ្នើមជាងគេចំនួន៣រូប ដែលមានចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ដល់លេខ៣ ទទួលបានរង្វាន់ម៉ូតូម្នាក់មួយគ្រឿង ពី “ពានរង្វាន់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត” ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំបានគូសបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើមិនមានគ្រូល្អទេ ក៏មិនមានសិស្សពូកែដែរ ហើយលទ្ធផលដ៏ត្រចះត្រចង់នេះ មិនអាចសម្រេចបានឡើយ បើមិនមានការប្តេជ្ញាចិត្តខិតខំរៀនសូត្ររបស់សិស្សផ្ទាល់។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បន្តថា ការគាំទ្រពីមាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាលបាល និងការគាំទ្ររបស់សាលារៀន នាយកសាលា គណៈគ្រប់គ្រង ដើរតួនាទីដ៏សំខាន់ក្នុងការបង្កើតបរិយាកាសឱ្យគ្រូបានបញ្ចេញសមត្ថភាពបង្រៀន និងផ្តល់ឱកាសឱ្យក្មួយៗយុវសិស្សយើងខិតខំរៀនសូត្រអស់ពីសមត្ថភាព។
សម្រាប់ការប្រឡងប្រជែងជ្រើសរើសសិស្សឆ្នើមថ្នាក់ទី១០ ប្រចាំស្រុកព្រៃឈរនេះ មានសិស្សនៃវិទ្យាល័យចំនួន៥បានចូលរួម រួមមាន វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ព្រៃទទឹង, វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន គរ, វិទ្យាល័យ ស្រេងគីម, វិទ្យាល័យ ល្វា និងវិទ្យាល័យ នរណឬទ្ធិ គន្ធបុប្ផា។ ដោយឡែកបេក្ខជនចូលរួមប្រឡង គឺត្រូវបានកំណត់គឺជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤ ដែលទទួលបាននិទ្ទេស A ឬ B សម្រាប់ឆមាសទី១ នៃឆ្នាំសិក្សា ២០២៣-២០២៤ និងសិស្សមិនទទួលបាននិទ្ទេស A ឬ B ក៏អាចចូលរួមការប្រឡងជ្រើសរើសសិស្សឆ្នើមនេះបានផងដែរ ។
ក្នុងការប្រឡងនេះ បេក្ខជនជ័យលាភីលេខ ១ ទទួលបានរង្វាន់ម៉ូតូ Honda Dream 125ccមួយគ្រឿង និងថវិកា ១លានរៀល, ជ័យលាភីលេខ ២ និងលេខ ៣ ទទួលបានរង្វាន់ម៉ូតូ Wave ម្នាក់ ១គ្រឿង និងថវិកា ១លានរៀល, ជ័យលាភីលេខ ៤ និងលេខ ៥ ទទួលបានកុំព្យូរទ័រយួរដៃមួយគ្រឿង និងថវិកា ១លានរៀល, ជ័យលាភីពីលេខ ៦ ដល់លេខ ១០ ទទួលបានថវិកាម្នាក់ ២លានរៀល, ជ័យលាភីពីលេខ ១១ ដល់លេខ ២០ ទទួលបាន ១លានរៀល, ជ័យលាភីទី២១ ដល់ទី២៥ ទទួលបានថវិកា ៥០ម៉ឺនរៀល។ ក្នុងនោះ ជ័យលាភីលេខ ១ ក្នុងមុខវិជ្ជានីមួយៗទទួលបានប័ណ្ណសរសើរ និងកុំព្យូរទ័រយួរដៃ ១គ្រឿងផងដែរ៕