ជាឱកាស​សម្រាប់​សិស្សដែល​ទើបប្រឡងបាក់ឌុបរួច ក៏​ដូចជាយុវជន​ចង់ស្វែង​រកជំនាញប្រចាំជីវិត សម្រាប់ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៤-២០២៥នេះ វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានប្រកាស​ពីការ​ផ្តល់អាហារូបករណ៍​សិក្សា​ជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​ឥតគិតថ្លៃសរុបចំនួន ៦៥៥នាក់ ក្នុងនោះថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​រង ចំនួន១២០នាក់ ថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ២ ចំនួន១៥០នាក់ និងថ្នាក់សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ១ ចំនួន៣៨៥នាក់។
សម្រាប់ការ​សិក្សាថ្នាក់សញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បច្ចេកទេស ឬ បរិញ្ញាបត្ររង សិក្សា​រយៈពេល ២ឆ្នាំ អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូន​ចំនួន៤ រួមមាន ជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ចំនួន៣០នាក់, ជំនាញយន្តសាស្រ្តរថយន្ត ចំនួន៣០នាក់, ជំនាញបរិក្ខារត្រជាក់ ចំនួន ៣០នាក់ និង ជំនាញ​អគ្គិសនី ចំនួន៣០នាក់។ លក្ខខណ្ឌចូលរៀន គឺសម្រាប់​សិស្ស​ប្រឡង​ជាប់ ឬធ្លាក់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ (ជាប់ ឬធ្លាក់ថ្នាក់ទី១២), ចូលរៀន​ថ្ងៃទី១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
ថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ២ (C2) សិក្សា​រយៈពេល ១ឆ្នាំ (វគ្គសៅរ៍-អាទិត្យ) អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូនជំនាញចំនួន៥ រួមមាន ការរចនាក្រាហ្វិក​ដោយកុំព្យូទ័រ ៣០នាក់, សេវាកម្មកុំព្យូទ័រ ៣០នាក់, ការថែទាំ និង​ជួសជុលរថយន្ត ៣០នាក់, សេវាកម្មបរិក្ខា​ត្រជាក់ក្នុងគេហដ្ឋាន ៣០នាក់ និង​ការ​ដំឡើង​បណ្តាញអគ្គិសនី​ក្នុងអគារ ៣០នាក់។ លក្ខខណ្ឌចូលរៀន សម្រាប់​សិស្ស​បាន​បញ្ចប់វគ្គសញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ ឬវគ្គ ១.៥លាននាក់, ចូលរៀន​ថ្ងៃទី១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
ថ្នាក់សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ សិក្សា​រយៈពេល ៤ខែ (វគ្គចន្ទ-សុក្រ) អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូនជំនាញចំនួន៦ រួមមាន ការថែទាំ និង​ជួសជុល​អគ្គិសនីរថយន្ត ៣៥នាក់, សេវាកម្មបរិក្ខារត្រជាក់ក្នុងគេហដ្ឋាន ៣៥នាក់, ការដំឡើង និងអនុវត្ត​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ៧០នាក់, ការថែទាំ និងជួសជុលម៉ូទ័រអគ្គិសនី ៣៥នាក់, ការដំឡើងបណ្តាញ​អគ្គិសនីក្នុងអគារ ៣៥នាក់ និង​សេវាកម្មសម្អាងកាយ ៣៥នាក់។ សម្រាប់ការ​សិក្សា​រយៈពេល ៨ខែ (វគ្គយប់ ចន្ទ-សុក្រ) អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូនជំនាញ ៤ រួមមាន សេវាកម្មបរិក្ខារត្រជាក់​ក្នុងគេហដ្ឋាន ៣៥នាក់, ការថែទាំ និងជួសជុល​ម៉ូទ័រអគ្គិសនី ៣៥នាក់, ការថែទាំ និងជួសជុល​ម៉ាស៊ីន​ត្រជាក់រថយន្ត ៣៥នាក់ និង​ការកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើ ៣៥នាក់។
លក្ខខណ្ឌក្នុងការ​ចូលរៀនថ្នាក់សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ សិស្សត្រូវមានអាយុចាប់ពី១៥ឆ្នាំឡើងទៅ, សម្រាប់យុវជន​ដែល​មក​ពី​គ្រួសារមានបណ្ណក្រីក្រ១ និង២ ឬ​បណ្ណសម្គាល់ជនងាយរងហានិភ័យ​ទទួលបានការសិក្សាដោយ​មិនបង់ថ្លៃ និង​បានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ២៨ម៉ឺនរៀល​ក្នុង១ខែ, សម្រាប់យុវជនទូទៅ​ដែលមិន​មែន​ជា​និស្សិត​កំពុង​សិក្សា​នៅគ្រឹះស្ថាន​សិក្សា ទទួលបានការសិក្សា​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ។ ចូលរៀន​នៅថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។
ការចែក និងទទួលពាក្យ​ចូលរៀន ចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយ​ដំណឹងនេះតទៅ ហើយ​សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមទំនាក់ទំនង​ទៅកាន់វិទ្យាស្ថាន​ពហុបច្ចេកទេស​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ដែលមានទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ទួល​ក្រឡាញ់ សង្កាត់កំពង់ឆ្នាំង ក្រុងកំពង់ឆ្នាំង ជាប់មន្ទីរអប់រំ​យុវជន និងកីឡាខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ឬអាចទំនាក់ទំនងទៅកាន់ទូរស័ព្ទលេខ ០១២ ៤៧៤ ៣៤១ / ០១៥ ៩៤០ ៤២០៕