យុវតីកម្ពុជា កៅ ម៉េងហ័ង ឈ្នះជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងការប្រកួតផ្នែកនវានុវត្តក្នុងវិស័យសុខាភិបាល នៅប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី
កញ្ញា កៅ ម៉េងហ័ង និស្សិតឆ្នាំទី១ ផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ និងបញ្ញាសប្បនិម្មិត គឺជា​យុវតី​កម្ពុជា​មួយ​រូប ដែលបានឈ្នះជ័យលាភីលេខ១  នៅក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងនិស្សិតពហុជំនាញអន្តរជាតិ (IMSC) ក្រោមប្រធានបទ “នវានុវត្តនៅក្នុងវិស័យសុខាភិបាល និងបរិស្ថាន” នៅសាកលវិទ្យាល័យ Brawijaya ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
កញ្ញា កៅ ម៉េងហ័ង និស្សិតឆ្នាំទី១ ផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ និងបញ្ញាសប្បនិម្មិត
ម៉េងហ័ង បានប្រាប់ AMS Education ថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងនិស្សិតពហុជំនាញអន្តរជាតិ (IMSC) នេះ មានយុវជនចូលរួមមកពី ៥ប្រទេសផ្សេងគ្នា រួមមាន កម្ពុជា ឥណ្ឌូនេស៊ី វៀតណាម យេមែន និងហ្សកដានី។ ក្នុងនោះ កញ្ញា​គឺជាយុវជនតែម្នាក់ប៉ុណ្ណោះដែលបានតំណាងឱ្យប្រទេសកម្ពុជាចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ។
កញ្ញា កៅ ម៉េងហ័ង បន្ថែមទៀតថា ពេលបានជាប់ជ័យលាភីនាងពិតជារំភើបជាខ្លាំង ព្រោះនាងមិនធ្លាប់រំពឹងថា​អាចទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ឡើយ ដោយសារគិតថាមានសិស្សពូកែជាច្រើនផ្សេងទៀតដែលចូលរួម ប៉ុន្តែនាងបានខិតខំព្យាយាមឱ្យអស់ពីសមត្ថភាព។
កម្មវិធីប្រកួតផ្នែកនវានុវត្តនៅក្នុងវិស័យសុខាភិបាល នៅប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី
សម្រាប់កម្មវិធីថ្នាក់អន្តរជាតិមួយនេះ កញ្ញា កៅ ម៉េងហ័ង ឱ្យដឹងថា​ នាងទទួលបានចំណេះដឹងពីកម្មវិធីនេះជាច្រើន ដោយរូបនាងបានសិក្សារៀនសូត្រអំពីបរិបទនៃប្រទេសផ្សេងៗទៀត ជាពិសេសនៅក្នុងវិស័យសុខាភិបាល។ លើសពីនេះ ចូលរួមការផ្លាស់ប្ដូរការសិក្សា និងការអនុវត្តក្នុងបន្ទប់ពិសោធន៍។ ម៉េងហ័ង បន្តថា សម្រាប់គម្រោងនៅថ្ងៃមុខ នាងនឹងព្យាយាមស្វែងយល់ពីវិស័យសុខាភិបាលឱ្យបានច្រើន ហើយប្រើប្រាស់ជំនាញបញ្ញាសប្បនិម្មិតដែលកំពុងរៀនសព្វថ្ងៃទៅជួយដល់វិស័យសុខាភិបាលបន្ថែមទៀត។
ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ រូបនេះ ក៏បានលើកទឹកចិត្តយុវជនទាំងអស់ត្រូវផ្ដល់ឱកាសដល់ខ្លួន​ឯងក្នុងការដាក់ពាក្យចូលរួមការផ្លាស់ប្ដូរការសិក្សាទៅក្រៅប្រទេស ឬកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផ្សេងៗ ដើម្បីទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗ និងផ្នត់គំនិតថ្មីបន្ថែមទៀត។ លើសពីនេះ យុវជនអាចសាកល្បង ហើយខិតខំឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពបើទោះជាចូលរួមការប្រកួតកម្រិតអន្តរជាតិក៏ដោយ៕