Tomrongpich ៖ កែច្នៃពាក្យរិះគន់ ទៅជាកត្តាជំរុញថាមពល
អ្នកនាង សៅ សូត្រទំរង់ពេជ្រ បច្ចុប្បន្នជាអ្នកផលិតមាតិកា ជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរបែបវិជ្ជមាននៅក្នុងសង្គម ។ នាងរៀបរាប់ពីដំណើរជីវិតការងាររបស់នាងថា ទម្រាំក្លាយជាបុគ្គលដែលមានគេស្គាល់ដូចសព្វថ្ងៃ ទំរង់ពេជ្រ ទទួលបាននូវមតិជាច្រើនរួចមកហើយ មានទាំងវិជ្ជមាន និងអវិជ្ជមាន។ តែយ៉ាងណា កត្តាដែលនាងមិនបោះបង់ចោលនូវអាជីពមួយនេះ គឺដោយសារតែការទុកចន្លោះឱ្យខ្លួនឯងមានឱកាសឆ្លុះបញ្ចាំង កែប្រែចំណុចដែលនាំទៅរកភាពវិជ្ជមាន និងសិក្សាអភិវឌ្ឍន៍គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋជាប្រចាំ។
សូត្រទំរង់ពេជ្រ បន្តថា ពីមួយពេល ទៅមួយពេល នាងទទួលបានមតិឱ្យកែលម្អ និងកែប្រែ ខណៈនោះ នាងក៏បានព្យាយាមបង្កើនភាពច្នៃប្រតិដ្ឋជាបន្តបន្ទាប់ និងបានសាកល្បងវិធីថ្មីៗ ដោយងាកទៅផលិតពាក់ព័ន្ធនឹងរបៀបនៃរស់នៅ អាហារ គ្រឿងសម្អាង និងសកម្មភាពមួយចំនួនទៀត។  ពេជ្រ បន្តឱ្យដឹងថា ទោះមានការកែប្រែយ៉ាងណាក៏ដោយ ស្នាដៃនាង នៅតែមានមនុស្សមកប្រាប់ថា មាតិកាហាក់មានភាពចម្រុះពេក គ្មានភាពគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ និងងផ្សាយតែពាណិជ្ជកម្មពេករហូតបាត់ភាពជាខ្លួនឯង។ ការរិះគន់ និងមតិកែលម្អ កើតមានជាបន្តបន្ទាប់ និងកើតមានថ្មីៗ ជារៀងរាល់ថ្ងៃ។ សូត្រទំរង់ពេជ្រ បានឱ្យដឹងថា នេះជា ជាចំណោទបញ្ហាមួយ ដែលជំរុញឱ្យអ្នកផលិតមាតិកាមួយចំនួនបោះបង់អាជីពនេះចោល។
នាងបានបន្ថែមថា អ្នកផលិតមាតិកា តែងតែរិះរកដំណោះស្រាយនឹងបញ្ហាប្រឈម ជារៀងរាល់ថ្ងៃ ជាមួយគ្នានោះ សូត្រទំរង់ពេជ្រ មានការសោកស្តាយ ដែលអ្នកផលិតមាតិកាមួយចំនួនបោះបង់អាជីព ជាអ្នកផលិតមាតិកាចោល ដោយសារតែមិនអាចទប់ទល់នឹងបញ្ហានេះបាន។
ខ្ញុំមានមោទនភាព និងអរគុណ ដល់អ្នកបង្កើតមាតិកា ដែលនៅតែបន្តធ្វើការងារនេះ ព្រោះគាត់ គឺជាផ្នែកមួយនៃប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ គាត់គឺជាផ្នែកមួយ នៃការធ្វើឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរវិជ្ជមាននៅក្នុងសង្គម។ ខ្ញុំពិតជា អរគុណដែលបន្តធ្វើអ្វី ដែលយល់ថា វាមានភាពត្រឹមត្រូវ។
អ្នកនាង សៅ សូត្រទំរង់ពេជ្រ បច្ចុប្បន្ន ជាអ្នកផលិតមាតិកា ជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរបែបវិជ្ជមាន
សូត្រទំរង់ពេជ្រ បានរំលេចថា ម្តងម្កាល នាងក៏មានចិត្ត ចង់បោះបង់អាជីព ជាអ្នកផលិតមាតិកាដូចគ្នាដែរ ប៉ុន្តែការដាក់សំណួរ ចំពោះខ្លួនឯងជារឿយៗពាក់ព័ន្ធនឹងគោលដៅ វត្ថុបំណង គឺជាកត្តាចងចិត្តរបស់អ្នកផលិតមាតិការូបនេះ បន្តការងាររហូតមកដល់សព្វថ្ងៃ។
មានថ្ងៃខ្លះ ខ្ញុំចង់បោះបង់ចោល មិនមែនខ្ញុំរឹងមាំរហូតទេ! មិនមែនខ្ញុំសប្បាយចិត្តរហូតទេ! មិនមែនខ្ញុំអាចធ្វើអ្វីបានរាល់ថ្ងៃ! ហើយក៏មិនមែន អត់មានថ្ងៃខ្ញុំអត់ចង់បោះបង់ទេ ប៉ុន្តែនៅពេលខ្ញុំចង់បោះបង់ ខ្ញុំតែងតែសួរខ្លួនឯង នៅសំណួរដដែលៗថា ហេតុអ្វី? ហេតុអ្វីខ្ញុំចាប់ផ្តើម? ហេតុអ្វីខ្ញុំផុសវីឌេអូទី១របស់ខ្ញុំ? ហេតុអ្វីបានជាខ្ញុំសម្រេចចិត្តចាប់ផ្តើមថ្ងៃហ្នឹង? ហើយគ្រប់ពេលដែលខ្ញុំសួរខ្លួនឯងបែបនេះ ចម្លើយគឺ ខ្ញុំចង់ផ្លាស់ប្តូរ ជាការផ្លាស់ប្តូរបែបវិជ្ជមានក្នុងសង្គម ព្រោះខ្ញុំដឹងថាវាមានន័យ។
ទំរង់ពេជ្រ បន្ថែមថា ពេលដែលនាង ដាក់សំណួរចំពោះខ្លួនឯងបែបនេះ គ្រប់កម្មវិធី គ្រប់វីឌេអូ គ្រប់ការដំណើរការកម្សាន្ត គឺតែងតែឆ្លងកាត់ ការដាក់សំណួរមួយចំនួនគឺ តើវាឆ្លុះបញ្ចាំងពីខ្លួនឯងទេ? តើវាដូចនឹងទស្សនៈវិស័យទេ? បើសិនជាសួរខ្លួនឯងបែបនេះហើយ ទទួលបាន ចម្លើយសមស្រប វាបង្ហាញពីខ្លួនឯង គឺមានតែបន្តឆ្ពោះដំណើរទៅមុខ។
យើងអត់គួរអនុញ្ញាតិឱ្យពាក្យរិះគន់បង្អាក់ដំណើរធ្វើឱ្យយើងយឺត ឬក៏ផ្ទាត់យើងឱ្យចេញឆ្ងាយពីបេសកម្មនៃជីវិត ឬក៏គោលដៅជីវិតរបស់យើងទេ។
អ្នកផលិតមាតិកា រូបនេះ លើកទឹកចិត្ត មើលឃើញបញ្ហាប្រឈម ការរិះគន់ គឺជាកត្តាជំរុញដែលមានប្រសិទ្ធភាពបំផុត។ មតិរិះគន់ និងការបរាជ័យ គឺជាមតិមួយដែលមានថាមពលធ្វើឱ្យយើង ក្លាយជាបុគ្គលប្រសើរ ពីមួយពេល ទៅមួយពេល។ ដូច្នេះ ភាពបរាជ័យ ការរិះគន់ និងឧបសគ្គ មិនមែនជាកត្តា រារាំងក្នុងការសម្រេចគោលដៅទេ។ ជីវិតរបស់យើង វាគឺជាវដ្តនៃទទួលយកនៅបញ្ហាប្រឈម គ្រប់ពេលដែលមានបញ្ហាប្រឈមកើតមាន សូមស្វាគមន៍ ជាមួយនឹងពាក្យថា បញ្ហាប្រឈមត្រូវបានទទួលយក៕