រៀនចប់វិទ្យាល័យហើយ តើ​យុវជនគួររៀនបន្ត ឬរកការងារធ្វើ ?
លោក សេក សុជាតិ អ្នកប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកផ្នត់គំនិត និង​ការស្រាវជ្រាវ ផ្តល់យោបល់ថា ចំពោះចំពោះប្អូនៗដែលទើបប្រឡងបាក់ឌុប ហើយបើសិនជាលទ្ធផលជាប់ ឬក៏ធ្លាក់ ចំណុចចាប់ផ្តើមលោកគិតថា ប្អូនៗគួរតែបន្តការសិក្សា ដោយ​ចាប់យកជំនាញនៅថ្នាក់​ឧត្តមសិក្សា​ឱ្យ​បានច្បាស់លាស់សិន លោកថា នរណាក៏​ត្រូវ​ការ​សេដ្ឋកិច្ច​សម្រាប់ចិញ្ចឹមជីវភាពដែរ ក៏​ប៉ុន្តែនៅពេលដែលយើងមិនមានចំណេះដឹងគ្រប់គ្រាន់ នោះយើងនឹងជួបបញ្ហា​រឹតតែធ្ងន់ធ្ងរ​សម្រាប់រយៈពេលវែងនៅក្នុងជីវិត។
“​មនុស្ស​ដែលមិនមានចំណេះដឹង​ថ្នាក់​ឧត្តមសិក្សា គឺជាមនុស្ស ឬក៏​ជា​បុគ្គលដែលគេចាត់ទុកជាអ្នក​ប្រើប្រាស់កម្លាំង អញ្ចឹងអ្នក​ប្រើប្រាស់​កម្លាំងមិន​មានស្ថេរភាពសម្រាប់អនាគត​ល្អប្រសើរទេ ដូច្នេះមានតែការប្រើប្រាស់ទៅលើពេលវេលាបណ្តុះ​បណ្តាល​ថ្នាក់​ឧត្តមសិក្សា​លើជំនាញច្បាស់លាស់ណាមួយ…”
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ​រាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា យល់ថា ក្រោយ​រៀនចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យប្អូនៗ​សិស្សានុសិស្ស​រៀនបន្ត ឬ​ធ្វើការងារសិន គឺជា​ជម្រើសល្អទាំងពីរ ។ លោកបណ្ឌិតមានប្រសាសន៍ថា ករណី​ក្មួយៗ​ប្រឡង​ជាប់ក្តី ឬមិនជាប់ក្តី ប្រសិនបើមានលទ្ធភាព គួរ​តែ​ចាប់​ឱកាស​រៀនបន្ត​ពង្រឹងសមត្ថភាព​តាម​ឧបនិស្ស័យដែលខ្លួនចូលចិត្ត តែ​បើពុំ​មានលទ្ធភាព​សម្រាប់​ការ​រៀន​បន្ត​ភ្លាមៗ ក្មួយ​ៗអាច​ចាប់​យក​ឱកាស​ការងារធ្វើសិន ហើយ​អាច​រៀនដំណាលគ្នា ឬរក​លុយបានសិន​ទើប​រៀនក៏​ជា​ជម្រើសល្អដែរ។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ មានប្រសាសន៍ថាសង្គមកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន​ផ្តល់​លទ្ធភាពទាំងព្រមសម្រាប់ក្មួយៗដែលប្រឡង​បញ្ចប់មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​​​​ ​អាច​ជ្រើសរើស​ការ​សិក្សា​តែម្តង ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលផ្តល់លទ្ធភាពក្នុងការរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ឬមួយ​ក៏​ចូលរៀនមហាវិទ្យាល័យ ​អាស្រ័យ​ទៅលើលទ្ធភាព និង​ឧប្បនិស្ស័យរបស់ក្មួយៗ។
បើតាមមន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ (NEA) រវាងជម្រើស​រៀន​ចប់ថ្នាក់ទី១២ ត្រូវ​រៀនបន្ត ឬ​ប្រឡូង​ក្នុងទីផ្សារ​ការងារ យុវជន​គួរ​តែស្វែង​យល់​ពី​ខ្លួន​ឯង​ឱ្យ​ច្បាស់ និង​កំណត់​គោលដៅ​ឱ្យ​សមស្រប​ទៅនឹង​ចំណង់ចំណូលចិត្ត​ បុគ្គលិកលក្ខណៈ ហើយ​ជាជំនាញ​ដែល​ទីផ្សារការងារកំពុង​ត្រូវ​ការ​ និង​តម្រូវការ​ផ្ទាល់ខ្លួន។
តែយ៉ាងណា បើយុវជន​មានបំណង​ចង់បន្តការសិក្សា​នៅថ្នាក់​ឧត្តមសិក្សា គឺគួរ​តែ​ស្វែងយល់អំពីមុខ​ជំនាញ​សិក្សា​ដែលកំពុង​មានតម្រូវការ​ខ្ពស់។ បើយោង​តាម​សៀវភៅ​ទស្សនវិស័យ​មុខរបរ និងការងារ ដែល​ទើប​បោះពុម្ពផ្សាយ​នាខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៤ របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បច្ចុប្បន្ននេះ មុខរបរចំនួន២០​ដែល​កំពុង​តែមាន​តម្រូវ​ការ​ខ្ពស់​សម្រាប់យុវជន ដូចជា គណនេយ្យករកម្រិតខ្ពស់ ឬសវនករ, គ្រូបង្រៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ និងឧត្តមសិក្សា, វិស្វករឧស្សាហកម្ម និងផលិតកម្ម, គ្រូបង្រៀននៅថ្នាក់មធ្យមសិក្សា, អ្នកតំណាងលក់ផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម, វិស្វករសំណង់ស៊ីវិល, ចុងភៅ, បុគ្គលិក ឬជំនួយការផ្នែកធនធានមនុស្ស, វិជ្ជាជីវៈខាងទំនាក់ទំនងសាធារណៈ, អ្នកបច្ចេកទេសគាំទ្រដល់អ្នកប្រើប្រាស់នូវបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ ព័ត៌មាន, វិជ្ជាជីវៈខាងគិលានុបដ្ឋាយិកា, វិស្វករអគ្គិសនី, អ្នកបច្ចេកទេសខាងវិស្វកម្មអេឡិចត្រូនិក, បុគ្គលិកទូទៅផ្នែកកត់ត្រាគណនេយ្យ និងបញ្ជី, ភ្នាក់ងារខាងមូលប័ត្រ និងហិរញ្ញវត្ថុ, គ្រូបង្រៀនអប់រំវិជ្ជាជីវៈ, បុគ្គលិកផ្គត់ផ្គង់ ឬលទ្ធកម្ម, អ្នកបច្ចេកទេសគ្រឿងម៉ាស៊ីន, អ្នកទទួលភ្ញៀវក្នុងសណ្ឋាគារ និង អ្នកក្រឡុកស្រា។