ការជ្រើសរើសជំនាញ ៖ ឪពុកម្តាយកុំបង្ខំកូន​ឱ្យ​រៀននូវអ្វីដែលខ្លួនចង់ ​តែគួរមើលពីទេពកោសល្យរបស់កូន និង​ទីផ្សារ​ការងារ
ក្រោយ​ប្រឡងបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ឪពុកម្តាយ អ្នកអាណាព្យាបាល ប្រាកដជា​កំពុង​តែគិតគូរ​ពីអនាគត​របស់កូនៗ ថា តើឱ្យ​ពួកគេ​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅទីណា? លើជំនាញអ្វី​ដែលអាច​រកប្រាក់ចំណូលបានច្រើន។ សម្រាប់អ្នកអប់រំ ក៏​ដូចជា​សហគ្រិន យល់ថា ការ​ជ្រើសរើស​ជំនាញសម្រាប់ជីវិត​គឺជា​រឿងសំខាន់ ដូច្នេះ​ឪពុកម្តាយ អ្នកអាណាព្យាបាល មិន​ត្រូវ​បង្ខំកូន​ឱ្យ​រៀន​នូវអ្វីដែលខ្លួន​ចង់បាននោះទេ ពោលគឺគួរតែមើល​ពីទេពកោសល្យ​របស់ពួកគេ ក៏​ដូចជា​ទីផ្សារ​ការងារ​ដែលកំពុងត្រូវការ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អ្នកជំនាញអប់រំ និង​ជាសហគ្រិនមួយ​រូប មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងនាម​ម្តាយ​ឪពុក អ្នកអាណាព្យាបាល គឺអាច​ជួយមើល​កូន ហើយ​ព្យាយាមស្វែង​យល់​ឱ្យ​កូន​រៀន​ចំទិសដៅ​សេដ្ឋកិច្ច ។ បើតាម​លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ប្រសិន​បើ​ឪពុកម្តាយ អ្នកអាណាព្យាបាលពិបាក​ក្នុងការ​ស្វែង​យល់ ពួកគាត់អាច​ពិភាក្សា​ជាមួយសាលា ឬតាមដានឯកសារ​ព័ត៌មាន​ផ្លូវ​ការ​ដែលយកជាការណ៍បាន​របស់​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងអប់រំ ឬ​ក្រសួងការងារ ជាពិសេស​គឺទីភ្នាក់ងារ​ជាតិមុខរបរ និង​ការងារ (NEA) ដែល​ក៏​ជាផ្នែកមួយ​សំខាន់អាច​ប្រឹក្សា​យោបល់បាន។
“ដូច្នេះ​ជា​ម្តាយ​ឪពុកកុំចេះតែបង្ខំកូន ទី១ កុំបង្ខំកូន​ឱ្យ​រៀននូវអ្វីដែលខ្លួនឯងចង់ យើងគួរ​តែមើលពីទេពកោសល្យរបស់កូនយើងទៅណា? ទីផ្សារ​ការងារនៅឯណា?”
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏​បានផ្តាំផ្ញើទៅ​ដល់មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល ក៏​ដូចជា​សិស្សនិស្សិត ដែលនឹងត្រូវ​ជ្រើសរើស​ជំនាញសិក្សា​នៅពេលខាងមុខ កុំរៀន​មហាវិទ្យាល័យពីរ​ក្នុងពេលតែមួយ​ ដោយគួរផ្តោតទៅ​លើជំនាញ​មួយ​ឱ្យច្បាស់លាស់។ លោកឧកញ៉ាមានប្រសាសន៍ថា អ្នកអាណាព្យាបាល​គួរផ្តោត​លើមុខវិជ្ជាណាជាគោល ដោយ​មិនគួរ​ឱ្យ​កូនៗ​រៀន​យកតែសញ្ញាបត្រនោះទេ។ «បើខ្ញុំគំនិតផ្ទាល់មិនគួររៀនដល់ទៅបរិញ្ញាបត្រពីរទេ រៀន​ឱ្យ​ច្បាស់មួយ ចង់ចេះបច្ចេកវិទ្យារៀនខាងក្រៅទៅ ហើយ​ពេលចូលដល់ឆ្នាំទី២ ឬទី៣ ចំណាយពេលចុះហាត់ការលើជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ចំណេះជំនាញដែលយើងរៀន។ ខ្ញុំគិតថា ការរៀនពីរមហាវិទ្យាល័យ ១០មុខវិជ្ជាជាងក្នុងពេលតែមួយ តើមានពេលឯណាដើម្បីស្រាវជ្រាវ អភិវឌ្ឍ?​»។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា ក៏​មានទស្សនៈមិនខុសគ្នា​ដែរ ដោយ​លោក​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យយុវជន​ជ្រើសរើស​រៀនជំនាញតាមចំណង់ចំណូលចិត្ត​ឧប្បនិស្ស័យរបស់ខ្លួន ហើយ​គួររៀន​ផ្តោត​លើជំនាញមួយ​ឱ្យ​ច្បាស់លាស់ ហើយ​ប្រសិន​បើមានលទ្ធភាពគួរ​រៀនជំនាញខ្លីបន្ថែម​ដូចជា​ភាសាបរទេស ព័ត៌មានវិទ្យា ដែលគាំទ្រ​ទៅដល់ជំនាញរបស់ខ្លួន ហើយ​ស្វែង​រក​កន្លែង​ហាត់ការងារ នោះហើយ​ជាអ្វីមួយ​ដែល​អាច​ទទួលបានជោគជ័យនៅក្នុងអាជីពសិក្សារបស់និស្សិត៕