មានប្រសាសន៍ថា ប្រព័ន្ធអប់រំនៅកម្ពុជា បានកំណត់កុមារវ័យមត្តេយ្យសិក្សាមានចំនួន៣កម្រិត គឺមត្តេយ្យសិក្សាកម្រិតទាប សម្រាប់កុមារអាយុ៣ឆ្នាំ ,មត្តេយ្យសិក្សាកម្រិតមធ្យម សម្រាប់កុមារអាយុ៤ឆ្នាំ និងមត្តេយ្យសិក្សាកម្រិតខ្ពស់ សម្រាប់កុមារអាយុ៥ឆ្នាំ។
នេះមានន័យថា ចាប់តាំងពីវ័យកុមារនៅក្នុងទារកដ្ឋាន (សូន្យឆ្នាំ) មកដល់វ័យមត្តេយ្យសិក្សាគឺមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ដើម្បីកសាងនូវមូលធនមនុស្សដ៏រឹងមាំ គឺចាំបាច់ត្រូវចាប់ផ្ដើមពីកុមារតូច។ឯកឧត្តម ប្រាក់ កុសល មានប្រសាសន៍៖
«ដូចសុភាសិតខ្មែរលើកឡើងថា ទំពាំងស្នងឬស្សី ប្រសិនបើទំពាំងនោះមិនល្អ ធ្វើម្ដេចអាចក្លាយជាឬស្សីដែលរឹងមាំ ក្លាយជាមនុស្សទ្រទ្រង់សរសរទ្រូងប្រទេសជាតិបានទៅ គឺមានន័យថា យើងត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងវ័យដំបូងរបស់មនុស្សនេះឯងដែលជាវ័យមុន៦ឆ្នាំ ព្រោះកោសិកាខួរក្បាលមានការអភិវឌ្ឍខ្លាំង មិនមានវ័យណាប្រៀបស្មើបានឡើយ»។
បើតាម ឯកឧត្តម ប្រាក់ កុសល កោសិកាខួរក្បាលរបស់កុមាររីកចម្រើនខ្លាំងណាស់រហូតទៅដល់ ៨០%ទៅ៩០%នៃកោសិកាខួក្បាលរបស់មនុស្សធំ។ បទន្ទឹមគ្នានេះ ឪពុកម្ដាយ ឬអាណាព្យាបាលត្រូវអន្តរាគមន៍ឱ្យទាន់ពេលវេលានៃវ័យដំបូងរបស់កុមារតាមរយៈកម្មវិធីមត្តេយ្យសិក្សាក្ដី ក៏ដូចជាកម្មវិធីអប់រំកុមារតូចនានា ដើម្បីជួយចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់កុមារក្នុងការកាត់បន្ថយចរិតមជ្ឈត្តនិយមរបស់កុមារ ដើម្បីជួយកុមារកុំឱ្យគិតថាខ្លួនឯងជាមនុស្សសំខាន់ជាងគេ។
ប្រធាននាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូចនៃក្រសួងអប់រំ រូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ប្រសិនជាឪពុកម្ដាយ​ឬអាណាព្យាបាលយកចិត្តទុកដាក់បញ្ជូនកូនឱ្យចូលរៀននៅមត្តេយ្យសិក្សាចាប់ពីអាយុ៣ឆ្នាំ ពួកគេនឹងបានផ្សាំខ្លួន នៅថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សារហូតដល់ទៅ៣ឆ្នាំតាមរយៈគ្រូជំនាញផ្ដល់ការអប់រំដល់ពួកគេ ទាក់ទងនឹងសមត្ថភាពបំណិនផ្សេងៗ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះមិនអាចខ្វះបាន ក្នុងការបណ្ដុះភាពក្លាហាន ភាពអំណត់អត់ធន់ រួមទាំងមូលដ្ឋានគ្រឹះ នៃការអភិវឌ្ឍផ្នែករាងកាយ​ សុខភាព ការអភិវឌ្ឍអារម្មណ៍និងសង្គមនៅពេលរៀននៅមត្តេយ្យសិក្សា ការអភិវឌ្ឍផ្នែកភាសា ការអភិវឌ្ឍផ្នែកបញ្ញា និងការគិត មានមូលដ្ឋានត្រឹមត្រូវពីមត្តេយ្យសិក្សា ដើម្បីពួកគេត្រៀមទៅរៀននៅថ្នាក់ទី១នៅអាយុ៦ឆ្នាំ។
ឯកឧត្តមបន្តថា ជាក់ស្តែងគ្រូបង្រៀននៅថ្នាក់បឋមសិក្សាថ្នាក់ទី១ តែងតែផ្ដល់ព័ត៌មានថា នៅក្នុងថ្នាក់របស់គាត់មានកុមារបានឆ្លងកាត់ទាំងមត្តេយ្យសិក្សា និងមិនបានឆ្លងកាត់មត្តេយ្យសិក្សា។ ក្នុងនោះ កុមារដែលបានឆ្លងកាត់មត្តេយ្យសិក្សាពួកគាត់ងាយស្រួលបង្រៀនជាងបើធៀបជាមួយកុមារដែលមិនបានឆ្លងកាត់មត្តេយ្យសិក្សា ព្រោះនៅពេលកុមារមិនបានចាប់ផ្ដើមចូលរៀនមត្តេយ្យសិក្សាពីអាយុ៣ឆ្នាំ​ ៤ឆ្នាំ និង៥ឆ្នាំ ដល់ពេលកុមារមានអាយុ៦ឆ្នាំទើបតែយកទៅចូលរៀនថ្នាក់ទី១ គឺស្មើនឹងពួកគេទើបចាប់ផ្ដើមដំបូង ដែលនាំឱ្យសមត្ថភាពរបស់ពួកគេខុសគ្នាឆ្ងាយ ។
កញ្ញា ចក់ ថុន ជាក់ស្តែងគ្រូបង្រៀននៅថ្នាក់បឋមសិក្សាថ្នាក់ទី១ តែងតែផ្ដល់ព័ត៌មានថា នៅក្នុងថ្នាក់របស់គាត់មានកុមារបានឆ្លងកាត់ទាំងមត្តេយ្យសិក្សា និងមិនបានឆ្លងកាត់មត្តេយ្យសិក្សា។ ក្នុងនោះ កុមារដែលបានឆ្លងកាត់មត្តេយ្យសិក្សាពួកគាត់ងាយស្រួលបង្រៀនជាងបើធៀបជាមួយកុមារដែលមិនបានឆ្លងកាត់មត្តេយ្យសិក្សា ព្រោះនៅពេលកុមារមិនបានចាប់ផ្ដើមចូលរៀនមត្តេយ្យសិក្សាពីអាយុ៣ឆ្នាំ​ ៤ឆ្នាំ និង៥ឆ្នាំ ដល់ពេលកុមារមានអាយុ៦ឆ្នាំទើបតែយកទៅចូលរៀនថ្នាក់ទី១ គឺស្មើនឹងពួកគេទើបចាប់ផ្ដើមដំបូង ដែលនាំឱ្យសមត្ថភាពរបស់ពួកគេខុសគ្នាឆ្ងាយ ។
លើសពីនេះកុមារដែលមិនធ្លាប់ឆ្លងកាត់មត្តេយ្យសិក្សាពួកគាត់ពុំសូវមានវិន័យ ពុំសូវស្ទាត់នឹងការប្រើប្រាស់សម្ភារៈសិក្សា ហើយគាត់មានការលំបាកក្នុងការសរសេរ ទើបត្រូវការនិយាយ និងពន្យល់ដដែលៗជាច្រើនដង និងប្រើវិធីសាស្ដ្រច្រើនផ្សេងៗគ្នាដើម្បីឱ្យគាត់យល់មេរៀន ព្រោះគាត់មានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានតិចតួច ហើយពិបាកយល់ន័យរបស់គ្រូ។គូ្របង្រៀនថ្នាក់ទី១ រូបនេះ បន្ថែមថការបង្រៀនកុមារដែលបានឆ្លងកាត់ថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សាមានភាពងាយស្រួលច្រើនដូចជា
ងាយធ្វើទំនាក់ទំនង ព្រោះពួកគាត់ធ្លាប់បានឆ្លងកាត់ មានបទពិសោធន៍ ឆាប់ស្និទ្ធស្នាល ក្លាហាន និងធ្វើសកម្មភាពឆ្លើយតប។ លើសពីនេះ ងាយដឹកនាំសកម្មភាពបង្រៀន និងរៀនព្រោះពួកគាត់មានសណ្ដាប់ធ្នាប់ យល់ពីរបៀបរៀន ដឹងថាខ្លួនឯងគួរធ្វើអ្វី មិនចាំបាច់និយាយច្រើនដង។
អ្នកស្រី អ៊ុច ថាវី ជាម្ដាយមួយរូបដែលបានដាក់កូនចូលរៀនថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សាអ្នកស្រីយល់ឃើញថា មត្តេយ្យសិក្សាសំខាន់ណាស់សម្រាប់កុមារតូច ដោយជួយឱ្យកុមារ ឆាប់រៀន ឆាប់ចេះ និងឆាប់រឹងមាំ។ ទស្សនៈអាណាព្យាបាលចំពោះមត្តេយ្យសិក្សា
អ្នកម្តាយរូបនេះបន្តថា កត្តាដែលជំរុញអ្នកស្រីបញ្ជូនកូនឱ្យចូលរៀនដំបូងនៅថ្នាក់មត្តេយ្យ គឺដោយកត្តាចំនួន៦ គឺ ទី១.ដើម្បីកសាងគ្រឹះរឹងមាំឱ្យកូនមុនចូលរៀនថ្នាក់ទី១​ ដោយចេះកាន់គូល័រ ឬខ្មៅដៃដើម្បីផាត់ពណ៌ ឬគូសត្រាប់តាមរូបភាព ឬអក្សរនានាដែលគ្រូបង្រៀន ទី២. អ្នកស្រីចង់ឱ្យកូនក្លាហាន មិនខ្លាចសាលា និងចេះប្រាស្រ័យទាក់ទងជាមួយអ្នកដទៃក្រៅពីអ្នកផ្ទះ ទី៣. ចេះម្ចាស់ការលើខ្លួនឯង ដូចជា ញុំាបាយខ្លួនឯង