សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ៖ ការ​កសាងធនធាន​មនុស្ស​ដែលមានសុខភាពល្អ និងចំណេះដឹងខ្ពស់ គឺសំខាន់សម្រាប់សង្គមជាតិ
ក្នុងពិធីសម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រងសាខាវាលស្បូវ នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៤ សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា លើកឡើងថា ការ​កសាងធនធាន​មនុស្ស​ដែលមានសុខភាពល្អ និងចំណេះដឹងខ្ពស់ គឺជារឿងសំខាន់ និង​ចាំបាច់ណាស់​សម្រាប់សង្គមជាតិ​មួយ។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា ការកសាង និងបំពាក់សមត្ថភាពមនុស្ស មិនខុសពីការកសាងធនធាន​មនុស្ស​សម្រាប់ប្រទេសទេ។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ការមានចំណេះដឹង មានគុណវុឌ្ឍខ្ពស់ ជាមូលដ្ឋានឈានទៅ​រក​ការបង្កើន​សមត្ថភាព​មួយកម្រិតកាន់តែខ្ពស់ ក្នុងនោះ ប្រសិន​បើ​ប្រទេស​មួយ​មានធនធាន​មនុស្ស​ច្រើន មានមូលធន​មនុស្ស​កាន់តែច្រើន មានសុខភាពល្អ នោះយើង​នឹង​អាច​បង្កើន​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​ទាំងក្នុងតំបន់ ក៏​ដូចជា​ពិភពលោក។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានធ្វើការ​កោតសរសើរចំពោះ​យុវជន​កម្ពុជា​ដែលមាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​ផ្នែក​សមត្ថភាព​កាន់តែខ្លាំង ដោយថា ធនធាន​មនុស្ស​របស់យើងបច្ចុប្បន្នក៏​មិន​អន់ជាង​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ដែរ, សម្តេចមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​និស្សិត​របស់យើង​បាន​ចេញទៅ​ប្រកួតរូបូត ក៏​ដូចជា​ប្រកួត​ក្នុងការ​បង្កើត​គំនិតនវានុវត្តន៍ នៅក្រៅប្រទេសបានជោគជ័យ។
…អញ្ចឹងការកសាងធនធាន​មនុស្សនេះ គឺបង្កើតភាពប្រកួតប្រជែង​ឱ្យ​យើងអាចបិទនូវគម្លាតខួរក្បាល, បង្កើតភាពម្ចាស់ការ​ឯករាជ្យរបស់កម្ពុជា…
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍ថា ប្រសិន​បើ​កម្ពុជា​ចង់​វិឌ្ឍន៍​ទៅជា​ សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល ឬក៏​ឧស្សាហកម្ម ៤.០ គឺលុះត្រាតែលើង​មានមូលធន​មនុស្ស និង​មាន​មូលដ្ឋាន​សេដ្ឋកិច្ច ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដែល​អាច​ធានា​បាន។ ដូច្នេះ​មូលដ្ឋានធនធាន​មនុស្ស និង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដែល​យើង​កសាង​ក្នុងវិស័យ​អប់រំ នឹង​ជួយ​ប្រទេស​កម្ពុជា ឈានទៅ​ដល់​ការ​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម​មួយ​ជំហ៊ាន​ទៅមុខ​ទៀត ហើយ​នេះ​ជា​ការ​ធានា​នូវ​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​របស់យើង​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព​រយៈពេលវែង។
ដោយ​មើលឃើញពីភាពសំខាន់នៃធនធាន​មនុស្សនេះ ទើប​​នៅ​ក្នុងរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ បានដាក់ចេញ​នូវ​យុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ ដោយ​បានដាក់ចេញ​នូវ​គោលនយោបាយ​យុទ្ធសាស្រ្តកំណើន​ការងារ​សមធម៌ ប្រសិទ្ធភាព និងស្ថេរភាព ដែលមានអាទិភាពគន្លឹះ៥ គឺ មនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងបច្ចេកវិទ្យា។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា មនុស្ស​នៅតែជាអាទិភាពទី១ ហើយ​យុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ ដែលមាន ៥ដំណាក់កាល រយៈពេល​២៥ឆ្នាំ ក្នុងនោះ មនុស្ស​ នៅ​តែជាអាទិភាពទី១ ព្រោះមានតែមនុស្ស​ទេ ដែលអាច​ធានា​នូវ​ការ​វិវត្តន៍​ផ្សេងៗបាន៕