លោក ង៉ែត សុខឡា បង្ហាញរឿងចំនួន៣​ដែលសិស្សានុសិស្សត្រូវធ្វើ ដើម្បីជ្រើសរើសជំនាញឱ្យ​ត្រឹម​ត្រូវ
ការជ្រើសរើសជំនាញសិក្សា​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យឱ្យ​បានត្រឹម​ត្រូវទៅតាមឧបនិស្ស័យរបស់ខ្លួន​ គឺជាកង្វល់ដ៏ធំ​មួយ​របស់សិស្សានុសិស្ស​ដែល​ទើបបញ្ចប់ថ្នាក់មធ្យមសិក្សា ដោយសារតែពួកគេ​មួយចំនួនធំនៅមិនទាន់ស្គាល់ខ្លួនឯងនៅឡើយ ដូច្នេះ តើមានវិធីបែបណាដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគេ​អាចស្គាល់ខ្លួនឯង ដើម្បីជ្រើសរើសជំនាញសិក្សា​ឱ្យ​បានត្រឹមត្រូវ ?
ក្នុងសិក្ខាសាលាប្រចាំឆ្នាំ “Winning University Life” កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោក ង៉ែត សុខឡា អគ្គនាយក នៃវិទ្យាស្ថានមគ្គុទ្ទេសក៏ របស់សាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បានបង្ហាញរឿងចំនួន៣ ដែលសិស្សានុសិស្ស​គួរធ្វើ ដើម្បីជ្រើសរើស​ជំនាញសិក្សានៅ​សាកលវិទ្យាល័យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដោយ​ក្នុងនោះរួមមាន ៖
ទី១. ត្រូវសិក្សា​ឱ្យ​ច្បាស់លាស់ពីជំនាញដែលត្រូវរៀន ៖ ជាដំបូងបំផុត​ប្អូន​ៗសិស្សានុសិស្ស ត្រូវ​ធ្វើការ​សិក្សាស្រាវជ្រាវ​ឱ្យ​បានច្បាស់ពីជំនាញ​ដែលខ្លួន​កំពុងចង់សិក្សា ព្រមជាមួយ​សាកលវិទ្យាល័យ​ផងដែរ។ បើតាមលោក សុខឡា បច្ចុប្បន្ននេះ ការស្រាវជ្រាវ​ទៅលើជំនាញដែលខ្លួនចង់រៀន គឺងាយស្រួលដោយ​ចូលទៅកាន់អ៊ីនធឺណេត ។
ទី២. សួរទៅកាន់រៀមច្បង ឬអ្នកប្រឹក្សាយោបល់ ៖ ដើម្បីជាទុនបន្ថែមទៅលើការសម្រេចចិត្ត អាចសួរសំណួរពីជំនាញដែលយើងចង់សិក្សា ទៅកាន់ព្រឹទ្ធាចារ្យ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ដែលពួកគាត់មានបទពិសោធន៍ជីវិត​ដើរមុនយើង។
ទី៣. បង្កើតផែនទីជីវិតខ្លួនឯង ហើយដើរ ៖ លោក ង៉ែត សុខឡា បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីបង្កើតផែនទីជីវិត ប្អូនៗ​សិស្សានុសិស្ស​ត្រូវ​ច្បាស់​ខ្លួនឯងថា ការជ្រើសរើសជំនាញនោះ គឺផ្តោត​ទៅ​លើឆន្ទៈ​ខ្លួនឯងផ្ទាល់ មិន​មានឥទ្ធិពលពីអ្នកណា ពោល​គឺផ្អែក​ទៅ​លើភាពខ្លាំង​របស់ខ្លួនឯង, និយាយជារួម គឺត្រូវជ្រើសរើស​ជំនាញដោយឆន្ទៈ​ខ្លួនឯង។ ត្រង់ចំណុចនេះ តើធ្វើ​យ៉ាងដូចម្តេចដើម្បីអាចស្គាល់ខ្លួនឯង ?
មានវិធី និងរបៀបជាច្រើន​ដើម្បី​សិស្សានុសិស្ស​អាចអនុវត្តក្នុងការស្វែង​រក​ខ្លួនឯង តែតាមរយៈបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួន លោក សុខឡា បានបង្ហាញពីរបៀបចំនួន៣ ដើម្បីសិស្សានុសិស្ស​អាចស្គាល់ខ្លួនឯង ឬចំណង់ចំណូលចិត្តក្នុងអាជីព ដោយ ទី១ សិស្សានុសិស្ស​អាចហាត់ដើរម្នាក់ឯង​ទៅ​កាន់ផ្សារទំនើបណាមួយ ដោយ​មិន​មានមិត្តភក្តិ ឬអ្នក​មាន​ឥទ្ធិពលដល់ការសម្រេចចិត្តទៅជាមួយ ហើយសង្កេតមើលថា តើខ្លួនយើងកំពុងដើរទៅណា ហើយចង់បានអ្វី ឧទាហរណ៍ដូចជា ហាងសៀវភៅ ហាងឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យា​ជាដើម ពេលនោះយើងនឹងដឹងថា យើងកំពុងចូលចិត្តអ្វី, ទី២ សិស្សានុសិស្សត្រូវធ្វើការប្រៀបធៀបជាមួយ​នឹងមិត្តភក្តិជិតស្និទ្ធបំផុត​ចំនួន៥នាក់ បើតាមលោក សុខឡា មនុស្សដែលអាចធ្វើជាមិត្តភក្តិជិតស្និទ្ធរបស់យើង គឺប្រាកដជាមានអត្តចរិតដូចយើង ដូច្នេះយើងអាចមើលថា តើ​ពួកគាត់ចូលចិត្តអ្វី ? បន្ទាប់មកសូមបូកវិភាគតើយើងចូលចិត្តទៅខាងណាច្រើនជាងគេ។ «ធ្យូងប្រឡាក់មុខយើង យើងមើលមិនឃើញទេ តែបើប្រឡាក់មុខគេ យើងមើលឃើញ…»។
ចំណុចទី៣ ដើម្បីស្គាល់ខ្លួនឯង ប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស ត្រូវ​ចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្ត មិនថាក្នុងសាលារៀន ឬសហគមន៍ ដោយត្រូវប្រឡូកការងារឱ្យបានច្រើនផ្នែក ច្រើនជំនាញ ពេលនោះ យើងនឹងអាចពិសោធន៍ឃើញថា តើការងារណាដែលយើងចូលចិត្ត ។ ដូច្នេះ ការងារស្ម័គ្រចិត្ត មិនគ្រាន់តែជាការចូលរួមជួយសង្គមប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជា​ឱកាសផ្តល់​ឱ្យយើងដឹងពីចំណូលចិត្តខ្លួនឯងផងដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​ការ​លើកឡើងរបស់លោក ង៉ែត សុខឡា ការជ្រើសរើសជំនាញ វាគ្រាន់តែជាគ្រាប់ពូជមួយប៉ុណ្ណោះ តែដើម្បី​ឱ្យ​ជំនាញដែលយើងជ្រើសរើសនោះ​ច្បាស់ ត្រឹមត្រូវ ផ្លូវការ អាច​យក​មក​ប្រើប្រាស់​ដើម្បីភាពរុងរឿងក្នុងជីវិតបាន សិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជាយុវជនត្រូវថែទាំឱ្យល្អដើម្បីអាចដុះមានផ្លែផ្កានៅពេលខាងមុខ ដោយត្រូវ​សេពគប់មនុស្ស​ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ, អានសៀវភៅពាក់ព័ន្ធជំនាញដែលខ្លួនចង់ឆ្ពោះទៅ ព្រមទាំងជ្រើសរើសស្ថាប័នដែលល្អ៕