លោកបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ មានប្រសាសន៍ថា លោកក៏ធ្លាប់ឮពីទស្សនៈមួយចំនួនលើកឡើងថា ទោះមិនបានរៀនក្នុងសាលា ក៏នៅតែអាចជោគជ័យបានដែរ។ ឆ្លើយតបនឹងទស្សនៈនេះ លោកបណ្ឌិតថា ចំពោះអ្នកដែលមិនបានរៀនហើយជោគជ័យគឺមានមែន ប៉ុន្តែមានក្នុងភាគរយតិចតួចណាស់ ដោយពេលខ្លះក្នុងចំណោម១០០នាក់ អាចមានត្រឹមតែម្នាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យមនុស្សទូទៅពិបាកក្នុងការយកជាគំរូ។ បើតាម​លោកបណ្ឌិត ការសិក្សាមានតួនាទីសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងការតម្រង់ទិសដៅ ជាពិសេសសម្រាប់យុវជន។
កុំបារម្ភអំពីចំណាត់ថ្នាក់ពេក ប៉ុន្តែស្វែងយល់ហើយរៀនទៅតាមស្ថានភាពជាក់ស្តែង និងបន្តការសិក្សាដោយគ្មានការបោះបង់។ អ្នកពូកែ មិនយកគោលការណ៍ជាធំនោះទេ ប៉ុន្តែគេមានសមត្ថភាពបត់បែនតាមសភាពការណ៍ ដែលជាកត្តានាំឱ្យគេក្លាយជាអ្នកដឹកនាំ…
បើតាមលោកបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ បច្ចុប្បន្ននេះ អ្វីដែលយុវជនគួរចាប់ផ្តើម និងអាចធ្វើបាន គឺយកចិត្តទុកដាក់អំពីការប្រើប្រាស់ និងពង្រឹងភាសាបរទេសបន្ថែម រួមទាំងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យស្ទាត់ជំនាញ ព្រោះវាកំពុងតែមានភាពចាំបាច់។ ហើយក្នុងនាមជានិស្សិត មុននឹងចាកចេញពីសាកលវិទ្យាល័យ គួរដឹងគុណអ្នកបង្កើតសាលា អ្នកដឹកនាំសាលា រួមទាំងដឹងគុណលោកគ្រូអ្នកគ្រូផងដែរ តាមរយៈការបំពេញកិច្ចការឱ្យបានល្អកំឡុងពេលរៀន និងប្រឹងប្រែងរៀន ដែលសកម្មភាពទាំងនេះ ពុំធ្វើឱ្យសិស្សមានអារម្មណ៍មិនល្អនៅពេលក្រោយៗនោះទេ។
ទន្ទឹមគ្នានោះ លោកបណ្ឌិត ក៏បានធ្វើការដាស់តឿនថា ក្នុងនាមជានិស្សិតម្នាក់ មិនថាជាសិស្សនៅតាមខេត្តឬក៏ទីក្រុងនោះទេ គួរឆ្លៀតធ្វើការបន្ថែមកំឡុងពេលសិក្សា ព្រោះការរកចំណូលបន្ថែម នឹងនាំឱ្យពួកគេស្គាល់តម្លៃនៃទឹកប្រាក់ ទទួលបានបទពិសោធន៍បន្ថែម រួមទាំងការប្រើប្រាស់ពេលវេលា។
ខ្ញុំយល់ថា ពេលវេលាគឺវាតម្លៃហួសពីមាសពេជ្រទៅទៀត ដែលរបស់នេះទិញមិនបាននោះទេ។ ដូច្នេះការចាប់មុខរបរខុស រៀនខុស ធ្វើការខុស មិននាំឱ្យចំណេញពេលនោះទេ។ បើមានផ្ទះសម្រាប់ស្នាក់នៅហើយ មានបាយហូបហើយ សូមជ្រើសអ្វីដែលល្អបំផុតសម្រាប់ខ្លួនឯង…
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ បានឱ្យដឹងថា យុវជនត្រូវមានឯករាជភាពនៃការគិត ហើយដើម្បីទទួលបានឯករាជនៃការគិត គឺត្រូវមានប្រាជ្ញា ហ៊ានបញ្ចេញមតិ ហ៊ានប្រថុយប្រថាន និងរៀនម្ចាស់ការផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ជារួមគឺត្រូវរស់ពឹងផ្អែក លើសមត្ថភាពខ្លួនឯង រួមទាំងការគ្រប់គ្រងបញ្ញាខ្លួនឯង៕