អ្វីដែលខ្ញុំរៀនសូត្របានគឺ ការសាមគ្គីគ្នាធ្វើការងារជាក្រុម។ នៅក្នុងសង្គមមួយបើយើងអត់ចេះធ្វើការជាក្រុមទេ គឺយើងអត់អាចចូលទៅក្នុងសង្គមហ្នឹងបានទេ។ យើងចេះសហការគ្នា យល់ពីគ្នា និងដឹងថាការរៀបចំកម្មវិធីមួយត្រូវធ្វើអ្វីខ្លះដើម្បីកុំឱ្យមានភាពរញ៉េរញ៉ៃ។
កញ្ញា សារិទ្ធ សារ៉ានិមល បច្ចុប្បន្នកំពុងរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ និងជាអ្នកស្ម័គ្រចិត្តក្នុងកម្មវិធីពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី១០
ចំណែកយុវជន ជួន ពិសិដ្ឋ បច្ចុប្បន្ន​ជានិស្សិសសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក៏​បានសម្រេចចិត្តចូលរួមធ្វើការងារជាអ្នក​ស្ម័គ្រចិត្តក្នុងពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី១០ផងដែរ ដោយទទួលបន្ទុកផ្នែកប្រតិបត្តិការ (Operation) ។ ពិសិដ្ឋ ឱ្យដឹងថា ការ​មកធ្វើជាអ្នកស្ម័គ្រចិត្តនេះ ដំបូងឡើយគឺតាមរយៈការណែនាំរបស់មិត្តប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីការចូលប្រជុំការងារម្តងទៅពីរដង ទើបខ្លួនដឹងថា ការសម្រេចចិត្តនេះគឺផ្អែកលើឆន្ទៈរបស់ខ្លួនដែរ ថែមទាំងមើលឃើញពីគុណតម្លៃនៃកិច្ចការ ដែលអាចឱ្យខ្លួនទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗបន្ថែម។
តាមរយៈការងារស្ម័គ្រចិត្ត ខ្ញុំដឹងថា ខ្ញុំទទួលបានរបស់មួយដែលថ្មី ដែលអត់ទាន់ដឹងពីមុនមក ជាពិសេសការងារក្រុម អត្ថចរិករបស់មនុស្ស ការទាក់ទងគ្នាយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាពអត់មានពាក្យគំរោះគំរើយដាក់គ្នា និងចេះធ្វើការពេលមានមនុស្សច្រើន
ពិសិដ្ឋ កត់សម្គាល់ថា នៅក្នុងការពិព័រណ៍សៀវភៅឆ្នាំ២០២៣នេះ អ្នកស្ម័គ្រចិត្តទាំងអស់រួសរាយ មានការទំនាក់ទំនងគ្នាល្អ ។ ពិសដ្ឋ យល់ថា កត្តានេះអាចមកពីអ្នកចាត់ចែងក្រុមនីមួយៗមានវិធីសាស្រ្តល្អ នេះជាអ្វីដែលលោកចាប់អារម្មណ៍និងរៀនសូត្របន្ថែម។
បើសិនជាយុវជនរបស់យើងចាប់អារ្មណ៍លើការងារស្ម័គ្រចិត្តតាំងពីនៅវិទ្យាល័យ គឺកាន់តែល្អប្រសើរ ដោយធ្វើឱ្យបទពិសោធផ្ទាល់ខ្លួនមានភាពរឹងមាំ អាចសម្របជាមួយមនុស្សបានពេលរៀននៅសាកល។ ហើយការស្ម័គ្រចិត្ត មិនចាំបាច់ទាល់តែពាក់អាវរបស់ស្ថាប័នណាមួយទេ សូម្បីតែការ គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ឬភ្លើងស្តុប ក៏ជាការស្ម័គ្រចិត្តមួយដែរ អាហ្នឹងជាការងាររបស់យុវជន ក្នុងសង្គមរបស់យើង។
យុវជន លឹម សុក្រសុក្រឹត
យុវជន លឹម សុក្រសុក្រឹត បច្ចុប្បន្នគឺជាសិស្សថ្នាក់ទី១២ នៃវិទ្យាល័យទួលទំពូង រាជធានីភ្នំពេញ, ត្បិតជាសិស្សរៀននៅវិទ្យាល័យក៏ពិតមែន តែ សុក្រឹត ក៏មកចូលរួមធ្វើជាអ្នកស្ម័គ្រចិត្តនៅ​ក្នុងកម្មវិធីពិព័រណ៌សៀវភៅផងដែរ ព្រោះតែរូបគេចង់ប្រើប្រាស់ពេលដែលខ្លួនមានឱ្យកើតជាប្រយោជន៍បន្ថែម ។ សុក្រឹត បានចែករំលែកនូវអ្វីដែលខ្លួនបានរៀនសូត្រពីការងារស្ម័គ្រចិត្តនេះ ដែលមានដូចជា យល់ដឹងអំពីដំណើរការងារជាក្រុម និងភាពបត់បែន ក៏ដូចជាបង្កភាពងាយស្រួល ក្នុងការសម្របខ្លួនទៅនឹងមជ្ឈដ្ឋានថ្មីៗ។
ក្រោយពីការមកចូលរួមការងារនេះ ខ្ញុំស្គាល់អំពីកម្មវិធីបន្ថែមនៃតួនាទីមួយៗ ហើយងាយស្រួលក្នុងការសម្របខ្លួនពេលចូលសង្គម ខ្ញុំស្គាល់ខាងក្រៅច្រើន ហើយស្គាល់ពីរបៀបការងារច្រើនជាងមុន
សុក្រឹត បន្ថែមថា ដើមឡើយខ្លួនហាក់មានភាពរអាក់រអួលបន្តិចដែរ ដោយសារតែខ្លួននៅមានវ័យក្មេង បទពិសោធន៍ក៏តិច ចំណែកការងារសាលាវិញក៏នៅមានច្រើន ហើយកាលវិភាគត្រូវរៀបចំជាថ្មី។ ទន្ទឹមគ្នានោះ ត្រូវមកធ្វើការជាមួយមនុស្សដែលមានគំនិតនិងឥរិយាបថចម្រុះគ្នា ប៉ុន្តែជាមេរៀនល្អនោះ គឺ ពួកយើងជាអ្នកធ្វើការស្ម័គ្រចិត្តតែងទុកឱកាសឱ្យគ្នាបញ្ចេញយោបល់ម្នាក់ម្តងៗ និងសម្រេចតាមមតិមួយណាដែលមានហេតុផលសមរម្យជាងគេ ដែលជាហេតុបង្កភាពងាយស្រួលក្នុងការគិត៕