ស្របគ្នានេះ នៅក្នុងសិក្ខាសាលាអនឡាញ ស្តីពី «ការអប់រំខ្ញុំ អនាគតខ្ញុំ» លោកបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ អគ្គនាយករងក្រុមហ៊ុនម៉ុងឬទ្ធីគ្រុប មានប្រសាសន៍ថា ជាសិស្ស-និស្សិតកុំយកស្រាជាត្រីមុខ ត្រូវយកសៀវភៅជាត្រីមុខ។ នេះមានន័យថា សិស្ស-និស្សិតត្រូវយកការរៀនសូត្រជាអ្នកនាំមុខ មិនមែនឱ្យគ្រឿងស្រវឹងជាអ្នកនាំមុខនោះទេ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ពេលវេលារៀន សិស្ស-និស្សិតកុំទាន់ចង់បានអ្វីហួសនេះ ការស្រមើលស្រមៃចង់ធ្វើអ្វីអាចមាន ប៉ុន្តែកុំទាន់ប្រញាប់ចង់ចាប់ផ្ដើមធ្វើវា ត្រូវគិតពីរឿងរៀនឱ្យអស់ពីលទ្ធភាពសិន តើរៀនដោយវិធីណា? រៀនដល់កម្រិតណា? រៀនឱ្យដល់ទិសដៅណា?
ពេលខ្ញុំទៅដើរលេង ខ្ញុំណាត់គេទៅអានសៀវភៅ ខ្ញុំយកការអានសៀវភៅជាត្រីមុខ ខ្ញុំមិនដែលទៅយកការផឹកស្រាជាត្រីមុខនោះទេ
បណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ អគ្គនាយករងក្រុមហ៊ុនម៉ុងឬទ្ធីគ្រុប
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ ក៏បានអំពាវនាវដល់ប្អូនៗជាសិស្ស-និស្សិតត្រូវកាន់សៀវភៅអានរហូតដល់ថ្ងៃស្លាប់ ព្រោះសូម្បីតែលោក Bill Gates  ជាមហាសេដ្ឋីប្រចាំនៅសហរដ្ឋអាមេរិក និងពិភពលោក ក៏អានសៀវភៅមួយថ្ងៃ ៤ទៅ៥ម៉ោង គឺដើម្បីសុខភាព ការអភិវឌ្ឍខួរក្បាល ក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍន៍ទៅលើមុខរបរ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកបណ្ឌិត ចង់ឱ្យសិស្ស-និស្សិតខ្មែរយកភាពស្អាត និងសង្ហាដោយការកាន់សៀវភៅមកធ្វើជាទឡ្ហីករណ៍ដើម្បីឱ្យជាតិសាសន៍យើងក្លាយជាអ្នកពូកែអានសៀវភៅ។
សកម្មភាពអានសៀវភៅ (រូបភាព៖ សួនអំណានភ្នំពេញ)
ខ្ញុំសប្បាយចិត្តណាស់ ប្រសិនបើឃើញកូនខ្មែរ ដើរកាន់សៀវភៅ ខ្ញុំសុំអង្វរប្អូន! មិនបាច់អានក៏បានឱ្យតែបានដើរកាន់សៀវភៅឱ្យតែឃើញសប្បាយទាំងអស់គ្នាសិនក៏បាន តែបើបានអានរឹតតែល្អ
លោកបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ពេលវេលាអាចឆ្លុះបញ្ចាំងពីអនាគតរបស់មនុស្ស ដើម្បីកំណត់ថាយើងប្រើប្រាស់ពេលវេលាឱ្យមានតម្លៃកម្រិតណា។ ប្រសិនបើជាសិស្សយើងត្រូវដាក់អាទិភាពទៅលើការរៀនសូត្រ ហើយកុំយកពេលវេលារៀនសូត្រទៅដើរលេង បើទោះជាដើរលេងក៏ត្រូវទាញយកផលប្រយោជន៍ទៅអានសៀវភៅផងដែរ។ លោកបណ្ឌិត បន្តថា ចំណុចសំខាន់បំផុតក្នុងការគ្រប់គ្រងពេលវេលាឱ្យបានល្អសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស ប្អូនត្រូវដឹងថាប្អូនចង់ធ្វើអ្វី? ប្អូនចង់បានអ្វី? តើពេលវេលាដ៏អស្ចារ្យរបស់ប្អូនធ្វើទៅបានផលប្រយោជន៍ ឬមិនបានផលប្រយោជន៍? តើកិច្ចការនោះគួរធ្វើ ឬមិនគួរធ្វើ? តែម៉ោងនេះ អ្វីដែលសំខាន់បំផុត គឺរៀន។
បើតាមលោកបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ មកដល់ម៉ោងនេះ ប្អូនៗសិស្ស-និស្សិតយ៉ាងហោចណាស់ក៏រៀនដល់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ដែរ ហើយម៉ោងនេះអ្នកដែលធ្វើការនៅក្រុមហ៊ុនរបស់លោកផ្ទាល់ រៀនដល់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ទាំងអស់ ហើយម្នាក់ៗចង់បន្តទៅយកថ្នាក់បណ្ឌិតទៀតផង ដោយសារតម្រូវការទីផ្សារការងារ ហើយចង់ក្លាយខ្លួនជាអ្នកដឹកនាំ ។ ដូច្នេះ ប្អូនៗត្រូវកំណត់ពេលវេលារៀន បែងចែកអ្វីដែលសំខាន់ហើយបន្ទាន់ ព្រោះបើប្អូនចេះតែរបៀបប៉ុនណេះ ប្អូនដឹងថាកិច្ចការណាគួរធ្វើ និងកិច្ចការងារណាមិនគួរធ្វើ៕