ភ្នំពេញ – “អ្នកផលិតវីដេអូគប្បីយល់ និងត្រូវគិតពីសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់ មុខមាត់ប្រទេសជាគោល និងកុំគិតគ្រាន់តែចង់ឱ្យគេចុច Like និង Share ហើយហ៊ានផលិតវីដេអូឃ្លីប ដែលបង្កប់នូវអត្ថន័យអសុរោះ ឥរិយាបទហិង្សា និងអំពើទុច្ចរិត ដោយសារចង់បានចំណេញគួរបញ្ឈប់ជាបន្ទាន់ព្រោះជាការបំពុលសង្គមយ៉ាងធ្ងន់ធរ” ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា ។
អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បុគ្គលមួយចំនួនបានបង្កើតវីដេអូបង្ហោះនៅលើបណ្ដាញសង្គមព្រោះចង់បានចំនួន Like និង Share ច្រើន ដែលគាត់គិតថាវីដេអូនោះជាសារអប់រំ ប៉ុន្តែបែរផ្ដល់ជាបញ្ហារស៊ើប ដូចជាបញ្ហាលេងសើចដល់កុមារ ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ខ្លាំងដល់ការគិតរបស់មនុស្សខ្មែរក្នុងសង្គម ប៉ះពាល់ដល់ស្ថាប័នអ្នកអនុវត្តច្បាប់ និងប៉ះពាល់ដល់មុខមាត់ប្រទេសជាតិទាំងមូល។ លោកបណ្ឌិតបន្តថា តាមរយៈវីដេអូបំភាន់នេះ បរទេសគេអាចគិតថា ប្រទេសកម្ពុជាជាប្រទេសជួញដូរកុមារ ដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ប្រទេសជាតិធ្ងន់ធ្ងរណាស់។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា
“ខ្ញុំគិតថាការធ្វើបែបនេះ មិនមែនជាការអប់រំទេ គឺជាការបំពុលសង្គមរុញច្រានសង្គមឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ទៅវិញ”
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ មានប្រសាសន៍ថា មានអ្នកផលិតវីដេអូកំប្លែងខ្លីៗមួយចំនួនទៀត ច្រើននិយាយពីបញ្ហាពាក់ព័ន្ធនឹងគ្រឿងស្រវឹង ពាក់ព័ន្ធជាមួយទង្វើ ឬឥរិយាបទហិង្សាជាដើម បើទោះជាវាបានបង្កប់សារអប់រំនៅខាងចុងវីដេអូមិនឱ្យប្រជាជនយកតម្រាប់តាមក៏ដោយ ប៉ុន្តែវីដេអូទាំងនេះបានជះផលអវិជ្ជមានដល់កុមាររួចទៅហើយ ព្រោះកុមារមិនបានយល់ដល់ចំណុចអប់រំចុងក្រោយនោះទេ។ លោកបណ្ឌិតបន្តថា កុមារមួយចំនួននៅពេលឃើញទង្វើហិង្សា ទង្វើផឹកស្រា និងការនិយាយភាសាទ្រគោះបោះបោកនៅក្នុងវីដេអូ ក៏យកគំរូមិនល្អតាមភ្លាម ហើយគិតថា វាជារឿងសាមញ្ញក្នុងសង្គមក៏មាន ។ ដូច្នេះ ការផលិតវីដេអូបែបនេះ គួរកុំឱ្យមានទៀតអី ព្រោះវាបានជះឥទ្ធិពលអាក្រក់ណាស់ដល់សង្គម។
“បច្ចុប្បន្ន អ្នកដែលកាន់ទូរស័ព្ទដៃទំនើប ឬស្មាតហ្វូន មិនមែនមានតែមនុស្សពេញវ័យទេ គឺចាប់ពីកុមារតូចរហូតដល់មនុស្សចាស់ ទាំងអ្នកមានចំណេះដឹង និងអ្នកគ្មានចំណេះដឹង។ ជាពិសេស កុមារតូចមើលវីដេអូណាមួយហើយ គ្មានការពិចារណាទេ គឺអាចនឹងធ្វើតាម ឬអាចភ័យខ្លាចជាដើម”
ជាមួយគ្នានេះ លោកអគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា ក៏បានលើកយកឧទាហរណ៍ នៃការបង្កើតវីដេអូដែលបង្ហាញពីអតិថិជនរត់ពួនមិនព្រមសងលុយធនាគារ ដែលវីដេអូនេះ ក៏បានប៉ះពាល់ដល់ក្រមសីលធម៌របស់ខាងធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ហើយក៏ប៉ះនឹងនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលផងដែរ។ បើតាមលោកបណ្ឌិត ប្រសិនបើខ្ចីលុយធនាគារហើយមិនព្រមសង នោះធនាគារនឹងដួលរលំ ឬគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនឹងក្ស័យធន ហើយរុញច្រានឱ្យសេដ្ឋកិច្ចមានបញ្ហាចលាចលនយោបាយ។ លោកបណ្ឌិតថា ករណីបែបនេះ មិនគួរឱ្យមានផ្សព្វផ្សាយនោះទេ ហើយស្ថាប័នជំនាញទាំងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ និងសមត្ថកិច្ចគួរពិនិត្យមើលចំណុចនេះ ហើយអប់រំអ្នកបង្កើតវីដេអូឃ្លីបនេះ ដើម្បីកុំឱ្យមានការផ្សព្វផ្យាយបន្ថែមទៀត។
យ៉ាងណាក៏ដោយលោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ ក៏បានសូមណូមពរដល់អ្នកបង្កើតវីដេអូ និងអ្នកកំប្លែងអាជីព ដែលបង្កើតវីដេអូកំប្លែងខ្លីៗ ទាំងស្ថានីយ៍ទូរទស្សន៍ ទាំងអ្នកបង្កើតជាវីដេអូតាមបណ្ដាញសង្គម ក៏ដូចជាអ្នកបង្កើតវីដេអូដោយខ្លួនឯង ត្រូវយល់ដឹងពីក្រមសីលធម៌និងវិជ្ជាជីវៈ សីលធម៌សង្គម យល់ដឹងពីគុណតម្លៃនៃការអប់រំ យល់ដឹងពីតម្លៃច្បាប់ ពាក់ព័ន្ធនឹងការបង្កចលាចលដល់សង្គម មុនពេលផលិតវីដេអូ ទើបជៀសវាងមិនឱ្យប្រជាជនក្នុងសង្គមច្របូកច្របល់។ បន្ថែមពីនេះ សូមកុំឱ្យមានការផលិតវីដេអូបែបនេះ ដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សង្គម ហើយសំណូមពរដល់សមត្ថកិច្ចជំនាញគួរតែចាត់វិធានការផ្លូវច្បាប់ចំពោះអ្នកផលិតវីដេអូបែបនេះ ដើម្បីកុំឱ្យពួកគាត់បង្ខូចមុខមាត់ប្រទេស ហើយធ្វើឱ្យចលាចលដល់សង្គម៕