ភ្នំពេញ – ជាថ្មីម្តងទៀតនៅក្នុងពិធីសម្ពោធទីតាំងថ្មី នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ និងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់និស្សិត នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងចេញថវិកាដើម្បីជួយបណ្តុះបណ្តាលចំពោះយុវជនចំនួន១លាន៥សែននាក់ ក្នុងនោះ ២ ទៅ៤ភាគរយ រាជរដ្ឋាភិបាលបានរំលែកទុកជូនក្រសួងវប្បធម៌ ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ មរតកដូនតា។
បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី ការបង្រៀនជំនាញមរតកដូនតា គឺជារឿងដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ។ « បញ្ហានេះ មិនមែនជាបញ្ហាតូចតាចទេ ខ្ញុំគួរតែត្រូវរំលឹកឱ្យបានច្បាស់ថា ប្រយ័ត្ន ១០ឆ្នាំក្រោយ ឬ៥០ឆ្នាំក្រោយ អ្នកជំនាន់ក្រោយទទួលតំណរពីយើងអត់ត្រូវតាមក្បួនខ្នាត ដែលខ្ញុំសូមស្នើឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្ន ជាពិសេសបញ្ហាបដិមា រូបចម្លាក់ផ្សេងៗ»។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានប្រាប់ទៅដល់ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ យកចិត្តទុកដាក់សហការជាមួយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងផ្នែកពាក់ព័ន្ធដទៃទៀត ដើម្បីឱ្យការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ «មរតកដូនតា» អាចដំណើរការទៅមុខបាន។
គួរបញ្ជាក់ថា ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ «មរតកដូនតា» ដែលប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលបានលើកឡើង គឺសំដៅដល់ជំនាញរបស់ដូនតាខ្មែរ ដែលមានដូចជា ជាងចម្លាក់ ស្មូន គំនូរ តម្បាញហូល ផាមួង ជាដើម។
ឯកឧត្តម ឡុង ប៉ុណ្ណាស៊ីរីវត្ថ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ មានប្រសាសន៍ថា ការផ្តួចផ្តើមបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ «មរតកដូនតា» សម្តេចប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលមានចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយ ដោយសម្តេចចង់ឱ្យយើងធ្វើអ្វីត្រូវរក្សាអភិរក្សនូវសម្បត្តិដូនតា ឬចំណេះជំនាញដូនតាបន្សល់មក ក៏ដូចជាបញ្រ្ជាបឱ្យប្រជាពលរដ្ឋចូលរួមថែរក្សា ហើយពួកគាត់អាចយកជំនាញនោះទៅធ្វើជាអាជីពបានទៀត។យ៉ាងណាក៏ដោយសម្រាប់គម្រោងនេះ ក្រសួងវប្បធម៌កំពុងតែរៀបចំផែនការក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលហើយ ដោយអាចនឹងចាប់ផ្តើមនៅដើមឆ្នាំក្រោយ៕