តើយុវជនកម្ពុជាទទួលបានចំណេះដឹងអ្វីខ្លះ ពីព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមលើកទី៣២?
ភ្នំពេញ – ព្រឹត្តិការណ៍ នៃការ​ប្រកួត​កីឡាអាស៊ីអាគ្នេយ៍​លើកទី៣២ ដែលប្រទេសកម្ពុជា​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​ទើប​តែបានបិទបញ្ចប់​ទៅ​កាលពេលថ្មីៗនេះ ប្រកបដោយ​ថាមពល និង​ជោគជ័យ ។ ការ​រៀបចំព្រឹត្តិការណ៍កីឡាជា​ប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់ប្រទេសកម្ពុជានេះ តើយុវជនយើងទទួលបានចំណេះដឹងអ្វីខ្លះ?
យុវតី អ៊ុង ស្រីពេជ្រ ជាម្ចាស់ជ័យលាភីមេដាយមាស ក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោល ពានរង្វាន់ជើងឯកតស៊ូមតិ និងវោហារកោសល្យជាសាធារណៈ បាននិយាយថា បន្ទាប់ពីកម្ពុជាបានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គម នាងបាន​យល់ដឹងកាន់តែច្រើនអំពីប្រភេទកីឡាផ្សេងៗដែលកម្ពុជាមាន ។ ស្រីពេជ្រ បន្តថា រូបនាងបានចំណេះដឹងមួយចំនួន រួមមាន ទី១. យល់ដឹងបន្ថែមអំពីប្រភេទកីឡាផ្សេងៗដែលមាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងក្រៅប្រទេសកម្ពុជា ទី២. យល់ដឹងអំពីសិល្បៈផ្សេងៗ និងបានឃើញការសម្ដែងរបស់សិល្បៈករ សិល្បការិនីកម្ពុជា ទី៣. យល់ដឹងពីប្រវត្តិសាស្រ្តនៃស៊ីហ្គេម មូលហេតុអ្វីបានជាគេបង្កើតកីឡាស៊ីហ្គេមឡើង ទី៤. យល់ដឹងបន្ថែមពីប្រភេទកីឡាស៊ីហ្គេមបន្ថែមទៀត។
យុវតី អៀម មុន្នីរង្សី ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ និងជាអ្នកស្ម័គ្រចិត្តក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមផ្នែកស្នាក់នៅ និងដឹកជញ្ជូន បាននិយាយថា រូបគេរៀនបានច្រើនពីព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេម តាមរយៈការស្គាល់មនុស្សជាច្រើនដែលមិនធ្លាប់ជួបពីមុនមក ដោយចាប់ផ្ដើមក្លាហានជាងមុន អាចស្គាល់ជនបរទេស និងមានការទំនាក់ទំនងគ្នាល្អ។ មុន្នីរង្សី បន្តថា រូបគេបានផ្លាស់ប្ដូរពីមនុស្សស្ងៀមស្ងាត់មិនហ៊ានចេញទៅខាងក្រៅនិយាយជាមួយមនុស្សដទៃ ហើយបែរមកចាប់ផ្ដើមក្លាហានហ៊ានទំនាក់ទំនងជាមួយ​មនុស្សនៅជុំវិញខ្លួនប្រសើរជាងពីមុនចាប់តាំងពីមានព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមនេះមក។
យុវជន នៀ ឧត្តម ជានិស្សិតកំពុងសិក្សា​ឆ្នាំទី២ ជំនាញសំណង់ស៊ីវិល នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា និយាយថា សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេម២០២៣ មិនត្រឹមតែបង្ហាញពីសក្កានុពលនៃប្រទេសកម្ពុជាដែលមានធនធានគ្រប់គ្រាន់ធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកីឡាលំដាប់ថ្នាក់កំពូលនៅក្នុងអាស៊ានប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជាឱកាសមួយឱ្យកម្ពុជាបង្ហាញនូវវប្បធម៌ អរិយធម៌ជនជាតិខ្មែរទៅកាន់អាស៊ាន ក៏ដូចជាពិភពលោកទាំងមូលផងដែរ។