ភ្នំពេញ – បើតាមការស្រាវជ្រាវ គេបានកត់សម្គាល់ឃើញថា ក្នុងរវាង១០ ទៅ១៥ឆ្នាំម្តង ១ភាគ៣ នៃការងារបច្ចុប្បន្ននឹងត្រូវផ្លាស់ប្តូរ ដោយមានន័យថា ការងារ ឬជំនាញ១ភាគ៣នឹងត្រូវបាត់បង់ ហើយជំនួសមកវិញនូវជំនាញ ឬការងារថ្មីផ្សេងទៀត។ យ៉ាងណា បើតាមមន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងការងារ មានជំនាញវិជ្ជាជីវៈចំនួន៤ ដែលមិនខ្វះទីផ្សារ ឬមិនបាត់បង់ឡើយនៅរយៈពេល១០ ទៅ១៥ឆ្នាំទៀតនោះ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកស្រី ឃុន លក្ខិណា ប្រធាននាយកដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាល នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានបញ្ជាក់ថា ជំនាញដែលមិនខ្វះការងារ ឬទីផ្សារការងារក្នុងកំឡុងរយៈពេល១០ ទៅ១៥ឆ្នាំខាងមុខទៀត គឺមានដូចជា ជំនាញជួសជុលរថយន្ត, ជំនាញសំណង់, ជំនាញមេកានិក និងជំនាញអេឡិចត្រូនិច ដែលជំនាញទាំងនេះ គឺមិនខ្វះទីផ្សារនោះទេ។
លោកស្រី ឃុន លក្ខិណា ប្រធាននាយកដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាល នៃក្រសួងការងារ
“១០ឆ្នាំទៀតអគារសង់អត់ទាន់អស់ផងស្រុកខ្មែរ ដល់ពេលប្រជាជនមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ត្រូវការកន្លែងកម្សាន្តច្រើន ត្រូវការរថយន្ត ជៀសណាពីការដូរគ្រឿង តុបតែងឡាន, ម៉ាស៊ីនត្រជាក់តាមផ្ទះ អេឡិចត្រូនិចចាប់ផ្តើមទំនើប… នេះជាជំនាញទៅថ្ងៃអនាគត ដែលយើងមិនខ្វះទីផ្សាររយៈពេល ១០ ទៅ២០ឆ្នាំទៅមុខទៀត”
បើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ប្រធាននាយកដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាល នៃក្រសួងការងារ ក្នុងរយៈពេល១០ ទៅ២០ឆ្នាំទៅមុខទៀត ជំនាញមួយចំនួនអាចនឹងបាត់បង់ឱកាសទីផ្សារ ដូច្នេះយុវជនគួរតែចាប់យកជំនាញដែលមានតម្រូវការទាំងពេលនេះ និងពេលអនាគត។
លើកឡើងនៅក្នុងពិធីពិពណ៌ និងផលិតភាពការងារនៅកម្ពុជាកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ និងជានាយកគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអប់រំ បណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVETSDP) នៃក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ក៏បានមានប្រសាសន៍ដែរថា ពិភពលោកតែងផ្លាស់ប្តូររាល់វិនាទី ដូច្នេះកម្លាំងពលកម្មម្នាក់ៗត្រូវចាប់ផ្តើមគិតគូរឱ្យបានហ្មត់ចត់ក្នុងការរៀបចំផែនការអំពីអាជីពរបស់ខ្លួនប្រកបដោយភាពច្បាស់លាស់ និងទទួលខុសត្រូវ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន
“ការរៀបចំអភិវឌ្ឍផែនការអាជីពនេះ ក្មួយៗទាំងអស់ត្រូវដឹងដែរថា នៅក្នុងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម៤.០ តើឱកាសការងារថ្មីអ្វីខ្លះដែលនឹងកើតឡើង និងជំនាញអ្វីខ្លះដែលត្រូវការចាំបាច់”
បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករងអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក៏បានលើកឡើងដែរថា យុវជន ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋ គួរតែងាកមកសិក្សាជំនាញបច្ចេកទេសឱ្យបានច្រើន ដោយសារតែតម្រូវការទីផ្សារការងារក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន គឺមានចំនួនខ្ពស់ ហើយទៅពេលអនាគត ក៏មានតម្រូវការខ្ពស់ដែរ។ ឯកឧត្តមក៏បានលើកឡើងដែរថា ជំនាញបច្ចេកទេសនេះទៀតសោត ក៏នឹងជួយដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជាតិ និងជួយអភិវឌ្ឍដល់ខ្លួនផ្ទាល់ ដោយយុវជនអាចយកចំណេះជំនាញនេះទៅចូលបម្រើការឱ្យគេក៏បាន ឬប្រកបរបររកស៊ីខ្លួនឯងក៏បាន៕