ជំនាញបច្ចេកវិទ្យា Cyber Security កំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់ក្នុងទីផ្សារការងារកម្ពុជា
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននៅប្រទេសកម្ពុជា មានមនុស្សរហូតដល់ទៅ១៧លាននាក់ កំពុងប្រើប្រាស់សេវាអ៊ីនធឺណេត និងសេវាទូរគមនាគមន៍ ។ ការផ្លាស់ប្តូរទម្លាប់ប្រជាជន មកប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ជាហេតុធ្វើឱ្យស្ថាប័ន ឬក្រុមហ៊ុន ក្នុងស្រុកមួយចំនួន បានផ្លាស់ប្តូររបៀបធ្វើការងារ របស់ខ្លួន ដោយប្រើប្រាស់នូវបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីដើរឱ្យទាន់ នូវសម័យកាលឌីជីថល។
បើងាកមកមើលរាជរដ្ឋាភិបាលវិញ ការអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ក៏ស្ថិតនៅក្នុងគោលនយោបាយ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលផងដែរ ក្នុងការប្រែក្លាយ​ប្រទេស​កម្ពុជាទៅជាប្រទេសឌីជីថល ដើម្បីចាប់យកឱកាសសេដ្ឋកិច្ចបែបថ្មី និងការប្រកួតប្រជែងជាមួយប្រទេស​ក្នុងតំបន់ ក៏​ដូចជា​ពិភពលោក។ ដូច្នេះយើងឃើញថា ទាំងផ្នែករដ្ឋ ក៏ដូចជាឯកជន សុទ្ធសឹងតែមានតម្រូវការធនធានមនុស្សផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាកាន់តែច្រើន ។
លោក សុត រតនៈ នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Proseth Solution បានលើកឡើង​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធីសិក្ខាសាលា IT Professional Career II ថា បច្ចេកវិទ្យាបានរីកចម្រើនជាលំដាប់ពីមួយជំនាន់ទៅមួយជំនាន់ ហើយក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ក៏​ដូចជាទៅថ្ងៃអនាគត ផ្នែក AI និង Cyber Security នឹងមានតម្រូវការធនធានមនុស្ស​កាន់តែច្រើន ដើម្បីធ្វើ​ឱ្យការងារកាន់តែមានភាពងាយស្រួល និងទំនើប ។
ជំនាញបច្ចេកវិទ្យា Cyber security គឺជា​ជំនាញ​ក្នុង​ការ​រក្សាសន្តិសុខ នៃប្រព័ន្ធបណ្តាញ (network/system) របស់ក្រុមហ៊ុន។ អ្នកដែលមាន​ជំនាញនេះ ពួកគេនឹង​ត្រូវពិនិត្យ​មើលថា តើមានសកម្មភាពណាមួយចម្លែកកើតឡើង ឬ Protocols Initiated, Incident Detected, search, Risk identify ជាដើម។
ជាការផ្តល់ដំបូន្មាន​របស់​ លោក សុត រតនៈ យុវជន សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ បើទោះបីជាបានចាប់ផ្នែកណាមួយ នៃជំនាញ IT ក៏​សូមខិតខំរៀនបន្ថែមខាងក្រៅ បង្កើតទំនាក់ទំនងល្អជាមួយសិស្សច្បង ដើម្បីបន្ថែមសមត្ថភាពខ្លួនឯងជានិច្ច ព្រោះថា បច្ចេកវិទ្យាមិនអាចចេះនៅត្រឹមតែមួយកន្លែងទេ នឹងមានការរីកចម្រើន និងផ្លាស់ប្ដូរអ្វីដែលថ្មីជារឿយៗ ។
សូម​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីសិក្ខាសាលា IT Professional Career II គឺជាកម្មវិធី​នៃ​ការចែករំលែកចំណេះដឹងពាក់ព័ន្ធជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ជាពិសេស Cybersecurity។ សិក្ខាសាលាមានការចូលរួមពីវាគ្មិននៅក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេសដែលបានផ្ដល់បទពិសោធន៍ថ្មីៗ និងចំណេះដឹងផ្សេងៗទាក់ទងនឹងការរៀបចំគោលដៅការងារក្រោយសិក្សា និងចាប់យកជំនាញការងារ ។
យុវជន វ៉ន សារ៉ាន់ និស្សិតឆ្នាំទី២ ជំនាញព័ត៌មានវិទ្យានៅសាកលវិទ្យាល័យមួយក្នុងរាជធានីភ្នំពេញលើក​ឡើងថា ក្រោយពីចូលរួមកម្មវិធីសិក្ខាសាលានេះលោកទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗជាច្រើនដូចជា យល់កាន់តែច្បាស់ពីទីផ្សារ និងតម្រូវការជំនាញបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជាជាពិសេសផ្នែក Cybersecurity ដែលជាជំនាញមួយពេញនិយម មានតម្រូវការខ្ពស់ និងមានទីផ្សារការងារទូលំទូលាយ ។ ក្នុងនោះដែរយុវជន វ៉ន សារ៉ាន់ ក៏​ចង់ឱ្យយុវជនទាំងអស់បានចូលរួមជាមួយកម្មវិធីសិក្ខាសាលានានា ក៏ដូចជាសិក្ខាសាលានេះ ព្រោះវាបានផ្ដល់សារៈប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់យុវជន ដូចជាបង្កើតមិត្តភាពជាមនុស្សថ្មីៗកាន់តែច្រើន មានឱកាសបញ្ចេញសមត្ថភាព និងរៀនសូត្រពីបរិយាកាសជុំវិញខ្លួនកាន់តែច្រើន ៕