កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ ក្រុមយុវជន​កម្ពុជា​ជាប់ជ័យលាភីលេខ២
ភ្នំពេញ – ទីបំផុត​លទ្ធផល​វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជន​អាស៊ាន​ឆ្នាំ​២០២២ បានប្រកាស​កាលពីយប់​ថ្ងៃទី១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២ ដោយក្រុម​យុវជន​មក​ពី​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ទទួលបានជ័យ​លាភីលេខ១ ខណៈក្រុម​យុវជន​​កម្ពុជា​ទទួលបានជ័យ​លាភីលេខ២។​
សូម​បញ្ជាក់ថា ការ​ប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ នៃ​កម្មវិធី​ជជែក​ដេញ​ដោល​យុវជន​អាស៊ាន​ឆ្នាំ​២០២២ បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​កាលពី​ថ្ងៃទី១២ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២ ដោយ​ក្រុមយុវជនមកពីប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ក្រុមទី១ ដែលជាក្រុមស្រប ជួប​ជាមួយ​និងក្រុមយុវជនមកពីប្រទេសកម្ពុជា ក្រុមទី៣ ដែលជាក្រុមបដិសេធ ប្រកួតលើប្រធានបទ “ការបង្កើនការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស នឹងដោះស្រាយបញ្ហាកង្វះសារធាតុចិញ្ចឹម”។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និ​ងកីឡា បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់ក្រុមការងារ និងដៃគូសហការនានា ក្នុងការគាំទ្រ និងសហការយ៉ាងមោះមុតក្នុងការរៀបចំវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ បញ្ចប់ដោយរលូន។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ពីតួនាទីរបស់យុវជន ដែលជាគ្រាប់ពូជដ៏មានសារៈសំខាន់ ក្នុងការអភិវឌ្ឍគ្រប់វិស័យក្នុងសង្គម និងទូទាំងប្រទេស។
សូម​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន២០២២ គឺជាកម្មវិធីមួយដែលផ្ដល់ឱកាសដល់យុវជនមកពីបណ្ដាប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ានចូលរួមផ្ដល់មតិ និងជជែកគ្នា ស្វែងរកដំណោះស្រាយ និងដំបូន្មានល្អៗ ក្នុងការអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍតំបន់អាស៊ាន ក៏ដូចជាសកលលោកផងដែរ។ កម្មវិធីនេះ មានការចូលរួមពីបណ្តាប្រទេសជាសមាជិកទាំង១០ រៀបចំក្នុងទម្រង់អនឡាញ ពីវគ្គជម្រុះជុំទី១ ដល់វគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រ និងរៀបចំផ្ទាល់សម្រាប់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ ក្រោមវត្តមាន របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង បណ្តាអង្គទូត និងសាធារណៈជនជាច្រើនរូប។
កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ ក៏​គឺជាព្រឹត្តិការណ៍មួយ ក្នុង​ចំណោម​ព្រឹត្តិការណ៍​ទាំង៤ ដែលរៀបចំ​ឡើង​ដើម្បី​អម កិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានលើកទី២៨ ដែល​កម្ពុជា​ធ្វើជា​ម្ចាស់​ផ្ទះ៕