សាស្រ្តាចារ្យ ជុំ ផារីណូ លើកទឹកចិត្តស្រ្តី និងក្មេងស្រីពង្រឹងសមត្ថភាពរៀនជំនាញបច្ចេកវិទ្យា
កំពត- បច្ចេកវិទ្យា ជាជំនាញមួយថ្មីដែលអនុញ្ញាតិឱ្យក្មេងស្រីអាចសិក្សាបានដូចបុរសដែរ ព្រោះការសិក្សាផ្នែកនេះ មិនប្រើកម្លាំងអ្វីច្រើននោះឡើយ ហើយស្រី្តនិងក្មេងស្រីពិតជាមានសមត្ថភាពរៀនជំនាញនេះបានដូចបុរស។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់លោកសាស្រ្តាចារ្យ ជុំ ផារីណូ ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យវិស្វកម្មនៃសកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា និងវិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជា (ខេមតិច) ក្នុងកម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង “ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍” ក្នុងខេត្តកំពត កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់​លោកសាស្រ្តាចារ្យ ជុំ ផារីណូ ជំនាញបច្ចេកវិទ្យា មិនមែនសម្រាប់តែបុរសនោះឡើយ ដូច្នេះ​ស្រ្តី និងក្មេងស្រីមិនគួរដើរតាមផ្នត់គំនិតចាស់ដែលយល់ថា បច្ចេកវិទ្យារៀនបានសម្រាប់តែបុរសនោះ​ទេ។ លោកសាស្រ្តាចារ្យបន្តថា មានស្ថាប័ន អង្គការ និងក្រុមហ៊ុនមួយចំនួន បានលើកទឹកចិត្ត និងផ្ដល់ឱកាសដល់ស្រ្តី និងក្មេងស្រីរៀនជំនាញបច្ចេកវិទ្យាផងដែរ ដូចជាការការសរសេរកូដ (Code) ជាដើម។
ជាមួយ​គ្នា ព្រឹទ្ធបុរស នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច (CamTech University) ក៏​បានកត់សម្គាល់ដែរថា កម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង “ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍” ក្នុងខេត្តកំពតនេះ ជាកម្មវិធីដែលសាកលវិទ្យាល័យខេមតិចបានចូលរួមជាដៃកូសហការជាមួយក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ សហការរៀបចំដោយស្ថានទូតឥណ្ឌា។ លោកសាស្រ្តាចារ្យបន្តថា សិស្សានុសិស្សដែលមកចូលរួមមានការចាប់អារម្មណ៍ច្រើនទៅលើបច្ចេកវិទ្យា និងសិស្សានុសិស្សភាគច្រើនបានប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្តែពួកគេមិនដឹងថា ត្រូវបង្កើតយ៉ាងម៉េច? និងទាញប្រយោជន៍ពីបច្ចេកវិទ្យាយ៉ាងណា?
តាមប្រសាសន៍របស់​លោកសាស្រ្តាចារ្យ សាកលវិទ្យាល័យខេមតិច ផ្ដោតសំខាន់ទៅលើផ្នែកស្ទែម (STEM) ហើយ​ក៏​បាន​សហការជាមួយក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យក្មេងជំនាន់ក្រោយយល់ដឹងអំពីជំនាញស្ទែម បង្កើតឱ្យមានអ្នកជំនាញផ្នែកស្ទែម វិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិឱ្យមានការរីកចម្រើន។ ​ក្នុង​នោះ​សាកលវិទ្យាល័យក៏មានផ្ដល់អាហារូករណ៍សម្រាប់ស្រ្តីក្នុងវិស័យស្ទែម (Women in STEM) ជាអាហារូបករណ៍សម្រាប់និស្សិតស្រីដែលមានសក្ដានុពល ។ លើសពីនេះ សាកលវិទ្យាល័យ​ក៏​មានអាហារូបករណ៍សម្រាប់និស្សិតដែលមកពីតំបន់ដាច់ស្រយាល និងអាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យស្ទែម (STEM Genius Scholarship)ផងដែរ។
កញ្ញា លី រ៉ាសា ជានិស្សិតដែលទទួលបាន​អាហារូបករណ៍ពីសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច លើជំនាញវិស្វកម្មរ៉ូបូត និងស្វ័យប្រវត្តិកម្ម និយាយថា កញ្ញាចាប់យកជំនាញនេះ ដោយសារស្រឡាញ់ចូលចិត្តការបង្កើតអ្វីដែលថ្មីៗដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា។ សម្រាប់ រ៉ាសា នាង​មិន​គិតថា ជំនាញ​មួយ​នេះមិនមែន​សម្រាប់​តែ​បុរស​នោះ​ទេ ហើយ​ការចាប់យកជំនាញបច្ចេកវិទ្យា​រៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ គឺជាការសម្រេចចិត្តរបស់នាងផ្ទាល់ ដោយកញ្ញាយល់ថា នៅថ្ងៃខាងមុខបច្ចេកវិទ្យា នឹងវិវត្តទៅមុខឥតឈប់ឈរ។
យុវតីវ័យ២០ឆ្នាំរូបនេះ បន្តថា ឪពុកម្ដាយភាគច្រើនបារម្ភអំពីសុវត្ថិភាពរបស់កូនស្រីក្នុងការរៀនជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ព្រោះពួកគាត់យល់ថា នៅក្នុងថ្នាក់ភាគច្រើនមានតែសិស្សប្រុសនោះទេដែលចាប់យកជំនាញបច្ចេកវិទ្យា។ កញ្ញា លី រ៉ាសា ក៏​សូមសំណូមពរដល់ឪពុកម្ដាយទាំងអស់ គួរមានទំនុកចិត្ និងជឿតចំពោះកូនក្នុងការចាប់យកជំនាញដែលពួកគេស្រឡាញ់ ប្រសិនបើឪពុកម្ដាយមិនគាំទ្រកូន នោះពួកគេនឹងបាត់បង់ឱកាសរៀនជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់៕