ក្រសួងអប់រំ រៀបចំការប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ លើ​ប្រធានបទ “បង្ការការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់” នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា (CMH) នឹងរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈ ក្រោម​ប្រធានបទ “បង្ការការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់” ក្នុងចំណោមសិស្ស និស្សិតនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា។ កម្មវិធីប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈនេះ គឺសម្រាប់បេក្ខជនដែលមាន អាយុចាប់ពី ១៥ឆ្នាំ ដល់ ៣០ឆ្នាំ មិនមែនជាបុគ្គលិក​ ឬអ្នកពាក់ព័ន្ធនឹងឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់ និងគ្រឿងស្រវឹងនោះឡើយ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម រស់ សុវាចារ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចារ បានបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈនេះ បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណង ផ្សព្វផ្សាយផលប៉ះពាល់ នៃការចាប់ដៃគូរវាងគ្រឹះស្ថានសិក្សាជាមួយឧស្សាហករថ្នាំជក់ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ផ្សព្វផ្សាយសេចក្ដីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ស្ដីពី ការហាមឃាត់ការប្រើប្រាស់ ផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មការតាំងលក់ផលិតផលថ្នាំជក់ កិច្ចសហការជាមួយឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់ និងផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនបញ្ចេញសមត្ថភាពក្នុងការនិយាយសាធារណៈ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់បន្ថែមថា សម្រាប់បេក្ខជនជ័យលាភីលេខ១ នឹងទទួលបានថវិកា១លានរៀល និងកុំព្យូទ័រមួយគ្រឿង, ជ័យលាភីលេខ២ នឹងទទួលបាន ថវិកា ៨០ម៉ឺនរៀល និងកុំព្យូទ័រមួយគ្រឿង, ជ័យលាភីលេខ៣ នឹងទទួលបាន ថវិកា ៦០ម៉ឺនរៀល និងទូរស័ព្ទដៃមួយគ្រឿង និងជ័យលាភីលេខ៤ និង ៥រង្វាន់លើកទឹកចិត្ត ក្នុងម្នាក់ ថវិកា ៤០ម៉ឺនរៀល។
ដូច្នេះ​បេក្ខជនដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចង់ចូលរួម គឺត្រូវសរសេរអត្ថបទដោយកុំព្យូទ័រ ទំហំក្រដាស A4 ពុម្ពអក្សរ Khmer OS Siemreap 12pt និងមិនលើសពី២ទំព័រ អំពីប្រធានបទ “ហេតុអ្វីបានជាគ្រឹះស្ថានសិក្សាមិនត្រូវចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់?” សំណេរអត្ថបទត្រូវផ្តោតលើ ៤ចំណុច ដូចជា ទី១. ផលប៉ះពាល់ នៃការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ ទី២.តើក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់ទាក់ទាញឱ្យមានការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ជាពិសេសយុវជនដោយរបៀបណាខ្លះ? ទី៣. តើក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានសេចក្ដីណែនាំដូចម្តេចខ្លះ អំពីកិច្ចសហការជាមួយឧស្សាហករថ្នាំជក់? ទី៤. ហេតុអ្វីបានជាគ្រឹះស្ថានសិក្សាមិនត្រូវចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់? និងសំយោគមតិ។
បេក្ខជនអាចផ្ញើអត្ថបទរបស់​ខ្លួន​មកកាន់កម្មវិធីតាមរយៈតេឡេក្រាម ០៩៦ ៣១១៣ ៩៥៧ / ០១២ ៧២៧ ៥៣៣ / ០១២ ៩៨៧ ៤៦៩ ដោយ​ផុតកំណត់ក្នុង​ការ​ទទួលអត្ថបទ នៅថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមចូលទៅកាន់តំណភ្ជាប់ https://t.me/TI_CSR_BAN_MoEYS