ភ្នំពេញ – គ្រូបង្រៀនមានសក្តានុពលឆ្លើយតបទៅនឹងស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈគូបង្រៀន អាចជួយអភិវឌ្ឍខ្លួន ជួយគ្រូបង្រៀនដទៃទៀតក្នុងសាលា ជាពិសេសជួយឱ្យសិស្សទទួលបានការសិក្សាប្រកបដោយគុណភាពនិងប្រសិទ្ធភាព ព្រមទាំងបង្កើនលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ចំណេះដឹងវិជ្ជាជីវៈ ការប្រតិបត្តិវិជ្ជាជីវៈ ការសិក្សាវិជ្ជាជីវៈ និងសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ជាលក្ខណៈសម្បត្តិស្ដង់ដាវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា ប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍កន្លងទៅ ។
ក្នុងពិធីបើកសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ និងលើកទិសដៅឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា មានប្រសាសន៍ថា លក្ខណៈសម្បត្តិគ្រូបង្រៀនដែលមានស្ដង់ដាវិជ្ជាជីវៈ រួមមាន ទី១. មានចំណេះដឹងវិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនត្រូវដឹងអំពីសិស្ស មានចំណេះដឹងខ្លឹមសារមេរៀន ដឹងអំពរបៀបរៀនរបស់សិស្ស ចំណេះដឹងភាសាបរទេស ព្រមទាងចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា (ITC)។ បន្ថែមពីនេះ ទី២. ការប្រតិបត្តិវិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនត្រូវធ្វើផែនការ និងពិនិត្យតាមដាន វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សា ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថានសិក្សា និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀន។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា បានបន្តថា ទី៣. ការសិក្សាវិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនតរូវស្វ័យសិក្សា វាយតម្លៃការបង្រៀន អភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និងរៀបចំផែនការស្វ័យសិក្សា និងការអភិវឌ្ឍចំណេះដឹង ITC បម្រើឱ្យការបង្រៀន ចូលរួមកែលម្អការបង្រៀន ពង្រឹងបំណិនទាក់ទង សិក្សាស្រាវជ្រាវ និងពង្រឹងសកម្មភាពសិក្សាវិជ្ជាជីវៈ។ និងទី៤. សីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ គឺគ្រូបង្រៀនយកចិត្តទុកដាក់និងថែរក្សាសិស្សដើម្បីប្រយោជន៍សិស្ស និងសង្គម ប្តេជ្ញាចិត្ត និងចូលរួមចំណែកក្នុងវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ ។ លើសពីនេះ អាកប្បកិរិយាវិជ្ជមានជាគំរូប្រកបដោយសីលធម៌ និងមានទំនាក់ទំនងដោយសុខដុមជាមួយសិស្ស និងសហគមន៍ មានយុត្តិធម៌ និងតម្លាភាព។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា ប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
“គ្រូបង្រៀនល្អដែលក្រសួងជ្រើសរើស ត្រូវមានចំណេះដឹងទូទៅ ចំណេះដឹងវិជ្ជាជីវៈ មានឯកសារមេរៀនមុននឹងបង្រៀនសិស្ស ត្រូវមានគុណតម្លៃដែលជាជនគំរូនៅក្នុងថ្នាក់រៀន និងក្នុងសាលារៀន”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា បញ្ជាក់បន្ថែមថា គ្រូបង្រៀនល្អត្រូវមានសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ឱ្យតម្លៃទៅលើវិជ្ជាជីវៈ ឱ្យតម្លៃទៅលើមនុស្ស ជាពិសេស គឺសិស្សនៅក្នុងថ្នាក់រៀន និងជាជនដែលមានអកប្បកិរិយាថ្លៃថ្នូរក្នុងការបំពេញការងារទាំងនៅក្នុងសាលារៀន នៅក្នុងសហគមន៍ និងនៅក្នុងសង្គមជាតិផងដែរ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បន្តថា គ្រូបង្រៀនត្រូវមានជំនាញច្បស់លាស់ទៅលើវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន ត្រូវស្គាល់សិស្សឱ្យបានច្បាស់នៅក្នុងថ្នាក់ បង្រៀនសិស្សទៅតាមតម្រូវការរបស់សិស្ស ជាចំណុចសំខាន់មួយដែលគ្រូត្រូវប្រើប្រាស់វិធីសាស្រ្ត ល្បិចបង្រៀនឱ្យបានច្រើននៅក្នុងថ្នាក់រៀន ដើម្បីបំពេញភាពខុសគ្នានៃការទទួលបានរបស់សិស្ស។
គួរជម្រាបជូនថា គ្រូបង្រៀន និងនាយកសាលាចំនួន១៨រូប និងសាលារៀនចំនួន៥ បានទទួលពានរង្វាន់សម្តេចតេជោ សែន សម្រាប់ជ័យលាភី នាយកសាលាល្អ គ្រូបង្រៀនល្អ គ្រូបង្រៀនល្អភាសាខ្មែរ និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី១ ថ្នាក់ទី២ និងថ្នាក់ទី៣ និងពានរង្វាន់សាលាស្អាត ឆ្នាំសិក្សា ២០២០-២០២១។
គួររំលឹកថា ចាប់ពីឆ្នាំសិក្សា២០១៣-២០១៤ ក្រសួងបានជ្រើសគ្រូបង្រៀនល្អ នាយកសាលាល្អសាលារៀនស្អាត ពិសេសសម្រាប់អនុវិស័យការអប់រំបឋមសិក្សា ផ្តោតលើគ្រូបង្រៀនល្អភាសាខ្មែរនិងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី១ ទី២ និងទី៣ ដែលមានលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យនិងយន្តការនៃការជ្រើសរើសមួយច្បាស់លាស់៕