ភ្នំពេញ – ដើម្បីអបអរភាពជាម្ចាស់ នៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានរបស់កម្ពុជាឆ្នាំ២០២២ ក្រោមមូលបទ អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ – ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា ហើយឆ្នាំ២០២២ នេះត្រូវបានកំណត់ជាឆ្នាំ នៃយុវជនអាស៊ាន កម្ពុជានិយាយជារួម និងអនុវិស័យអភិវឌ្ឍន៍យុវជននិយាយដោយឡែក បានរៀបចំព្រឹត្តិការអមចំនួន៤សំខាន់ដែលក្នុងនេះ “កិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១- FIRST ASEAN YOUTH DIALOGUE” ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមមូលបទ”យុវជននៅក្នុងយុគសម័យបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម៤.០៖ កាលានុវត្តភាព និងការប្រឈមនៅក្នុងការស្តារឡើងវិញក្រោយជំងឺរាតត្បាតសាកល”។
កិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១ ត្រូវរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីបង្កើតវេទិកាសម្រាប់យុវជនអាស៊ាន និង យុវជន មកពីសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ក្នុងការចូលរួមកិច្ចពិភាក្សាគោលនយោបាយដ៏មានអត្ថន័យ ជាមួយនឹងរដ្ឋមន្រ្តីយុវជនអាស៊ាន-សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ និងដៃគូរសន្ទនាជាន់ខ្ពស់សំខាន់ៗជាច្រើន។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងលេខាធិការអាស៊ាន ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងគាំទ្រពីរដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ នឹងរៀបចំកិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១- FIRST ASEAN YOUTH DIALOGUE ជា២ដំណាក់កាល ដោយដំណាក់កាលទី១ Virtual Pre-departure Program នៅថ្ងៃទី១៨-២០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ និងដំណាក់កាលទី២ On-site Event នៅថ្ងៃទី២៤-២៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ នៅខេត្តសៀមរាប។
យុវជនកម្ពុជាចំនួន៥រូប នឹងត្រូវជ្រើសរើសជាតំណាងយុវជនកម្ពុជា ចូលរួមក្នុងកិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១នេះ ។ យុវជនកម្ពុជាដែលមានអាយុចន្លោះពី១៨ ដល់ ៣៥ឆ្នាំ មានសមត្ថភាព និងបំណងចង់យល់ដឹង ចង់រៀនសូត្រ ចង់ធ្វើការពិភាក្សាអំពីអាស៊ាន ចង់បង្ហាញសមត្ថភាព និងទេពកោសល្យរបស់ខ្លួននៅលើឆាកអន្តរជាតិ ត្រូវបានលើកទឹកចិត្តសម្រាប់ការដាក់ពាក្យចូលរួមដោយចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃនេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ តាមរយៈតំណភ្ជាប់នេះ https://forms.gle/ZVA2cphvA6xNFzEy9 ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមចូលទៅកាន់ទំព័រ facebook : First ASEAN Youth Dialogue ឬក៏អាចសរសេរអ៊ីមែលទៅកាន់ cam.ayd2022@gmail.com ៕