រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងព័ត៌មាន៖ ការអានច្រើនជាឱកាសជួយបង្កើនចំណេះដឹងថ្មីៗជានិច្ច
កំពង់ចាម – ការអានច្រើន ការសិក្សាស្រាវជ្រាវច្រើន នឹងជួយបង្កើនចំណេះដឹងថ្មីៗ ដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន និងជាធនធានមនុស្សដ៏មានសក្តានុពលសម្រាប់កិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មានក្នុងឱកាសសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការបណ្ណាល័យបន្ទប់តម្រង់ទិសវិជ្ជាជិវៈ នៃវិទ្យាល័យជីហែ ស្រុកកោះសូទិន ខេត្តកំពង់ចាម កាលពីថ្ងៃអាទិត្យកន្លងទៅ​។
ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន មានប្រសាសន៍ថា បណ្ណាល័យថ្មីនេះ ជាឱកាសនិងជាកន្លែងឱ្យសិស្សានុសិស្ស និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ បានសិក្សាស្រាវជ្រាវ បង្កើនចំណេះដឹងថ្មីៗបន្ថែមទៀត។
“កាតាព្វកិច្ចសំខាន់សម្រាប់ការសិក្សា គឺត្រូវគោរពវិន័យសាលា និងមានវិន័យផ្ទាល់ខ្លួន ទម្លាប់រៀនសូត្រ ទម្លាប់អាន ដើម្បីធ្វើឱ្យមានគំនិតថ្មីៗរហូត”
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការផ្ទេរចំណេះដឹងទៅវិញទៅមក និងបំប៉ននូវចំណេះដឹងជាភារកិច្ចចាំបាច់បំផុតដែលត្រូវធ្វើពីជំនាន់មួយ ទៅជំនាន់មួយ ព្រោះចំណេះដឹងរបស់ប្រជាជនសំខាន់បំផុតសម្រាប់បណ្តាប្រទេសទាំងអស់លើពិភពលោក ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ដើម្បីធ្វើឱ្យមានការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិបាន គឺការបណ្តុះធនធានមនុស្សឱ្យបានច្រើន ហើយការអានសៀវភៅបានច្រើន គឺធ្វើខ្លួនយើងចងចាំបានច្រើន មិនងាយភ្លេច ធ្វើឱ្យខួក្បាលថ្មីរហូត ។
“ត្រូវរួមគ្នាថែរក្សាបណ្ណាល័យនេះឱ្យបានល្អ ជួយជំរុញការអានសៀវភៅឱ្យបានច្រើន សិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យបានស៊ីជម្រៅ នោះបានបង្ហាញពីការចេះដឹងរបស់ប្រជាជន” ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ បណ្ណាល័យ- បន្ទប់តម្រង់ទិសវិជ្ជាជិវៈ នៃវិទ្យាល័យជីហែ មានសៀវភៅទាំងអស់ ២៥០០ក្បាល មានកុំព្យូទ័រមួយគ្រឿងសម្រាប់ចុះបញ្ជីសៀវភៅ និងកុំព្យូទ័រពីរគ្រឿងទៀតសម្រាប់សិស្សានុសិស្សនៅអនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យប្រើដើម្បីស្វែងរកសៀវភៅដែលពួកគេចង់អាន និងស្រាវជ្រាវរកឯកសារតាមអ៊ីនធឺណិត។
បន្ថែមពីនេះទៀត នៅក្នុងបណ្ណាល័យមានបំពាក់កម្មវិធី Nomad Lap ដែលបង្កើតឡើងដោយក្រុមហ៊ុនខ្សែកាប Passerelle Numérique នៅកម្ពុជាដោយសហការជាមួយអង្គការស៊ីប៉ា ក្នុងបំណងផ្ដល់ឱ្យមានការអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និងការតម្រង់ទិសវិជា្ជជីវៈ ដល់យុវសិស្សត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងថេបប្លែតចំនួនប្រាំបីគ្រឿងដើម្បីងាយស្រួលប្រើប្រាស់ ដោយមានបួនម៉ូឌុលជាភាសាខ្មែរដែលទាក់ទងនឹងប្រធានបទការយល់ដឹងដោយវិចារណញាណ និងការស្វែងយល់ពីខ្លួនឯង ការគ្រប់គ្រង និងហិរញ្ញវត្ថុ។
សូមបញ្ជាក់ថា បណ្ណាល័យបន្ទប់តម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ នៃវិទ្យាល័យជីហែ ស្រុកកោះ សូទិន ខេត្តកំពង់ចាម ធ្វើឡើងក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើម និងឧបត្ថម្ភជាថវិកាពីសំណាក់លោកឧកញ៉ាឱសថបណ្ឌិត ហៃ លីអ៊ាង និងអង្គការស៊ីប៉ា ដែលជាអតីតសិស្សនៃវិទ្យាល័យជីហែ និងការចូលរួមពីមូលនិធិគីណាល់ ការងារជួសជុលអគារ សម្រាប់ប្រើជាបណ្ណាល័យត្រូវបានចាប់ផ្តើមដំណើរការកាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០១៩៕