តើជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ចគេសិក្សាពីអ្វីខ្លះ? គេអាចប្រើជំនាញសេដ្ឋកិច្ច សម្រាប់ការស្វែងរកទីផ្សារកសិផលការ
នាំចេញកសិផល ក៏ដូចជាការបង្កើត
គោលនយោបាយម្ហូបអាហារជាដើម ។
វិស័យកសិកម្មវិញ
ដែលមានកម្រិត ។ ធនធានដែលមានកម្រិត គឺសំដៅទៅលើពេលវេលា ចំណូល, ផលិតផល, សេវា, ឬក៏អាចជាធនធានធម្មជាតិ ឬវាអាចជាការប្រឈមផ្សេងៗ ។ តាមការឱ្យនិយមន័យ របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា វិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច គឺជាវិទ្យាសាស្រ្តសង្គមមួយដែលសិក្សាពីជម្រើសរបស់បុគ្គល ឬធុរកិច្ច ក៏ដូចជារាជរដ្ឋាភិបាលទៅលើការសម្រេចចិត្ត ទៅលើសកម្មភាពរបស់ខ្លួន ផ្អែកទៅលើធនធាន
នៅតាមមហាវិទ្យាល័យវិញ អ្នកប្រើប្រាស់ ធុរកិច្ច ឬក៏រាជរដ្ឋាភិបាល វិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច គឺគេសិក្សាពីតម្រូវការរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ការផ្គត់ផ្គង់របស់សហគ្រាសគោលនយោបាយរបស់រដ្ឋ គោលនយោបាយពន្ធ ពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ គោលនយោបាយហិរញ្ញវត្ថុ គោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ តម្លៃទីផ្សារ តម្លៃទំនិញ វិសមភាព សោធននិវត្តន៍ និងអត្រាប្តូរប្រាក់ជាដើម ដែលបម្រើដល់តួរអង្គចំនួន៣ គឺ សម្រាប់ការសិក្សា
វិសមភាព
ជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ចរូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា សម្រាប់ទីផ្សារការងារលើជំនាញមួយនេះ មានច្រើន ព្រោះតែវិសាលភាពនៃជំនាញសេដ្ឋកិច្ចអាចប្រើប្រាស់ បានច្រើនទាំងក្នុងវិស័យរដ្ឋ និងវិស័យឯកជន ។សម្រាប់វិស័យរដ្ឋ អ្នកចេះជំនាញនេះ អាចធ្វើការងារជាអ្នករៀបចំគោលនយោបាយ, ជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ចរូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា សម្រាប់ទីផ្សារការងារលើជំនាញមួយនេះ មានច្រើន ព្រោះតែវិសាលភាពនៃ អ្នក គ្រប់គ្រងសហគ្រាសរដ្ឋ ជំនាញសេដ្ឋកិច្ចអាចប្រើប្រាស់បានច្រើនទាំងក្នុងវិស័យរដ្ឋ និងវិស័យឯកជន ។សម្រាប់វិស័យរដ្ឋ អ្នកចេះជំនាញនេះ អាចធ្វើការងារជាអ្នករៀបចំគោលនយោបាយ, , ការងារនិយ័តកម្ម ឬក៏ការងារសោធននិវត្តន៍ជាដើម ។ ដោយឡែកសម្រាប់វិស័យឯកជន អ្នកចេះជំនាញនេះ អាចធ្វើជាអ្នកវិភាគហានិភ័យហិរញ្ញវត្ថុ អ្នកវិភាគទិន្នន័យ អ្នករៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុ អ្នកស្រាវជ្រាវ អ្នកស្ថិតិ ឬក៏អ្នកវិភាគទីផ្សារជាដើម។
គណិតវិទ្យាសម្រាប់ជំនាញសេដ្ឋកិច្ច ដើម្បីសិក្សាជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច
តើត្រូវចេះមុខវិជ្ជាអ្វីខ្លះ?
ឯកឧត្តមពន្យល់ថា បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា ប្រសិនសិស្សានុសិស្សចង់ជ្រើសរើសយកជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច ឯកឧត្តមលើកទឹកចិត្តឱ្យប្អូនៗមើលលើសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន ទៅលើចំណេះដឹងផ្នែកគណិតវិទ្យា និងភាសាបរទេស ។ គឺគេប្រើប្រាស់សម្រាប់ការគិត ការវិភាគផ្សេងៗ ហើយភាសាបរទេស ពិសេសគឺភាសាអង់គ្លេស គេប្រើប្រាស់សម្រាប់ធ្វើការស្រាវជ្រាវឯកសារ ហើយចាំបាច់បំផុតនោះ គឺការស្នើសុំអាហារូបករណ៍ទៅក្រៅប្រទេស ។
ការវិភាគ
ទៅដល់ក្រោយឧត្តមសិក្សាថ្នាក់អនុបណ្ឌិត ឬបណ្ឌិត ដើម្បីឱ្យចំណេះដឹងនេះ ក្លាយទៅជាជំនាញតែម្តង ដែលយើងអាចធ្វើការងារនេះកាន់តែស៊ីជម្រៅ ហើយខ្ញុំក៏លើកទឹកចិត្តក្នុងការស្នើសុំអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅក្រៅប្រទេស…» ។ ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា បានបញ្ជាក់ចំណុចនេះថា « បើយើងបញ្ចប់ត្រឹមបរិញ្ញាបត្រ យើងអាចទៅធ្វើការងារនៅក្រុមហ៊ុន ក្នុងស្ថាប័នរដ្ឋអង្គការ… ប៉ុន្តែបើចង់ផ្តោតលើជំនាញនេះឱ្យបានស៊ីជម្រៅតែម្តង ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្ត ក្រោយពីចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនេះ យើងអាចរៀនបន្ថែម
ក៏ដូចជាបញ្ហាស្មុគស្មាញជាច្រើនទៀត ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា អាចនឹងកើតឡើងច្រើន ដែលតម្រូវឱ្យមានអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវ មានអ្នកវិភាគទិន្នន័យឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីជាធាតុចូលក្នុងការសម្រេចចិត្តរបស់សហគ្រាស ក៏ដូចជាការសម្រេចចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាល ៕ ត្រឡប់មកវិញ លើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សដែលពូកែខាងគណិតវិទ្យា អាចផ្តោតមកលើជំនាញសេដ្ឋកិច្ច ព្រោះថា ប្រទេសកម្ពុជា មានការរីកចម្រើនបន្តទៅមុខទៀត ហើយបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច បញ្ហាសង្គម