Digital Marketing ជំនាញទីផ្សារថ្មី​សម្រាប់ឧស្សាហកម្ម ៤.០
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្នពិភពលោកក៏​ដូចជា​កម្ពុជាផងដែរ​កំពុងតែ​វិវឌ្ឍន៍​ទៅ​កាន់ឧស្សាហកម្ម ៤.០ ដែលអ្វីៗ​គ្រប់យ៉ាង​​ត្រូវ​ពឹងផ្អែក​ទៅ​លើ​ប្រព័ន្ធឌីជីថល ។ ទន្ទឹមនេះ មុខ​វិជ្ជាថ្មី​មួយ​ក៏​បានលេចចេញជា​រូបរៀងផងដែរ ហើយ​កំពុងតែមានតម្រូវការខ្លាំង ខណៈ​មាន​​សាលាតិចតួចប៉ុណ្ណោះដែល​បាន​បើក​វគ្គ​ជំនាញ​ដែល​កំពុងពេញនិយមនេះ គឺជំនាញ Digital Marketing ឬជំនាញធ្វើទីផ្សាលើបច្ចេកវិទ្យា ។
តើអ្វីទៅជា ជំនាញធ្វើទីផ្សាលើបច្ចេកវិទ្យា ឬ Digital Marketing ? លោក គាំ ពិសាល សាស្រ្តាចារ្យ ផ្នែក Digital Marketing នៃវិទ្យាស្ថានថាក់ក្លូប៊ល បានបញ្ជាក់ថា ជំនាញធ្វើទីផ្សាលើបច្ចេកវិទ្យា គឺជា​ការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​បែប​អេឡិចត្រូនិច ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ​ ឬបង្ហាញ​ផលិផល សេវាកម្ម តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច ។
បើតាម​លោកសាស្រ្តាចារ្យ កាលពីមុន ដើម្បីធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ​ផលិតផល ឬសេវាកម្មអ្វីមួយ គេត្រូវរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារ បន្ទាប់មកធ្វើការ​រចនាគំនូរ ឬក្រាហ្វិកដែលត្រូវ​ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ ហើយ​​យកទៅធ្វើការ​បោះពុម្ព រួចទើប​យកទៅ​ធ្វើការ​ចែកចាយ​នៅ​តាមដងផ្លូវ ឬ​ទីកន្លែង​សាធារណៈផ្សេងៗ​ដែលមាន​មនុស្ស​ច្រើន ។
តាម​លោក ពិសាល ការ​ធ្វើទីផ្សារ​បែបនេះ គឺចំណាយ​ពេលយូរ ដើម្បីធ្វើ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​បានទូលំទូលាយ, ប៉ុន្តែបើ​​ងាក​មក​កាន់ Digital Marketing វិញ គឺ​គេ​អាច​ប្រើ​ពេល​វេលា​តិចជាង​១ម៉ោង​ក្នុង​ការផ្សព្វផ្សាយ ទៅកាន់សាធារណៈជន ហើយ​ក្នុង​រយៈ​ពេល​មួយម៉ោង​នេះ ផលិតផល ឬ​សេវាកម្ម​របស់​យើង អាច​ឃើញ​ទៅ​កាន់​មនុស្ស​រាប់​រយលាននាក់ តាម​លទ្ធភាព​ដែល​យើង​អាច​ផ្សព្វផ្សាយ​បាន។
ជាការមើលឃើញរបស់​លោក គាំ ពិសាល បច្ចុប្បន្ន​នេះ មាន​ក្រុមហ៊ុន​ជា​ច្រើន​បានផ្លាស់ប្តូរ​ការ​ធ្វើទីផ្សារ​របស់ខ្លួន​មក​កាន់​ប្រព័ន្ធឌីជីថល ដោយ​​បើតាម​ការ​ស្រាវជ្រាវ​បានរកឃើញថា ការផ្សព្វផ្សាយ​តាម​រយៈប្រព័ន្ធឌីជីថលនេះ បានកើន​ឡើងពី ២០០ ទៅ ​៣០០ភាគរយ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំៗ ព្រោះ​តែអតិថិជន​​នៅ​ក្នុងទីផ្សារ​បច្ចុប្បន្ន បានបង្វែរ​ទៅកាន់​ប្រព័ន្ធឌីជីថល។ ការផ្លាស់ប្តូរ​ធ្វើទីផ្សារ​តាមបែបប្រពៃណី មក​កាន់​ប្រព័ន្ធឌីជីថលវិញនេះ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​តម្រូវការ​អ្នក​មាន​ជំនាញ Digital Marketing នេះ គឺកាន់តែច្រើន ខណៈធនធាន​មនុស្ស​នៅស្រុក​យើង​សម្រាប់​បម្រើ​ការងារនៅលើវិស័យឌីជីថលនេះ ក៏​ខ្វះ​ខាតផងដែរ។
តើជំនាញ Digital Marketing គេសិក្សា​ទៅលើអ្វីខ្លះ ហើយ​អ្នក​ចង់រៀនជំនាញនេះ ត្រូវ​មាន​លក្ខណៈសម្បត្តិយ៉ាងណាដែរ?
ចំពោះសំណួរ​ខាងលើនេះ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់​លោកសាស្រ្តាចារ្យ គាំ ពិសាល នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន គេតែងមានការយល់ច្រឡំថា ការរៀនជំនាញ Digital Marketing គឺជាការរៀនប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមដូចជា​​​​​ facebook , LinkedIn ឬ Instagram ជាដើម ។ លោកថា ទាំងនេះ គឺជា​ផ្នែកមួយ​នៃការផ្សព្វផ្សាយ​ប៉ុណ្ណោះ ដែលតាមពិតទៅ Digital Marketing គឺគេរៀនពីការធ្វើទីផ្សារ​នៅ​លើប្រព័ន្ធឌីជីថល ដោយ​រៀបចំយុទ្ធសាស្រ្ត និង​គំនិត​នៃការធ្វើទីផ្សារ​បែបណាដើម្បីឱ្យ​ការផ្សព្វផ្សាយមាន​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​បំផុត។
“នៅពេល​ដែល​យើង​មិន​យល់ពីគោលបំណង យើង​តែងជំរុញការលក់ ដោយ​ជំរុញបន្ថែ​ម​ (Boots) ក្នុងមួយថ្ងៃៗអាចដល់រាប់ពាន់ដុល្លារ ហើយ​ចុងក្រោយ គឺលុយទាំងអស់នោះបានទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ដែលផ្តល់​នូវ​កន្លែងដើម្បីផ្សព្វផ្សាយទៅវិញ… តែបើ​អ្នកមានជំនាញ Digital Marketing គេសិក្សាបានច្បាស់ថា អតិថិជននៅកន្លែងណា? ជាប្រភេទមនុស្សអី? ជា​មនុស្ស​បែបណា ? ចូលចិត្តអ្វី ? ដូច្នេះការផ្សព្វផ្សាយនឹងមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ចំណាយតិច…”
ដោយ​ឡែក​សម្រាប់លក្ខណៈសម្បត្តិ សម្រាប់អ្នក​ដែលមានបំណងចង់ចាប់យកជំនាញ Digital Marketing វិញ បើតាមលោកសាស្រ្តាចារ្យ ពួកគាត់គួរតែមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានល្អសម្រាប់មុខវិជ្ជាភាសាអង់គ្លេស ព្រោះថា ​បណ្តាញ​សង្គមជាច្រើន​គឺគេប្រើប្រាស់​ភាសាអង់គ្លេសជាគោល ។ ជាមួយ​គ្នា មុខ​វិជ្ជា គណិតវិទ្យា ក៏​ត្រូវ​ការ​ផងដែរ ដោយមុខវិជ្ជានេះ គេ​​ត្រូវប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ការ​វិភាគ ។
ត្រឡប់មកវិញ លោកសាស្រ្តាចារ្យ បានលើកទឹកចិត្ត​ដល់​យុវជន ក៏​ដូចជាប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស ដែលចង់ក្លាយខ្លួនជាអ្នក Digital Marketing ត្រូវ​ចាប់យកជំនាញនេះឱ្យ​បានច្បាស់ ហើយ​ព្យាយាម​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ​ហ៊ានគិត ហ៊ានសម្រេច និងហ៊ានវិភាគ ដើម្បីបង្កើតជាយុទ្ធសាស្រ្តថ្មីៗ ។ លោក​បញ្ជាក់ថា Digital Marketing មិន​មែន​​គ្រាន់តែរៀនប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមនោះទេ យើងក៏​​ត្រូវ​ការយុទ្ធសាស្រ្ត​បន្ថែមទៀតផងដែរ៕