ភ្នំពេញ – អង្គការរូមធូរីដកម្ពុជាគ្រោងពង្រីកកម្មវិធីអំណានដល់សាលាបឋមសិក្សាថ្មីចំនួន ៧៥បន្ថែមទៅលើសាលាគោលដៅបច្ចុប្បន្នចំនួន២៤៤ សាលាទៀត រួមទាំងបង្កើតបណ្ណាល័យថ្មីៗផងដែរ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ លោក ជា វ៉ាន់ថា នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា ក្នុងពីធីប្រគល់សៀវភៅអំណានសម្រាប់កុមាររៀនអាននៅផ្ទះ នាព្រឹកថ្ងៃ២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ តាមប្រព័ន្ធអានឡាញ Zoom ។
លោក ជា វ៉ាន់ថា នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា នៅឆ្នាំ២០២១-២០២២ ខាងមុខនេះ អង្គការរូមធូរីដនឹងពង្រីកកម្មវិធីអំណានដល់សាលាបឋមសិក្សាថ្មីចំនួន ៧៥បន្ថែមទៅលើសាលាគោលដៅបច្ចុប្បន្នចំនួន២៤៤ សាលាទៀត រួមទាំងការបង្កើតបណ្ណាល័យថ្មីៗនៅក្នុងសាលាថ្មីទាំង ៧៥ផងដែរ ។
នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា បន្ថែមថា គម្រោងនេះជាការរួមចំណែកអនុវត្តកម្មវិធីកុមាររៀនកុមារចេះរបស់ក្រសួងអប់រំ និងកម្មវិធីពង្រីកបណ្ណាល័យបឋមសិក្សានៅក្នុងខេត្តបច្ចុប្បន្នទាំង៤ រួមមាន ត្បូងឃ្មុំ ព្រៃវែង ឧត្តរមានជ័យ និងកំពង់ស្ពឺ និងឈានទៅពង្រីកខេត្តថ្មីមួយទៀត គឺខេត្តបាត់ដំបង ។
“បច្ចុប្បន្ននេះ កំពុងពិភាក្សាគ្នាជាមួយនាយកដ្ឋានបឋមសិក្សាទាក់ទងនឹងការកំណត់យកខេត្តបាត់ដំបងជាខេត្តគោលដៅថ្មីរបស់អង្គការរូមធូរីដផងដែរ”
លោក ជា វ៉ាន់ថា នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា ។
លោក ជា វ៉ាន់ថា បន្តថា អង្គការរូមធូរីដនឹងសហការជាមួយក្រសួងអប់រំដើម្បីបង្កើតសៀវភៅមានចំណងជើងថ្មីៗបន្ថែមទៀត និងបន្តបោះពុម្ភសៀវភៅអំណានកម្រិតបឋមសិក្សានៅក្នុងបណ្ណាល័យសម្រាប់សិស្សអានឱ្យបានច្រើន។ ចំណែកកម្មវិធីអប់រំកុមារី និងសមភាពយេនឌ័រ មានអនុកម្មវិធីបំណិនជីវិត និងអាហារូបករណ៍ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ អង្គការរូមធូរីដនឹងបន្តជួយដល់កុមារគោលដៅនៅអនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យចំនួនប្រហែល ៧ពាន់នាក់ និងឈានទៅដល់ពង្រីកកម្មវិធីអំណាននៅខេត្តកំពុងស្ពឺ ដែលជាខេត្តគោលដៅថ្មីនៅក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២២-២០២៣ខាងមុខនេះផងដែរ ។
លោក ជា វ៉ាន់ថា បញ្ចាក់បន្តថា សមិទ្ធិផលទាំងនេះកើតបានដោយសារការសហការ និងការជួយគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងពីការិយាល័យបឋមសិក្សា ក្រុមការងារបច្ចេកទេសរបស់ក្រសួងអប់រំ អង្គការរូមធូរីដកម្ពុជានិងសកល មន្ទីរអប់រំ ការរិយាល័យអប់រំស្រុក និងសាលាគោលដៅ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងបុគ្គលិកទាំងអស់របស់អង្គការផងដែរ ។ លោកបន្តថា បើគ្មានការចូលរួមពីភាគីទាំងអស់ក្នុងគ្រាដ៏លំបាកនេះ កុមារក៏មិនអាចមានសៀវភៅអានខាងក្រៅសាលារៀនបានដែរ ។ គួរបញ្ជាក់ថា ពិធីប្រគល់សៀវភៅអំណានបន្ថែមសម្រាប់កុមាររៀនអាននៅផ្ទះ រៀបចំឡើងដោយអង្គការរូមធូរីដ បំណងផ្តល់សៀវភៅអានឱ្យដល់ដៃសិស្ស ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចបង្កើតកូនបណ្ណាល័យតូចមួយនៅផ្ទះតាមរយៈ គម្រោងផ្តល់សៀវភៅអំណានបន្ថែមដល់កុមាររៀនតាមផ្ទះ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សាលារៀនចំនួន ២៦៣ ស្ថិតក្នុងខេត្តចំនួន៤ រួមមាន ព្រៃវែង ខេត្តត្បូងឃ្មុំ បន្ទាយមានជ័យ និងខេត្តកំពង់ស្ពឺ កុមារកម្ពុជាជាង ៩ម៉ឺននាក់ បានទទួលសៀវភៅអំណានសម្រាប់កុមារសរុបជាង ១លាន៤សែនក្បាល ពីអង្គការរូមធូរីដ ៕