ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កម្ពុជា និងទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកូរ៉េ (KOICA) នឹងរួមគ្នាជួយលើកកម្ពស់ជំនាញដល់យុវជនកម្ពុជា តាមរយៈការអនុវត្តគម្រោង អភិវឌ្ឍកម្លាំងពលកម្មជំនាញ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការឧស្សាហកម្ម ឆ្នាំ២០២៦-២០៣០។
ក្នុងជំនួបកាលពីថ្ងៃសុក្រ ជាមួយលោកស្រី ឆយ ម៉ូនជុង (CHOI Moon Jung) នាយិកា ទីភ្នាក់ងារ KOICA ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់ នៃការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រសួងការងារ និងទីភ្នាក់ងារ KOICA ដែលនាំមកនូវអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើន ជាពិសេស ការគាំទ្រដល់ការលើកកម្ពស់កម្លាំងពលកម្មកម្ពុជា ឱ្យក្លាយជាកម្លាំងពលកម្មមានជំនាញច្បាស់លាស់ ដែលជាទិសដៅអាទិភាពមួយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារបានសង្កត់ធ្ងន់ថា តាមរយៈការអនុវត្តគម្រោងនេះ កម្ពុជាសង្ឃឹមថា នឹងអាចបង្កើតកម្លាំងពលកម្មជំនាញកាន់តែច្រើនលើជំនាញមេកានិកឧស្សាហកម្ម ផ្សាអគ្គិសនី និងសំណង់ ដែលឆ្លើយតបនឹងលក្ខខណ្ឌ និងតម្រូវការទីផ្សារការងាររបស់សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។
លោកស្រី ឆយ ម៉ូន ជុង នាយិកាទីភ្នាក់ងារ KOICA ប្រចាំកម្ពុជា បានបង្ហាញការពេញចិត្តចំពោះការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលមានគោលដៅរួម គឺធានាឱ្យនិស្សិតកម្ពុជាអាចបង្កើនជំនាញវិជ្ជាជីវៈបានយ៉ាងពេញលេញទាំងចំណេះដឹងផ្នែកទ្រឹស្តី និងការអនុវត្តជាក់ស្តែងនៅសាលា។ លោកស្រីថា គម្រោងនេះ មិនត្រឹមតែផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលនិស្សិតប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងភ្ជាប់ពួកគេទៅនឹងឱកាសការងារនៅក្រៅប្រទេស ព្រោះថាគម្រោងនេះក៏នឹងផ្តល់នូវបទពិសោធកម្រិតស្តង់ដាឧស្សាហកម្មសកលទៀតផង។
យោងតាមទិន្នន័យរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៧ មកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាបានបញ្ជូនពលករខ្មែរទៅធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េប្រមាណជាង ១០ម៉ឺននាក់ហើយ។ ការងារភាគច្រើនរបស់ពលករកម្ពុជាធ្វើ មាននៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម កសិកម្ម សំណង់ និងវិស័យសេវាកម្មជាដើម៕