«សិស្សទាំងអស់គ្នាកុំសាកល្បងប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ឬវេប ពីព្រោះវាធ្វើឱ្យខូចសុខភាព ខាតប្រយោជន៍ច្រើនទាំងខ្លួនឯង គ្រួសារ និងសង្គមជាតិ»
លោក យិន អ៊ាង នាយករងវិទ្យាល័យបាក់ទូក
ការលះបង់របស់គ្រូបង្រៀនក្នុងការទប់ស្កាត់បារីអេឡិចត្រូនិច
អ្នកគ្រូ ចិន ចាន់ថេត គ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យបាក់ទូក លើកឡើងថា ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ឬវេប បានផ្ដល់ផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងដល់យុវវ័យ ជាពិសេសធ្វើឱ្យបាត់បង់សតិ បាត់បង់ការចងចាំ និងអន់បញ្ញា ដោយសារតែសារធាតុគីមីរបស់វាអាចបំផ្លាញ សួត និងបេះដូង។ ក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀន អ្នកគ្រូបានប្ដេជ្ញាចិត្តផ្តល់ព័ត៌មានអប់រំទាក់ទងនឹងគ្រោះថ្នាក់នេះ ដោយផ្សព្វផ្សាយរៀងរាល់ពេលគោរពទង់ជាតិ និងចុះពន្យល់ណែនាំ ដាស់តឿនសិស្សក្នុងថ្នាក់ជារៀងរាល់ថ្ងៃ។
គ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យបាក់ទូករូបនេះ បញ្ជាក់ថា ការទប់ស្កាត់មិនឱ្យសិស្សប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិចជួបការលំបាកខ្លះ ព្រោះគ្រូអាចណែនាំសិស្សបានតែក្នុងបរិវេណសាលា រីឯក្រៅសាលា សិស្សនៅតែមានឱកាសប្រើប្រាស់។ ទោះយ៉ាងនេះក្ដី អ្នកគ្រូនៅតែបន្តខិតខំពន្យល់អប់រំសិស្ស ដើម្បីជួយពួកគេឱ្យងាកមកខំសិក្សារៀនសូត្រ ថែទាំសុខភាព និងមិនប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិចដែលមិនផ្ដល់ផលចំណេញដល់ប្រទេសជាតិ។
«ខ្ញុំមានអារម្មណ៍សប្បាយចិត្ត រីករាយ និងត្រេកអរចំពោះប្អូនៗដែលផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបទឈប់ប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិក ឬវេប ព្រោះយើងមិនងាយអូសទាញបុគ្គលណាម្នាក់បានទេ។ យើងអាចជួយឱ្យគាត់ក្លាយជាគំរូល្អសម្រាប់អ្នកជំនាន់ក្រោយ»
អ្នកគ្រូ ចិន ចាន់ថេត
ជាមួយគ្នានេះ អ្នកគ្រូ ចាន់ថេត ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្ស និស្សិត យុវវ័យ ក្នុងសាលា ឬក្រៅសាលា គ្រប់ពេលវេលា ត្រូវប្រកាន់ឥរិយាបទដេក ដើរ ឈរ អង្គុយ ជាពិសេស ចេះស្រឡាញ់សុខភាពខ្លួនឯងជាចម្បង ព្រោះសុខភាពជាកត្តាជំរុញឱ្យយើងមានពេលវេលាល្អ អារម្មណ៍ល្អ នាំឱ្យរៀនពូកែ និងទទួលបានការងារល្អ។
យុវសិស្ស ឆេង ម៉េងលី សិស្សថ្នាក់ទី១១ នៃវិទ្យាល័យបាក់ទូក និងជាយុវជនកាកបាទក្រហមកម្ពុជា និយាយថា បារីអេឡិចត្រូនិចភាគច្រើនប្រើប្រាស់ដោយយុវវ័យ ដោយសារមានការផ្សព្វផ្សាយលក់ច្រើនតាមបណ្ដាញសង្គម។ ម៉េងលី បន្តថា រូបគេមិនធ្លាប់សាកល្បងប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ឬវេបនោះទេ ព្រោះខ្លួនបានដឹងថា វាផ្ដល់ផលប៉ះពាល់ខ្លាំងដល់សុខភាព និងអាចធ្វើឱ្យសតិបញ្ញាចុះខ្សោយ។
នៅពេលឃើញមានសិស្សណាម្នាក់ ប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិក ឬវេបក្នុងបរិវេណសាលា ក្នុងនាមជាយុវជនកាកបាទក្រហម ម៉េងលី តែងណែនាំមិត្តរួមសាលាពីផលប៉ះពាល់ និងណែនាំឱ្យបញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ ហើយខិតខំសិក្សារៀនសូត្រ និងចូលរួមការងារសង្គមឱ្យបានច្រើនវិញ។
ការព្រមានពីផលប៉ះពាល់
អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) បានធ្វើការព្រមានថា ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច អាចប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍខួរក្បាលកុមារ និងយុវជន ព្រមទាំងបណ្ដាលឱ្យខូចសួត របួសសួតរាំរៃ ខូចតំរងនោម ប៉ះពាល់ថ្លើម និងសរីរាង្គសំខាន់ៗជាច្រើនទៀត។ ជាមួយគ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ប្រកាសដោយមិនអនុញ្ញាតឱ្យមានការវិនិយោគផលិតបារីអេឡិកត្រូនិក មិនថាសម្រាប់លក់នៅទីផ្សារក្នុងស្រុក ឬសម្រាប់នាំចេញទៅក្រៅប្រទេសក៏ដោយ។
តាមរបាយការណ៍ នៃការសិក្សារបស់ក្រសួងអប់រំ ដែលគាំទ្រដោយអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា បានរកឃើញថា យុវជនដែលមានអាយុ ១៨ឆ្នាំចុះក្រោម បានប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិចប្រមាណ៥០% ហើយ៥០%ទៀត គឺអ្នកលើសពីអាយុ ១៨ឆ្នាំ។ តាមការសិក្សា ៧១% យុវជនបានប្រើប្រាស់នៅតាមហាងកាហ្វេ ភោជនីយដ្ឋាន ទីសាធារណៈ ក្លឹប និងនៅជុំវិញសាលារៀនក្នុងទីក្រុង ចំនួន១៨%៕