វិទ្យាល័យបាក់ទូក ពង្រឹងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ដើម្បីអនាគតយុវជន
វិទ្យាល័យបាក់ទូក ដែល​ជាសាលារៀនដ៏ធំមួយស្ថិតនៅកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញ កំពុងចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការអនុវត្តវិធានការទប់ស្កាត់ និងហាមឃាត់ដាច់ខាតមិនឱ្យសិស្សានុសិស្សប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ឬវេប (Vape) ដើម្បីការពារសុខភាព និងអនាគតរបស់ពួកគេ ដោយ​គណៈគ្រប់គ្រង លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ តែងតែណែនាំជា​ប្រចាំ​ដល់​សិស្សានុសិស្សឱ្យយល់ដឹងពីផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានរបស់បារីអេឡិចត្រូនិច និងជំរុញឱ្យពួកគេ​ផ្ដោតលើការសិក្សារៀនសូត្រ ថែរក្សាសុខភាព ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាមូលធនមនុស្សដ៏មានតម្លៃសម្រាប់សង្គមជាតិ។
លោក យិន អ៊ាង នាយករងវិទ្យាល័យបាក់ទូក មានប្រសាសន៍ថា ការជក់បារីអេឡិចត្រូនិចប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកប្រើប្រាស់យ៉ាងខ្លាំង អាចប៉ះពាល់ដល់ សួត ថ្លើម ធ្វើឱ្យស្លេកស្លាំង គ្មានកម្លាំង និងបង្កឱ្យមានជំងឺមហារីកនៅថ្ងៃអនាគត។ នាយករងវិទ្យាល័យបាក់ទូកបន្តថា ដោយសារវិទ្យាល័យបាក់ទូកជាសាលារៀននៅទីក្រុង មានសិស្សចំនួន​រហូ​តដល់ជិត ៤ពាន់នាក់ គឺពិតជាមិនអាចជៀសផុតពីការហូរចូលបារីអេឡិចត្រូនិចបែបទំនើបដែលយុវវ័យចង់សាកល្បងនោះទេ ហេតុនេះហើយ​ទើបគណៈគ្រប់គ្រងសាលា និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ បានអនុវត្តវិធានការដ៏តឹងរ៉ឹង​ចំនួន៣ រួមមាន ទី១. នាយក និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូដែលជាក្រុមប្រឹក្សាវិន័យ តែងតែណែនាំសិស្សជាប្រចាំនៅពេលគោរពទង់ជាតិ និងតាមថ្នាក់នីមួយៗ, ទី២. សាលាមានកិច្ចសហការជាមួយនគរបាលខណ្ឌ ចុះមកអប់រំ និងផ្សព្វផ្សាយពីផលប៉ះពាល់ដល់សិស្សានុសិស្ស និងទី៣. ប្រសិនរកឃើញសិស្សប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច សាលានឹងអញ្ជើញអាណាព្យាបាលសិស្សមកជួប ដើម្បីពន្យល់ណែនាំ និងស្នើសុំឱ្យតាមដានកូន ដើម្បីដោះស្រាយឱ្យទាន់ពេលវេលា។
បើតាម​ការ​លើក​ឡើងរបស់លោក យិន អ៊ាង​ ខណៈដែល​សាលាខិតខំទប់ស្កាត់មិនឱ្យសិស្សប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ឬវេបនេះ ក៏មានសិស្សមួយចំនួនតូច នៅតែមានការប្រើប្រាស់ដដែល។ ហើយដើម្បីលុបបំបាត់ចំនួនតូចនេះ ក្នុងនាមជាគណៈគ្រប់គ្រងសាលា គឺនៅតែធ្វើការយ៉ាងស្រស្រាក់ស្រស្រាំក្នុងការពន្យល់ណែនាំសិស្សដោយប្រើប្រាស់ស្លាកសញ្ញាតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយទាក់ទងនឹងផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច។