រដ្ឋមន្រ្តី ៖ ក្រសួងអប់រំ​កំពុងធ្វើ​ការងារ​យ៉ាងស​កម្ម ដើម្បីជំរុញ​ឱ្យ​គ្រូបង្រៀន និង​សិស្ស មានចំណេះដឹង សមត្ថភាព ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសប្បនិម្មិត ប្រកប​ដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ
ក្នុង​បរិបទ​នៃ​ការ​រីកចម្រើន​ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត និង​បច្ចេកវិទ្យា ជាពិសេស​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត និងបរិវត្តកម្ម​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល បាន​ជះ​ឥទ្ធិពល​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍលើគ្រប់វិស័យ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុង​ធ្វើ​ការងារ​យ៉ាងស​កម្ម ដើម្បី​ជំរុញ​ឱ្យ​គ្រូបង្រៀន និង​សិស្សានុសិស្ស​មានចំណេះដឹង និង​សមត្ថភាព​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត ប្រកប​ដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់។ នេះជាប្រសាសន៍​លើកឡើង​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងទិវា​គ្រូបង្រៀន ៥តុលា ក្រោម​ប្រធានបទ “គ្រូបង្រៀន​ជាតួអង្គ​សំខាន់ នៃ​បរិវត្តកម្ម​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត”។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានបទសម្រាប់ទិវាគ្រូបង្រៀនឆ្នាំនេះ ​​បង្ហាញ​អំពីទិសដៅ​គោលនយោបាយ​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការ​កសាង​មូលដ្ឋានគ្រឹះរបស់គ្រូបង្រៀន ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​បរិវត្តកម្ម​វិស័យអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា ផ្តោត​លើ​ការ​ប្រើប្រាស់ និង​ការ​ចេះទាញយក​អត្ថប្រយោជន៍​ជាអតិបរិមា នៃការ​រីកចម្រើន​បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ (EdTech) និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​គុណភាព​អប់រំ តាមរយៈ​ការ​អភិវឌ្ឍបំណិនឌីជីថល​ដល់គ្រូបង្រៀន​នៅកម្ពុជា ឆ្លើយតប​ទៅនឹងការវិវត្ត​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​នៃបច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ក្នុងតំបន់ និង​ពិភពលោក ដែលនឹង​នាំ​មក​នូវ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ជាវិជ្ជមាន​យ៉ាង​ច្រើន​ដល់វិស័យអប់រំ​នៅ កម្ពុជា។
ក្នុងនោះ​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏​បានលើកពីគុណសម្បត្តិ​របស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ដែលជះ​ឥទ្ធិពល​ទៅលើវិស័យអប់រំ ដូចជា អាច​ជួយ​គាំទ្រ​ដល់អ្នក​សិក្សា​ឱ្យ​សម្រេច​បាន​គោលដៅ​នៃការអប់រំ ជួយ​គ្រូបង្រៀន​ក្នុងការ​រៀបចំ​កិច្ច​តែង​ការ​បង្រៀន និង​ធ្វើ​ការ​រង្វាយតម្លៃ​លើ​កិច្ចការ​សិស្ស និង​ជាពិសេស​ទៅលើលទ្ធផល​នៃការ​សិក្សា ដោយ​ចំណាយពេលវេលា​តិច។ បន្ថែមពីនេះទៀត AI ក៏​ជួយ​ដល់​គ្រូបង្រៀន​អាច​ស្វែង​រក​ព័ត៌មាន ការសរសេរអត្ថបទ ការ​ឆ្លើយសំណួរ ការបង្កើតសំណើ ការ​បង្កើតមេរៀន សំណួរ​និង​ចម្លើយ​ពេលប្រឡង កិច្ច​តែងការ វីដេអូបង្រៀន ផលិតរូបភាព​ដើម្បីប្រើប្រាស់​ក្នុងការ​បង្រៀន និង​ល្បែងសិក្សា។ល។ បច្ចេកវិទ្យា AI ឱ្យ​សិស្ស​រៀន​បានលឿន បង្ក​បរិយាកាស​រីករាយ​ក្នុងការ​រៀនសូត្រ ជាក់ស្តែង​នៅ​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី សិស្ស​កំពុង​ប្រើប្រាស់ AI ដើម្បីស្វែង​យល់ពីមេរៀន​ដែលគេ​កំពុង​សិក្សា និង​ដោះស្រាយ​លំហាត់ជាដើម។
យោង​តាម​ការ​រីកចម្រើន​នៃបច្ចេកវិទ្យានេះ គឺទាមទារ​ឱ្យ​បុគ្គលិក​អប់រំ គ្រូបង្រៀន សិស្សានុសិស្ស​មានការ​អភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ចំណេះដឹង និងការរៀនសូត្រ​ជា​ប្រចាំ ដើម្បី​ឆ្លើយតប​នឹង​ការ​វិវត្តឥតឈប់ឈរនេះ។ ជាមួយ​គ្នា​អ្នកសិក្សា​ក៏​ត្រូវ​ស្វែងយល់ និង​ប្រតិបត្តិក្រមសីលធម៌​នៃការ​ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា​ថ្មីនេះផងដែរ ជាពិសេស​ចំណេះដឹងពីការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាដោយសុវត្ថិភាព ដែលមាន​ផលជះ​ទៅលើ​កុមារតូចៗ និង​ត្រូវ​យល់ដឹងអំពីឥទ្ធិពលនៃបច្ចេកវិទ្យាដែលធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់ការរីកលូតលាស់ផ្នែកបញ្ញា ស្មារតី និង​កាយសម្បទាររបស់សិស្សផងដែរ។
លោកស្រី Esther Mcfarlance ប្រធានផ្នែកអប់រំ នៃ​ការិយាល័យ​អង្គការ​យូណេស្កូ​នៅភ្នំពេញ ក៏​យល់ស្របទៅនឹង​ប្រសាសន៍​របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ដោយថា នៅក្នុងស្ថានភាព​ដែលបញ្ញាសិប្បនិម្មិត​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​វិធីសាស្រ្ត​អប់រំ យើងត្រូវ​តែធានាថា បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ​គួរ​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ដើម្បីគាំទ្រ និង​ជួយ​សម្រួល​ដល់គ្រូបង្រៀន មិន​មែន​ទៅ​ជំនួស​ពួកគាត់នោះទេ។ តាមរយៈការវិនិយោគ​លើ​ការ​ប្រឹក្សាគរុកោសល្យ ការស្រាវជ្រាវ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិជ្ជាជីវៈ​សម្រាប់គ្រូបង្រៀន យើងធានាថា គ្រូបង្រៀន​នៅ​តែ​មានតួនាទី​សំខាន់​ក្នុង​បរិបទ​អប់រំ​ដែល​កំពុង​ផ្លាស់ប្តូរនេះ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​ចំពោះ​មុខ​ការ​វិវឌ្ឍនៃបច្ចេកវិទ្យានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះ​គណៈគ្រប់គ្រង គ្រូឧទ្ទេស និងលោកគ្រូអ្នកគ្រូ​នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យរាជធានីភ្នំពេញ បាត់ដំបង និង​សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដែលបាន​ជំរុញ​នវានុវត្តន៍​ក្នុងការងារបង្រៀន និង​រៀន​ឱ្យ​កាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព តាមរយៈ​ការ​ធ្វើសមាហរណកម្ម​បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ (EdTech) និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ក្នុងការបង្រៀន​នៅ​កម្ពុជា។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា នវានុវត្តន៍​នេះ ជាកាតាលីករពន្លឿន​បរិវត្តកម្ម​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និង​ការ​ធ្វើ​សមាហរណកម្ម​ប្រព័ន្ធអប់រំកម្ពុជា ចូលទៅ​ក្នុង​តំបន់ និង​ពិភពលោក ស្របតាមកំណែទម្រង់​ការ​អប់រំឌីជីថល​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា៕