អ.វ.ត.ក. ប្រារព្ធ​ទិវា​សប្ដាហ៍​ប័ណ្ណសារ​អន្ដរជាតិ​ឆ្នាំ២០២៥ លើក​កម្ពស់​សាធារណជន​ស្វែងយល់​អំពី​តួនាទី​ដ៏សកម្ម​របស់​ប័ណ្ណសារ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​យុត្តិធម៌ និង​ចំណេះដឹង​សមូហភាព
អង្គជំនុំ​ជម្រះ​វិសាមញ្ញ​ក្នុង​តុលាការ​កម្ពុជា (អ.វ.ត.ក.) បាន​រៀបចំ​ប្រារព្ធ​ទិវា​សប្ដាហ៍​ប័ណ្ណសារ​អន្ដរជាតិ​ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោម​ប្រធានបទ “ប័ណ្ណសារ​អាចចូល​ប្រើប្រាស់​បាន–ប័ណ្ណសារ​សម្រាប់​អ្នករាល់គ្នា” រយៈពេល៥ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី៩ ដល់ថ្ងៃទី១៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​ធនធាន អ.វ.ត.ក. ដោយ​អនុញ្ញាត​ឱ្យសាធារណជន​ស្វែងយល់​អំពីតួនាទី​ដ៏សកម្ម​របស់​ប័ណ្ណសារ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌ និង​ចំណេះដឹង​សមូហភាព។
លោក ពាង តុលា មន្ត្រី​ប័ណ្ណសារ និងកំណត់ត្រា មានប្រសាសន៍​ថា អ.វ.ត.ក. ប្រារព្ធ​ទិវាសប្ដាហ៍​ប័ណ្ណសារ​អន្តរជាតិ ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុង​គោល​បំណង​លើក​កម្ពស់​ការយល់ដឹង​ជាធារណៈ​អំពីសារៈសំខាន់ តម្លៃ និង​ភាព​ចាំបាច់​ក្នុងការ​ថែរក្សា​ប័ណ្ណសារ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​យុត្តិធម៌ តម្លាភាព គណនយ្យភាព ការពិត និង​ការ​ចងចាំ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា អំពី​ការងារ និង​ការចូលទៅ​ប្រើប្រាស់​ប័ណ្ណសារ​ទាំងអស់​នេះ។
ស្វែងយល់អំពីតួនាទីដ៏សកម្មរបស់បណ្ណសារក្នុងប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌
លោក ពាង តុលា បន្ថែម​ថា ខណៈ​ពេល​ដែល អ.វ.ត.ក. បាន​និងកំពុង​បន្តការ​អនុវត្តកិច្ចការ​ដែលនៅ​សេសសល់​របស់​ខ្លួន ប័ណ្ណសារ​ទាំងអស់​នេះ កាន់​តែ​មាន​សារៈសំខាន់​ទ្វេឡើង ព្រោះ​វាជា​កំណត់ត្រា​ដែល​បង្ហាញ​អំពី​កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង​របស់​កម្ពុជា​ក្នុងការ​ស្វែងរក​យុត្តិធម៌ បង្រួប​បង្រួម និង​ការ​ផ្សះផ្សារ​ជាតិ​បន្ទាប់ពី​របប​ខ្មែរក្រហម​ត្រូវ​បាន​ផ្ដួល​រំលំ។
មន្ត្រី​ប័ណ្ណសារ និង​កំណត់ត្រា រូបនេះ បញ្ជាក់​ថា ប័ណ្ណសារ គឺជា​កំណត់ត្រា​មានសារៈសំខាន់​ណាស់​សម្រាប់​សាធារណៈជន ដើម្បី​ស្វែងយល់​អំពី​ការ​ពិត នៃ​អតីតកាល។ វាជា​ភស្តុតាង​ដ៏មាន​សក្តានុពល លាត​ត្រដាង​អំពី​ការ​ពិតអ្វីមួយ​ដែល​បាន​កើត​ឡើង ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​យុត្តិធម៌ បង្រួប​បង្រួម និង​ការ​ផ្សះផ្សា​ជាតិ និង​ជាអ្វីមួយ​ដែល​សង្គម​ជ្រើសរើស​ដើម្បី​ធ្វើការ​ចងចាំ និង​រៀនសូត្រ​អំពី​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់​ខ្លួន។
«អតីត​កាល គឺជាអ្វី​មួយ​របស់​យើង ដែល​យើង​ត្រូវ​ប្រឈម​រៀនសូត្រ និង​ស្វែងយល់។ ប័ណ្ណសារ​អាចឱ្យ​អ្នកយល់ដឹង​អំពីវា ហើយការ​យល់ដឹង​អំពីវា​នឹងអាចធ្វើ​ឱ្យអ្នកមាន​អំណាច​ក្នុងការ​សម្រួច​អនាគត​របស់អ្នក។ ប័ណ្ណសារ​ជាកំណត់ត្រា​រស់ ដែល​បាន​កត់ត្រា​រឿងរ៉ាវ​ជាច្រើន​រួមមាន ការ​តស៊ូ ការ​ឈឺចាប់ ការរស់រាន ការ​ស្វែងរក​យុត្តិធម៌ និង​ការផ្សះផ្សារ»
មន្ត្រី​ប័ណ្ណសារ និង​កំណត់ត្រា បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា សម្រាប់​យុវជន ការ​យល់ដឹង​អំពី​ប័ណ្ណសារ​អាចនឹង​ជួយពួកគេ​ក្នុងការ​ផ្សារភ្ជាប់​ខ្លួនជាមួយ​នឹង អតីតកាល​កម្ពុជា គិត​វិភាគ និង​រួមចំណែក​ក្នុងការ​កសាង​សង្គម​ឱ្យកាន់​តែ​ប្រសើរ​ឡើង ដែល​ពោរពេញ​ដោយ​យុត្តិធម៌ និង​សន្តិភាព។ តាមរយៈ​ការ​រុករក​ប័ណ្ណសារ យុវជន​នឹងទទួលបាន​ការយល់ដឹង​អំពី​របៀប​ដែល​ឯកសារ​គាំទ្រ​ដល់​ដំណើរ​ការ​ស្វែង​រក​យុត្តិធម៌ ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស ការពារ​ការ​បដិសេធ​ប្រវត្តិសាស្រ្ត និង​ការពារ​នូវ​ការត្រឡប់​មក​វិញ​នូវ​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍។
គួរជំរាបជូនថា ចំណុច​សំខាន់ៗ​នៃប័ណ្ណសារ អ.វ.ត.ក. មាន​ឯកសារ​សំណុំរឿង​ទាំង​អស់ជាង ២៣២.០០០ ឯកសារ (២,៥ លានទំព័រ) នៅក្នុង​ប័ណ្ណសារ​តុលាការ, សាលក្រម សាលដីកា និងសេចក្តី​សម្រេច​របស់តុលាការ ជាង ១.៣៦០, ឯកសារ​ប្រតិចារឹកសវនាការ ៦៧០, ឯកសារជាភស្តុតាង រាប់ម៉ឺនឯកសារ, មាន ៣ ភាសា (ខ្មែរ អង់គ្លេស បារាំង), ខ្សែអាត់​សម្លេង និង​វីដេអូ​សវនាការ ជាង ១១.០០០ ម៉ោង និង​កំណត់ត្រា​មិនមែន​ជា​ឯកសារ​តុលាការ រាប់ពាន់​ឯកសារទៀត៕