យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងការប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មី កម្ពុជា៤.០ រដូវកាលទី៥
យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី ជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ នៃសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្គន បានក្លាយជាម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងការប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មី កម្ពុជា ៤.០ រដូវកាលទី៥ បន្ទាប់ពីចូលរួម​ប្រកួតជម្រុះ រហូត​ដល់វគ្គធ្វើបទបង្ហាញកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ស្រ៊ុន គានារតី ដែល​ជា​យុវតី​ពោរពេញ​ដោយ​ទំនុកចិត្ត បាននិយាយថា សម្រាប់ការប្រកួតនេះ នាងបានជ្រើសរើសប្រធានបទ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងការជំរុញវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងទីក្រុងសៀមរាប និងតំបន់ជុំវិញ ដោយសិក្សាលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា Smart Tourism Kiosk with IoT។​
យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី ជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ នៃសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្គន
គានារតី ពន្យល់ថា Smart Tourism Kiosk with IoT គឺជាបញ្ជរអន្តរកម្មដែលដំណើរការដោយ AI មានទីតាំងនៅកន្លែងទេសចរណ៍សំខាន់ៗ ផ្ដល់នូវការណែនាំតាមពេលវេលាជាក់ស្ដែង (ការទាក់ទាញ អាហារ ការដឹកជញ្ជូន)។ ក្នុងនោះ រួមបញ្ចូល IoT សម្រាប់ការផ្ដល់ព័ត៌មានថ្មី (Update) បន្ត​ផ្ទាល់ (អាកាសធាតុដង់ស៊ីតេ ហ្វូងមនុស្ស)។ លើស​ពីនេះ រួមបញ្ចូល Smart Pass ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​អ្នកទេសចរទិញសំបុត្រជាកញ្ចប់សម្រាប់ចូលទស្សនាប្រាសាទអង្គវត្ត ដូចជា ការតាំងពិពណ៌វប្បធម៌ និងសេវាកម្មក្នុងស្រុកនៅកន្លែងតែមួយ។
និស្សិតឆ្នាំទី៣ ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័ររូបនេះ បន្ថែម​ថា ដោយសារកម្មវិធីប្រកួតនេះមានរយៈពេលខ្លី គឺត្រឹមតែ១០ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះក្នុងការដាក់ពាក្យប្រកួត និងរៀបចំស្លាយសម្រាប់ធ្វើបទបង្ហាញ។ យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី បន្តថា បទពិសោធន៍ដែលនាងទទួលបានពីការចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីនេះ គឺការគ្រប់គ្រងពេលវេលា តាំងពីពេលចាប់ផ្ដើមសម្រេចចិត្តចូលរួមប្រកួត គឺចាប់ផ្ដើមជ្រើសរើសប្រធានបទ ព្យាយាមស្រាវជ្រាវអត្ថបទ ស្វែងរកបញ្ហាប្រឈម និងរកដំណោះស្រាយក្នុងនាមជាយុវជនសម័យឌីជីថល។ ពេលរៀបចំរួចរាល់ ត្រូវផ្ញើស្លាយបទបង្ហាញទៅកម្មវិធី ដើម្បីជម្រុះពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ បន្ទាប់មកទៀតត្រូវត្រៀមខ្លួនដើម្បីធ្វើបទបង្ហាញ ដើម្បីឱ្យគណៈកម្មការវិភាគ និងវាយតម្លៃ។
ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ រូបនេះ បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីការប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មីនេះ បានជួយឱ្យនាងរៀនសូត្រអ្វីថ្មីៗ ការស្រាវជ្រាវលើគំនិតបង្កើតថ្មី ការជួបទំនាក់ទំនងជាមួយមនុស្សជាច្រើន ក៏ដូចជាទទួលបានមតិកែលម្អពីគណៈកម្មការ។ លើស​ពីនេះ ផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនបានចូលរួមបង្ហាញសមត្ថភាព ការគិតពិចារណា ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា​សម្រាប់ធ្វើឱ្យវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកាន់តែរីកចម្រើន។
កញ្ញា ថូ ម៉ូនីហ្សា ដែលជាគណៈកម្មការវាយតម្លៃ លើកឡើងថា ចំណុចខ្លាំងរបស់ យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី ដែល​នាំ​ឱ្យ​ឈ្នះ​ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងការប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មី កម្ពុជា ៤.០ រដូវកាលទី ៥ គឺ ទី១ ការរកឃើញគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីសម្រាប់កម្ពុជា, ទី២ ការធ្វើបទបង្ហាញនិយាយដោយគ្មានការរអាក់រអួក មានទំនុកចិត្ត របៀបពន្យល់ទៅគណៈកម្មការងាយស្រួលយល់ និង ទី៣ សមត្ថភាពនៃការឆ្លើយសំណួរបានល្អ បេក្ខជនយល់សំណួរដែលគណៈកម្មការសួរ ហើយឆ្លើយតបបានល្អ៕