អាហារូបករណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនផ្តល់ឱកាសឱ្យលោកបន្តការសិក្សាថ្នាក់អនុបណ្ឌិតផ្នែកកម្មវិធីអប់រំអន្តរជាតិ ទាំងបទពិសោធន៍ លោក សាយ សុគុណផារតន៍បាននិយាយថា ទាំងចំណេះដឹង
លោក សុគុណផារតន៍បានបន្ថែមថាឱកាសសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នេះលោកទទួលបាន
(TOEFL) ដើម្បីចម្រាញ់យកលទ្ធផលពិន្ទុជាប់ជាបេក្ខជន ។ លោក សាយ សុគុណផារតន៍ បានឱ្យដឹងទៀតថាបន្ទាប់ពីទទួលបានសិទ្ធិចូលរួមប្រឡងលើកដំបូង (Shortlist) ក្រោយមកមានការប្រឡងប្រជែងលើពីរមុខវិជ្ជាមាន ដើម្បីយកទៅប្រើប្រាស់ក្នុងការងារអប់រំនៅកម្ពុជា ដែលលោកជាមន្ត្រីបម្រើការងារនៅក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។"ដើម្បីដាក់ពាក្យនឹងប្រឡងប្រជែងយកជ័យលាភីអាហារូបករណ៍នេះ ត្រូវឆ្លងកាត់ការបំពេញពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ ត្រូវធ្វើគម្រោងស្នើសុំ (Proposal) ដោយណែនាំពីខ្លួនឯង ព្រមទាំងបង្ហាញពីគោលបំណងទៅសិក្សាឱ្យបានច្បាស់លាស់"
សុខភាពល្អ និងកម្លាំងកាយមាំមួនប៉ុណ្ណោះ ទើបមានសិទ្ធិអាចចូលដល់វគ្គសម្ភាសន៍ (ផ្អែកលទ្ធផលពិនិត្យសុខភាព) ក្នុងការសម្ភាសន៍ទី១ បេក្ខជនត្រូវជួបសម្ភាសន៍ ទទួលអាហារូបករណ៍ បេក្ខជនទាំងអស់ត្រូវពិនិត្យសុខភាពជាចាំបាច់ ។ ត្រង់នេះមានបេក្ខជនដែលមាន ជាមួយគ្រូជនជាតិជប៉ុន ឈានដល់វគ្គចុងក្រោយបេក្ខជនទាំងអស់ត្រូវជួបសម្ភាសន៍ជាមួយគណកម្មការអាហារូបករណ៍ ក្រសួងពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗ និងទូតជប៉ុនដែលជាអ្នកសម្រេចថាបេក្ខជន ក្រោយជាប់ឈ្មោះជាបេក្ខជន