ភ្នំពេញ – អាហារូបករណ៍ ស សុខា ផ្តល់ជូនអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង បរិញ្ញាបត្រ និងបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ចំនួន ២៨០កន្លែង សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២១-២០២២ នៅវិទ្យាស្ថានខ្មែរជំនាន់ថ្មី ។ អាហារូបករណ៍នេះត្រូវបានផ្ដល់ជូនសម្រាប់សិស្ស-និស្សិតនៅក្នុងខេត្តព្រៃវែង ខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងសិស្ស-និស្សិតទូទាំងប្រទេសដែលមានជីវភាពខ្វះខាត ក្រោមការឧបត្ថម្ភ និងគាំទ្រពីឯកឧត្ដម ស សុខា និងលោកជំទាវ កែ សួនសុភី ។
អាហារូបករណ៍ ស សុខា បានផ្ដល់ឱ្យសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ៣០កន្លែង ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ-បរិញ្ញាបត្ររង ២៥០កន្លែង និងមាន ១៣មុខជំនាញក្នុងការជ្រើសរើស ។ ជំនាញដែលផ្ដល់ឱ្យថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់មាន វិទ្យាសាស្ត្រអប់រំ រដ្ឋបាលសាធារណៈ ហិរញ្ញវត្ថុ គ្រប់គ្រង និងការបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស ។ សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ-បរិញ្ញាបត្ររងមាន គណនេយ្យ ធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ទីផ្សារ គ្រប់គ្រង សេដ្ឋកិច្ច ទេសចរណ៍ អក្សរសាស្ត្រអង់គ្លេស ភាសាអង់គ្លេសបង្រៀន វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ បច្ចេកទេសព័ត៌មានពាណិជ្ជកម្ម នីតិសាស្ត្រ វិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយ និងរដ្ឋបាលសាធារណៈ ។
អាហារូបករណ៍នឹងផ្ដល់ជូនសិស្ស-និស្សិតទូទាំងប្រទេស (សិស្ស-និស្សិតដែលមកពីខេត្តព្រៃវែង ខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ត្រូវបានផ្ដល់អាទិភាព) សិស្ស-និស្សិតដែលធ្លាប់បានចូលរួមសកម្មភាពសង្គម ឬមានជីវភាពខ្វះខាត (ទទួលបានអាទិភាពដោយត្រូវភ្ជាប់ជាមួយលិខិតបញ្ជាក់ថាបានចូលរួមសកម្មភាព ឬលិខិតបញ្ជាក់ភាពក្រីក្រចេញដោយអាជ្ញាធរ) ។ បេក្ខជនទាំងអស់ត្រូវបំពេញពាក្យស្នើរសុំ ប្រវត្តិរូបសង្ខេប សលាកប័ត្រឯកត្តជន (មានគំរូ) បេក្ខជនត្រូវបំពេញកិច្ចសន្យាខិតខំរៀនសូត្រ និងគោរពតាមវិធានបទបញ្ជារបស់ក្រុមការងារ ។
ជាមួយគ្នាសម្រាប់បេក្ខជនដែលសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ត្រូវមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រ ។ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រត្រូវមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ និងសញ្ញាបត្រដែលមានតម្លៃសមមូល និងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររងត្រូវមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬធ្លាក់ទុតិយភូមិ ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សិស្ស-និស្សិតអាចស្នើសុំអាហារូបករណ៍តាមរយៈមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា, សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា និងក្រុមការងារអភិវឌ្ឍយុវជនទាំង៣មានខេត្តព្រៃវែង បាត់ដំបង និងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ តាមរយៈលេខទូរស័ព្ទមន្ត្រីកាន់នៅផ្នែកនីមួយតាមអង្គភាព ឬតាមរយៈFacebook Page អាហារូបករណ៍ ស សុខា ដោយបំពេញពាក្យស្នើសុំ និងឯកសារភ្ជាប់ផ្ញើចូល Page ។
កាលបរិច្ឆេទទទួលពាក្យសុំអាហារូបករណ៍គិតចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះរហូតដល់ថ្ងៃទី០១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ សម្រាប់ចូលរៀនលើកទី១ និងបន្តទទួលពាក្យត្រឹមថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ សម្រាប់ការចូលរៀនលើកទី២ ។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទាក់ទងទៅកាន់ក្រុមការងារអាហារូបករណ៍ ស សុខា៖ លោក វ៉ាត់ រ៉ាទី (០៩៦ ៨៦៩ ៦៦៦៥/ ០៧១ ៩៨៧ ៧៤២៤) លោក ហេង គីមហួរ ( ០៩៦ ៤៣០ ៩៩៩៩) កញ្ញា សុខ សៅឌី ( ០៦៩ ៥១២ ៨២១) ៕