JICA ផ្ដល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់បណ្ឌិតចំនួន២កន្លែង ដល់អតីតនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តសុខាភិបាល
ភ្នំពេញ – ប្រទេសជប៉ុន តាមរយៈទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិជប៉ុន ហៅកាត់ថា JICA នឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់បណ្ឌិត (PhD) Universal Health Coverage (UHC) Program-JFY2022 ជូនដល់វេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ និងវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេសកម្ពុជា​ចំនួន២រូប ដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តសុខាភិបាល ដើម្បីទៅសិក្សានៅ​សាកលវិទ្យាល័យ KAGAWA រយៈពេល ៤ឆ្នាំកន្លះ។
អាហារូបករណ៍ថ្នាក់បណ្ឌិតនេះ សម្រាប់​ការ​សិក្សា​ទៅលើមុខវិជ្ជាចំនួនពីរ រួមមាន ទី១.វគ្គសិក្សាមូលដ្ឋានឱសថសម្រាប់ “អ្នកស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រជីវិត” (Basic Medicine course for “Researchers for Life Sciences) និងទី២.វគ្គសិក្សាមូលដ្ឋានគ្លីនិកសម្រាប់ “អ្នកជំនាញផ្នែកឱសថកម្រិតខ្ពស់” (Clinical Medicine Course for “Professionals for Advanced Medicine”) ចាប់ផ្តើមពីឆ្នាំ២០២២ ដល់ឆ្នាំ២០២៧។
ចំពោះលក្ខខណ្ឌ នៃដាក់ពាក្យប្រឡងជ្រើសរើស គឺត្រូវជាអតីតនិស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាកវេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ ឬវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេសនៅ​សាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្ត​សុខាភិបាល (ស.វ.ស), ជាជនជាតិខ្មែរ និងមានអាយុតិចជាង ៤០ឆ្នាំ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្រាប់​វគ្គសិក្សាមូលដ្ឋានគ្លីនិកសម្រាប់ “អ្នកជំនាញផ្នែកឱសថកម្រិតខ្ពស់” ត្រូវមានបទពិសោធន៍អនុវត្តវិជ្ជាជីវៈវេជ្ជសាស្ត្រគ្លីនិករយៈពេល៣ឆ្នាំដោយសកម្ម។
លើសពីនេះ ត្រូវ​មានសញ្ញាបត្របញ្ជាក់កម្រិតភាសាអង់គ្លេសកម្រិតចាប់ពី TOEFL iBT: 80 ឬ IELTS: 6.5 ឡើងទៅ ហើយ​ក្រោយបញ្ជប់ការសិក្សានឹងត្រឡប់មកបម្រើការងារជាបុគ្គលិកជាប់កិច្ចសន្យានៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យ ស.វ.ស យ៉ាងហោច ៥ឆ្នាំ។ អាហារូបករណ៍នេះ នឹង​ផ្ដល់អាទិភាពចំពោះអតីតនិស្សិតធ្លាប់ជួយព្យាបាលជំងឺក្នុងសហគមន៍ ដែលរៀបចំដោយ ស.វ.ស ឬជាសមាជិកក្រុមមិត្តជួយមិត្ត ឬជាជំនួយការគ្រូក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលអនុវត្តន៍។ ជាពិសេស អតីតនិស្សិតថ្នាក់កម្មវិធីអន្តរជាតិ និងមានវិញ្ញាបនបត្រថ្នាក់កម្មវិធីអន្តរជាតិនៅ ម.វ.វ និងជាអតីតនិស្សិតដែលមានសីលធម៌ អាកប្បកិរិយាល្អ និងមិនធ្លាប់ប្រព្រឹត្តល្មើសនឹងបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងរបស់ ស.វ.ស។
សម្រាប់ឯកសារដែលបេក្ខជនត្រូវភ្ជាប់មកជាមួយសម្រាប់ការ​ដាក់អាហារូបករណ៍​រួមមាន ពាក្យសុំចុះឈ្មោះជាបេក្ខជន, ព្រឹត្តបត្រពិន្ទុថ្នាក់វេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ ឬវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេស, សញ្ញាបត្របញ្ជាក់កម្រិតភាសាអង់គ្លេស TOEFL iBT ឬ IELTS, សញ្ញាបត្រ ឬវិញ្ញាបនបត្រ វេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ ឬវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេស និងលិខិតឆ្លងដែន ចំនួន ១ច្បាប់តាមផ្នែកនីមួយៗ និងត្រូវស្កេនជាច្បាប់ដើម, អាជ្ញាបណ្ឌវេជ្ជសាស្ត្រដែលនៅសុពលភាព ដែលចេញដោយគណៈគ្រូពេទ្យកម្ពុជា ចំនួន ១ច្បាប់ និងឯកសារពាក់ព័ន្ធដទៃទៀត ចំនួន ១ច្បាប់។
បេក្ខជនដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍អាចបំពេញពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ដែលមានគម្រូស្រាប់ រួចផ្ញើឯកសារទាំងអស់ជាឯកសារ PDF ផ្ញើតាមរយៈអ៊ីម៉ែល tannsoksreya@uhs.edu.kh និង molikahen@uhs.edu.kh។ ការទទួលពាក្យចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹងនេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី ២៣ ខែឧសភាឆ្នាំ ២០២២ វេលាម៉ោង ១៧:០០ នាទី។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទាក់ទងតាមរយៈលេខទូរស័ព្ទ វេជ្ជបណ្ឌិត តាន់ សុខស្រីយ៉ា ០១២ ២៧៩៧៣២, អ្នកនាង ប៉ែន មល្លិកា ០១២ ២៤០ ១៥៥៕