លោក គីម ដារ៉ា ៖ Work Hard និង Work Smart ត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នាដើម្បីការងារមានប្រសិទ្ធភាព
ភ្នំពេញ – Work Hard ដែលមានន័យ​ជាភាសាខ្មែរថា ការព្យាយាមធ្វើការដោយកម្លាំងចិត្ត និងកម្លាំងកាយ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសម្រេចលទ្ធផល ដោយមិនបានប្រើមធ្យោបាយណាមួយមកជួយពន្លឿនការងារនោះ គឺជា​អ្វី​ដែល​បុគ្គលគ្រប់រូបគួរតែមាន, ប៉ុន្តែ​ទន្ទឹមនេះ ក៏​ត្រូ​វតែ​មាន Work Smart ឬការធ្វើការដោយភាពវៃឆ្លាតផងដែរ ពោលគឺជាការព្យាយាមធ្វើការដោយប្រើប្រាស់វិធីសាស្រ្តធ្វើការឱ្យកាន់តែប្រសើរជាមុន បានច្រើនជាងមុន និងល្អជាងមុន។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក គីម ដារ៉ា ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community។
លោក គីម ដារ៉ា បញ្ជាក់ថា Work Hard (ខិតខំធ្វើការ) និង Work Smart (ធ្វើការដោយភាពវៃឆ្លាត) គឺសំខាន់ដូចគ្នា គ្រាន់តែមួយត្រូវការមុន មួយត្រូវការបន្តគ្នា ព្រោះថាការចាប់ផ្ដើមអ្វីមួយ គឺផ្ដើមចេញមកពីការខិតខំធ្វើការ (Work hard) ទៅជាមុន ។ លោកបន្តថា ប្រសិនមនុស្សមិនមានផ្នត់គំនិតព្យាយាម នោះនឹងពិបាកយល់ការងារ ធ្វើការមិនស្ទាត់ជំនាញដែលនាំឱ្យពិបាកក្លាយជាអ្នកធ្វើការវៃឆ្លាត (Work Smart)។
“ជាទូទៅមនុស្សដែលធ្វើការវៃឆ្លាតកើតចេញមកពីអ្នកធ្វើការនឿយហត់ជាមុនសិន ប្រសិនបើមនុស្សមិនខិតខំធ្វើការ (Work Hard) មិនបានចំណាយពេលស្វែងយល់ពីការងារឱ្យបានច្បាស់ តាំងចិត្តធ្វើការ អនុវត្តដដែលៗរហូតស្ទាត់ជំនាញនោះ គឺពិបាកក្លាយជាអ្នកធ្វើការវៃឆ្លាត”
បើតាមការលើកឡើងរបស់​ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community បុគ្គលដែលខិតខំធ្វើការ (Work Hard) មានការប្តេជ្ញាចិត្ត និងភាពស្មោះត្រង់ខ្លាំង ដោយគេចំណាយពេលធ្វើការច្រើនម៉ោងដើម្បីទទួលបានជោគជ័យ។ លោកថា បុគ្គលប្រភេទនេះ ធ្វើការតាមលំនាំដដែលៗ ដោយមិនផ្លាស់ប្តូររបៀបធ្វើការឱ្យជឿនលឿន ប៉ុន្តែប្រសិនបើគេដាក់ចិត្ត និងកាយធ្វើការ នោះនឹងអាចទទួលបានលទ្ធផលល្អបំផុត។
ដោយ​ឡែកចំពោះបុគ្គលដែលធ្វើការវៃឆ្លាត (Work smart) ជាអ្នកចូលចិត្តសិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែម តែងតែអភិវឌ្ឍចំណេះដឹងអំពីការងារ និងចេះរកវិធីដើម្បីកែលម្អគំរូការងារដើម្បីសម្រេចគោលដៅឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពដោយប្រើរយៈពេលតិច។
“…មានតែអ្នកខិតខំប្រមូលជំនាញ និងចំណេះដឹងដើម្បីស្វែងយល់ពីការងារដែលមានស្រាប់ ហើយបង្កើនប្រសិទ្ធភាពបន្ថែមទើបអាចក្លាយជាអ្នកធ្វើការវៃឆ្លាតបាន”
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​តាមការលើកឡើងរបស់ លោក គីម ដារ៉ា ដើម្បីទទួលបានភាពជោគជ័យ មនុស្សគ្រប់គ្នាគួរជ្រើសរើសធ្វើការងារទាំងប្រើប្រាស់ភាពវៃឆ្លាត និងការខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ដោយមិនអាចខ្វះមួយណាបានឡើយ នោះទើបអាចទទួលបានលទ្ធផលល្អ និងសម្រេចគោលដៅបានឆាប់រហ័ស៕