អារម្មណ៍អវិជ្ជមាន (Negative emotion) គេអាចសម្គាល់បានតាមរយៈអាការៈមួយចំនួនដូចជា ឆាប់ខឹងសម្បារ, ថប់បារម្ភ ឬភ័យខ្លាច, ស្មារតីមិនលះ, គ្មានផាសុខភាព, សោកស្តាយ, ក្រៀមក្រំ, ទុក្ខព្រួយ, មានអារម្មណ៍អាម៉ាស់ និងឯកោជាដើម។ អារម្មណ៍អវិជ្ជមានទាំងនេះ ចាំបាច់ត្រូវតែយកចិត្តទុកដាក់ ដើម្បីបញ្ចៀសនូវបញ្ហាផ្លូវចិត្តធ្ងន់ធ្ងរ ដែលអាចកើតមានទៅថ្ងៃអនាគត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ មានវិធីសាស្រ្តចំនួន៤ ដែលត្រូវបានចែករំលែកដោយគេហទំព័រ Verywell Mind ដើម្បីដោះស្រាយ ឬកាត់បន្ថយអារម្មណ៍អវិជ្ជមាននេះបាន៖
១.ស្ទាបស្ទង់ចិត្ត ៖ ចំណាយពេលឆ្លុះបញ្ចាំង និងស្វែងយល់ពីស្ថានភាព ដែលកើតមាននៅក្នុងចិត្ត ហើយបើក្នុងករណីបានរកឃើញថា បច្ចុប្បន្នមានអ្វីមិនប្រក្រតី គឺត្រូវរកឱ្យឃើញពីមូលហេតុដែលបណ្តាលឱ្យកើតវាឡើង។
២.ផ្លាស់ប្តូរទៅតាមលទ្ធភាព៖ ក្រោយរកឃើញប្រភេទអារម្មណ៍ដែលជួបប្រទះរួចហើយ វាក៏ល្មមនឹងអាចទាញរកគន្លឹះទៅដោះស្រាយដោយខ្លួនឯងបានតាមរយៈការសម្រាលបន្ទុកនូវកិច្ចការដែលមិនចាំបាច់ ឬលើសពីសមត្ថភាពដែលអាចគ្រប់គ្រងបាន។ ដោយចាប់ផ្តើមបង្រួម ឬបំបែកវាឱ្យតូចៗជាងមុន ទន្ទឹមគ្នានោះ គួរតែទៅរកអ្នកប្រឹក្សាដែលមានជំនាញផងដែរ។
៣.ស្វែងរកច្រកចេញ ៖ ការកាត់ចោលអារម្មណ៍អវិជ្ជមានទាំងឡាយ វាប្រៀបបាននឹងការផ្លាស់ប្តូរជីវិត ប៉ុន្តែការកាត់សកម្មភាពអវិជ្ជមាន គឺមិនអាចធ្វើវាបានទាំងស្រុងនោះទេ ព្រោះវាក៏ជាផ្នែកមួយ នៃអារម្មណ៍ធម្មជាតិមនុស្ស។ ដូច្នេះហើយក្រៅតែពីទៅប្រឹក្សាជាមួយអ្នកជំនាញ គឺត្រូវតែធ្វើលំហាត់ប្រាណឱ្យបានទៀងទាត់, ធ្វើសមាធិ និងស្វែងរកឱកាសដើម្បីង្កើតភាពក្លៀវក្លាឱ្យបានច្រើន។ សូមជ្រើសរើសបច្ចេកទេសមួយក្នុងចំណោមចំណុចជាច្រើនទាំងនោះ ហើយថ្លឹងថ្លែងថា ចំណុចមួយណាដែលសាកសមសម្រាប់អ្នក។ ធ្វើដូច្នេះអ្នកអាចកាត់បន្ថយអារម្មណ៍ដែលមិនល្អ និងទាញខ្លួនឯងឱ្យក្រោកចេញបាន។
៤.ហ៊ានទទួលយក ៖ ការទទួលស្គាល់ថា មនុស្សតែងតែមានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាច, ខឹង, កើតទុក្ខ និងការខកចិត្តគឺជារឿងធម្មតា ។ ការធ្វើបែបនេះ គឺជាវិធីសាស្រ្តមួយដ៏មានប្រសិទ្ធភាពផងដែរ។ ជំនួសឱ្យការព្យាយាមបង្ក្រាបនូវអារម្មណ៍ទាំងនេះ គឺអនុញ្ញាតឱ្យវាបាត់ទៅតាមដំណើរ ព្រោះវាជាគ្រាន់តែជាអារម្មណ៍បណ្តោះអាសន្នប៉ុណ្ណោះ។ ទោះបីជាអ្នកជាបុគ្គលដែលមានទំនោរបែបវិជ្ជមានយ៉ាងណាក្ដី ម្តងម្កាលវាគង់តែកើតមាននៅពេលណាមួយ៕