តើកត្តាចិត្តសាស្ត្រអ្វីខ្លះ ដែលនាំឱ្យយុវជនម្នាក់ក្លាយជាក្មេងទំនើង?
លោកបណ្ឌិត ភឿន ប៊ុណ្ណា អ្នកជំនាញផ្នែកចិត្តសាស្ត្រ មានប្រសាស៍ថា ក្មេងទំនើងគឺជាក្រុមដែលងាយរងគ្រោះ ជាពិសេសបញ្ហាផ្លូវចិត្ត។ លោកបណ្ឌិតបន្ថែមថា ការស្រាវជ្រាវភាគច្រើនរកឃើញទំនាក់ទំនងរវាងក្មេងទំនើងមានបញ្ហាផ្លូវចិត្តដូចជា បញ្ហាវិកលចរិត ជំងឺថប់បារម្ភ ជំងឹធ្លាក់ទឹកចិត្ត ការបំពានសារធាតុញៀន គ្រឿងស្រវឹង ការប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្តពីកុមារភាព ជំងឺបាក់ស្បាត ហើយ​ពួកគេ​ប្រឈមទៅនឹងការធ្វើអត្តឃាតខ្ពស់ជាមនុស្សធម្មតារហូតដល់ទៅ ៨ដង។
បណ្ឌិត ភឿន ប៊ុណ្ណា អ្នកជំនាញផ្នែកចិត្តសាស្ត្រ ។
លោកបណ្ឌិត បានគូសបញ្ជាក់ថា ក្នុងចំណោមកត្តាធំៗទាំង ៣ កត្តាគ្រួសារមានឥទ្ធិពលខ្លាំងជាងគេ លើអត្តចរិត និងការវិវត្តន៍របស់កុមារ និងក្មេងជំទង់។ លោកបន្តថា បើតាមការស្រាវជ្រាវ និងរបាយការណ៍វិទ្យាសាស្ត្របានបង្ហាញថា ក្មេងទំនើងភាគច្រើន កើតនៅក្នុងគ្រួសារ ដែលមិនមានវិន័យច្បាស់លាស់ គ្មានច្បាប់ទម្លាប់ ឪពុកម្តាយប្រើសារធាតុញៀន គ្រឿងស្រវឹង អំពើហិង្សាក្នុងគ្រួសារ  គ្រួសារមានបទឧក្រិដ្ឋ ឬជាសមាជិកក្រុមទំនើង ហើយពួកគេមិនទទួលបានភាពកក់ក្ដៅពីការចិញ្ចឹមបីបាច់ អប់រំមិនបានល្អ ពីអាណាព្យាបាល។ លោកបន្តថា កត្តារុញច្រានពីគ្រួសារ សង្គម និងវប្បធម៌ និងកត្តាអូសទាញពីក្រុមក្មេងទំនើងអាចជាមូលហេតុដែលធ្វើឱ្យពួកគេក្លាយជាក្មេងទំនើង។ ការមិនទទួលបានការគាំទ្រពីគ្រួសារ ឬផ្ទុយទៅវិញទទួលបានការគាំទ្រពីក្រុមរបស់ពួកគេ អាចធ្វើការបញ្ហានេះកាន់តែកើនឡើង។