ភ្នំពេញ- សាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្រ្ត សហការជាមួយអង្គការចលនាសដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា (CMH) រៀបចំកម្មវិធីប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ ប្រធានបទ វិធានការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ ។ កម្មវិធីនេះ បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងផ្ដល់ឱកាសអោយយុវជនដឹងពី ទស្សនបំភ័ន្តរបស់ក្រុមហ៊ុន និងការពិតជាក់ស្តែង និងផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនចូលរួមក្នុងកិច្ចការលើកកម្ពស់សុខភាពសាធារណៈ តាមរយៈការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់។
ទន្ទឹមគ្នានេះ យុវជនដែលចូលរួមនឹងទទួលបានឱកាសបញ្ចេញសមត្ថភាពក្នុងការនិយាយសាធារណៈ ក្នុងកិច្ចការលើកកម្ពស់សុខភាព ទួលបានប្រាក់រង្វាន់ មេដាយ និងលិខិតសរសើរពីសាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្ត្រ និងអង្គការ CMH ។ ក្នុងនោះម្ចាស់ជ័លាភីលេខ១ ទទួលបានថវិកា ២លានរៀល ជ័លាភីលេខ ២ ទទួលបានថវិកា ១លានពីរសែនរៀល និងជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានថវិកា ៨សែនរៀល។
លក្ខខណ្ឌនៃការចូលរួម យុវជនត្រូវសរសេរអត្ថបទមួយក្រោមប្រធានបទ « វិធានការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ » អត្ថបទត្រូវបង្ហាញនូវចំណុចសំខាន់ៗរួមមាន ទី១. តើការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់បង្កផលប៉ះពាល់អ្វីខ្លះដល់សុខភាព? ទី២. តើក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់មានទស្សនៈយ៉ាងដូចម្តេចចំពោះវិធានការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់? និងទី៣. តើការពិតជាក់ស្តែង ការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍អ្វី?
ជាមួយគ្នានេះអត្ថបទប្រកួតត្រូវប្រើទំហំក្រដាស A4 (420mm x 594mm) ពុម្ពអក្សរ “Khmer OS” ទំហំអក្សរ 12pt និងមិនលើសពី ០២ទំព័រ ។ របៀបផ្ញើរអត្ថបទ និងព័ត៌មានលំអិតផ្សេងៗ ទៀតសូមចូលទៅកាន់តេឡេក្រាម https://t.me/Increase_tobacco_tax ឬ ស្កេន QR Code។ ផុតកំណត់ទទួលអត្ថបទនៅថ្ងៃទី២០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ។ គួរបញ្ជាក់ថា បេក្ខជន ១០នាក់ នឹងត្រូវបានជ្រើសរើសទៅវគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ។