សាលា TVET ត្រៀម​ខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន ១លាន៥សែននាក់
សាលា​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) ស្ថិត​ក្រោមក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានបញ្ជាក់ពីការ​ត្រៀម​ខ្លួនរួចរាល់ សម្រាប់ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ ១លាន៥សែននាក់ ដែលគ្រោងនឹងចាប់ផ្តើម​នៅពាក់កណ្តាលខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខ។
លោក យ៉ោក សុទ្ធី នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នវិទ្យាស្ថានរបស់លោក​មានយុវជន​មក​ចុះឈ្មោះ​ចំនួនជាង​១ពាន់នាក់​ហើយ ទៅលើជំនាញ​ចំនួន៧ ដូចជា នាញជាងកំបោរ ការដំឡើងអគ្គិសនីក្នុងអាគារ សេវ៉ាកម្មត្រជាក់ក្នុងគេហដ្ឋាន សេវាកម្មកុំព្យូទ័រ រចនាក្រាហ្វិកដោយកុំព្យូទ័រ និងការថែទាំងបរិក្ខាអេឡិចត្រនិច។
លោក សុទ្ធី បញ្ជាក់ថា ជំនាញទាំង៧ខាងលើនេះ ជាជំនាញអាទ្ធិភាពរបស់វិទ្យាស្ថាន ហើយជំនាញទាំងនេះមើលឃើញថាមានភាពងាយស្រួលទៅដល់និស្សិត និងសក្ខាកាមរកការងារធ្វើ ជាពិសេសនោះទទួលបានប្រាក់កម្រៃច្រើន នៅពេលដែលពួកគេបញ្ចប់ការសិក្សានៅទីនេះ ។ សម្រាប់ការ​បើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាល​ដែលគ្រោងផ្តើម​នៅ​ពាក់កណ្តាលខែមករាខាងមុខ លោកថា វិទ្យាស្ថានបានរៀបចំ ទាំងសម្ភារៈ ថ្នាក់រៀន រោងជាង បន្ទាប់ពិសោធន៍ គ្រូបណ្តុះបណ្តាលដែលពោពេញទៅដោយសមត្ថិភាពសម្រាប់សិស្សរួចរាល់អស់ហើយ។
សម្រាប់ លោក តាន់ កុសល នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិសហគ្រិនភាព និងនវានុវរត្តន៍ ក៏បានឱ្យដឹងដែរថា គិត​ចាប់ពីថ្ងៃប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ជាផ្លូវការ​នូវ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ វិទ្យាស្ថានបានទទួលយុវជនមកចុះឈ្មោះចូលរៀនបានចំនួន ១៦៤៦នាក់ លើជំនាញចំនួន ៩ មានដូចជា ផលិតនំ ធុរកិច្ចភេសជ្ជៈ ធ្វើម្ហូប សេវាកម្មសម្អាងកាយ ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ អគ្គិសនី ក្រាហ្វិលឌីសាញ សេវាកម្មកុំព្យូរទ័រ ការតបណ្តាញទឹកក្នុងអាគារ។ ហើយសម្រាប់ការបើកថ្នាក់ដំបូងក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទៅដល់សិស្សដែលមានចុះឈ្មោះចូលរៀននៅពាក់កណ្តាលខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខ វិទ្យាស្ថានបានរៀបចំ ទាំងសម្ភារៈ ថ្នាក់រៀន រោងជាង បន្ទាប់ពិសោធន៍ គ្រូបណ្តុះបណ្តាលដែលពោពេញទៅដោយសមត្ថិភាពផងដែរ។
ដោយឡែក លោកស្រី ផង់ ពុទ្ធី នាយកវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស​ភូមិភាគតេជោសែនសៀមរាប វិញ លើក​ឡើងថា វិទ្យាស្ថានដែលមានទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​ខេត្តសៀមរាបមួយនេះ ក៏​បានត្រៀម​ខ្លួនរួចជាស្រេច​ក្នុងការ​បើក​ជាផ្លូវការ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​ដល់យុវជន​មក​ពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ទៅពាក់​កណ្តាល​ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៤ខាងមុខ។