ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ នៃអង្គការស្វីសខន់ថាក់ មន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តប៉ៃលិន កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ច ក៏ដូចជាជំនាញចុងភៅ ទៅដល់ចុងភៅនៅតាមភោជនីយដ្ឋាន ក៏ដូចជាសណ្ឋាគារនានានៅក្នុងខេត្ត ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពចុងភៅ និងលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ។
លោក ជួប រតនា ប្រធាននាយកដ្ឋានផែនការអភិវឌ្ឍទេសចរណ៍ និងជាប្រធានលេខាដ្ឋាន នៃគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោងហូកា នៃក្រសួងទេសចរណ៍ មានប្រសាសន៍ថា ការផ្ដល់វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ មានគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាពចុងភៅ ដែលមិនធ្លាប់បានរៀនជំនាញចុងភៅនៅសាលាពីមុនមក។ លោកថា ចុងភៅនៅតាមខេត្តគោលដៅមិនមានសាលារៀនជំនាញចុងភៅនោះទេ ដោយពួកគាត់រៀនចេះតាមអ្វីដែលធ្លាប់ធ្វើ មិនមានស្តង់ដាត្រឹមត្រូវ ដូច្នេះវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ បង្កើតឡើងដោយមានស្តង់ដា ឯកសារច្បាស់លាស់ ដើម្បីជួយឱ្យជំនាញចុងភៅរបស់ពួកគាត់មានស្តង់ដា គុណភាពសេវាកម្មល្អ ការគិតគូរទៅលើសុខសុវត្ថិភាព និងអនាម័យកាន់តែល្អប្រសើរ។
ប្រធាននាយកដ្ឋានផែនការអភិវឌ្ឍទេសចរណ៍ បន្ថែមថា ជំនាញចុងភៅ កំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារការងារ ហើយនៅតាមហាងនីមួយៗពិបាករកអ្នកមានជំនាញចុងភៅច្បាស់លាស់ ដោយសារអត់មានសាលារៀន ហើយបើទៅរៀននៅសាលាចំណាយខ្ពស់ មួយឆ្នាំ៤ទៅ៥ពាន់ដុល្លារ។ បើតាមលោក ជួប រតនា ការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញចុងភៅនេះ ជាផ្នែកមួយ នៃការបណ្តុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សនៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ជាពិសេសជំនាញចុងភៅ ដែលកំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារការងារខ្ពស់ ដោយពួកគាត់អាចចាប់ផ្ដើមពីកូនកាំបិត រហូតដល់មេចុងភៅ អាចទទួលបានប្រាក់ខែរាប់ពាន់ដុល្លារ ឱ្យតែមានជំនាញច្បាស់លាស់។
វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលហូកា លើជំនាញចុងភៅនៅខេត្តប៉ៃលិននេះ ផ្តោតទៅលើ១២មេរៀន រួមមាន ១. ប្រសិទ្ធភាពការងារ ជាមួយក្រុម និងបុគ្គលិកផ្ទះបាយ, ២. គោរពតាមកន្លែងធ្វើការ និងអនាម័យក្នុងផ្ទះបាយ, ៣. លាងសម្អាតឧបករណ៍ និងថែរក្សាសម្ភារ:ផ្ទះបាយ, ៤. អនុវត្តបច្ចេកទេសមូលដ្ឋាននៃការចម្អិន, ៥.គោលការណ៍ និងការអនុវត្តរបស់ចុងភៅ, ៦.រៀបចំម្ហូបពីស៊ុត និងវិធីផ្សេងៗនៃការចម្អិនស៊ុត, ៧. រៀបចំទឹកស៊ុប និងទឹកជ្រលក់តាមប្រភេទផ្សេងៗ, ៨.រៀបចំធ្វើស៊ុប, ៩. រៀបចំអាហារដំបូង និងសាឡាដ (បែបខ្មែរ និងបរទេស), ១០. រៀបចំអាហារចម្បង, ១១. រៀបចំប៉ាស្តា និងបាយ និង ១២. រៀបចំបង្អែមបែបអាស៊ី ។
លោក ជួប រតនា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីនេះបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ បានកំពុងធ្វើជាបន្តបន្ទាប់នៅខេត្តគោលដៅចំនួន១២ រួមមាន ក្រចេះ ព្រះវិហារ ស្ទឹងត្រែង មណ្ឌលគិរី រតនគិរី ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង ប៉ៃលិន ឧត្តរមានជ័យ បន្ទាយមានជ័យ កំពង់ឆ្នាំង កោះកុង។ គិតពី២០១៧ ដល់ ២០២៤ កម្មវិធីបានធ្វើការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ចបានជាង ៨ពាន់នាក់ ហើយជំនាញចុងភៅប្រហែល ៦រយនាក់៕