មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងការងារ ៖ យុទ្ធសាស្រ្តអាទិភាពរបស់ក្រសួង គឺពង្រឹង និងបង្កើតជំនាញថ្មីដល់កម្មករកម្មការិនី ប្រជាពលរដ្ឋ និងយុវជន
លើកឡើង​ក្នុង​ពិធីបើក​សន្និបាតបូកសរុប​ការងារឆ្នាំ​២០២៣ និង​ទិសដៅ​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២៤ ឯកឧត្តម ហាំង តុលា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានរដ្ឋបាល និងហិរញ្ញវត្ថុ នៃក្រសួងការងារ បានលើក​ឡើងថា ក្នុងអាណត្តិទី៧នេះ យុទ្ធសាស្រ្ត​ជាអាទិភាព​របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គឺការពង្រឹង និង​បង្កើតជំនាញថ្មី​ដល់​កម្មករ​កម្មការិនី និងប្រជាពលរដ្ឋ ហើយ​ជាពិសេស​គឺក្រុមយុវជន​គោលដៅ​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ ដែលជា​កម្លាំង​សេដ្ឋកិច្ច​ស្នូល​សម្រាប់​កម្ពុជា។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តម ហាំង តុលា ក៏​បានធ្វើការ​ជំរុញ​ឱ្យ​សហជីព​នៅ​កម្ពុជាទាំងអស់ ចូលរួមជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​ជំរុញ​កម្មករកម្មការិនី​ឱ្យ​សិក្សា​ជំនាញបច្ចេកទេស ដើម្បីបង្កើនផលិតភាពការងារ។
គួរបញ្ជាក់ថា នៅ​ក្នុង​សន្និបាត​បូកសរុបលទ្ធផល​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២៣ និង​លើកទិសដៅ​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ក៏​បានប្រកាសដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត «ផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្ត​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ការងារ សន្តិសុខ​សង្គម និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ » ដើម្បីជំរុញ​វឌ្ឍនភាពលើវិស័យ​ការងារ សន្តិសុខ​សង្គម និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ឱ្យ​កាន់តែប្រសើរ។
បើតាមលោកជំទាវ សុវណ្ណ វណ្ណារតន៍ រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំ នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ផែនការយុទ្ធសាស្រ្តដែលក្រសួងការងារប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត គឺមានយុទ្ធសាស្រ្ត​បច្ចេកទេស​ចំនួន៥ ដែលរួមមាន ៖ ១. ការរៀបចំ និងអនុវត្តគោលនយោបាយទីផ្សារការងារសកម្ម, ២. ការធ្វើបរិវត្តកម្មប្រព័ន្ធអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈឱ្យឆ្លើយតបនឹងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម៤.០ សេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមឌីជីថល និងសេដ្ឋកិច្ចបៃតង, ៣. ការអភិវឌ្ឍលក្ខខណ្ឌការងារ សុវត្ថិភាពនិងសុខភាពការងារ និងសុខដុមនីយកម្មនៃទំនាក់ទំទងវិជ្ជាជីវៈស្របតាមការវិវត្តនៃពិភពការងារ, ៤. ការពង្រឹងការគ្រប់គ្រងទេសន្តរប្រវេសន៍ការងារប្រកបដោយសុវត្ថិភាព គុណភាព និងប្រសិទ្ធភាព និង ៥. ការអភិវឌ្ឍរបបសន្តិសុខសង្គមស្របតាមការវិវត្តនៃស្ថានភាពសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច និងយុទ្ធសាស្ត្រគាំទ្រចំនួន១ គឺការធ្វើទំនើបកម្មស្ថាប័ន និងការផ្តល់សេវាសាធារណៈ និងសេវាគាំទ្រទូទៅតាមបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល៕