ក្រសួងសុខាភិបាល​កំពុង​ចាប់យកការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីជំរុញការផ្តល់សេវាថែទាំ​សុខភាព​តាមបែប​នវានុវត្ត ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ
ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​វេទិកា ៤.០ លើកទី៥ ស្តីពី​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​វិស័យ​សុខាភិបាល កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ឡូ វាសនាគីរី រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងសុខាភិបាល មាន​ប្រសាសន៍ថា សុខាភិបាល​ឌីជីថល បានផ្លាស់ប្តូរ​មុខមាត់​ឧស្សាហកម្ម​ថែទាំ​សុខភាព​នៅទូទាំង​ពិភពលោក ដោយសារ​ភាពរីក​ចម្រើន​យ៉ាងឆាប់រហ័ស​នៃបច្ចេកវិទ្យា ដូចជា​ការ​ធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យ​តាម​បែបឌីជីថល កម្មវិធីទូរស័ព្ទចល័ត សុខាភិបាល​អេឡិចត្រូនិក និង Software ដែល​ដំណើរការ​ដោយ​ទិន្នន័យ។ ក្នុង​ន័យ​នេះ ក្រសួងសុខាភិបាល បាន​និង​កំពុង​ចាប់យក​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីជំរុញ​ការផ្តល់សេវាថែទាំសុខភាព​តាម​បែប​នវានុវត្ត ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ដូចជា​សេវាថែទាំសុខភាពបឋម សេវាធ្វើ​រោគវិនិច្ឆ័យ ព្យាបាល ថែទាំ និង​សេវាពាក់ព័ន្ធ ឱ្យ​កាន់តែ​មានគុណភាព សុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព និង​ប្រកប​ដោយ​សមធម៌។
បើតាមឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ឡូ វាសនាគីរី បច្ចុប្បន្ន​ប្រព័ន្ធ​សុខាភិបាល​សាធារណៈ​នៅ​ថ្នាក់ជាតិ និង​ថ្នាក់​ក្រោមជាតិ បាន​និងកំពុង​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន/បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ក្នុងការ​គ្រប់គ្រងទិន្នន័យ ដូចជា​ប្រមូល ចងក្រង រក្សា​ទុក បញ្ជូន វិភាគ រាយការណ៍ និង​ផលិតទិន្នន័យ/ព័ត៌មាន សម្រាប់​ការ​ប្រើប្រាស់ពហុបំណង ដែល​ជួយ​គាំទ្រ​ដល់ការ​សម្រេចចិត្ត​ផ្នែកគ្លីនិក ឬការ​ផ្តល់​សេវាថែទាំសុខភាព ការ​អង្កេត​តាមដាន ឆ្លើយតប​នឹង​ជំងឺឆ្លង និង​គ្រោះអាសន្ន​សុខភាព​សាធារណៈ ការ​រៀបចំ​គោល​នយោបាយ​ ផែនការ យុទ្ធសាស្រ្ត កិច្ច​ការ​រដ្ឋបាល កិច្ច​ការ​និយតកម្ម អន្តរាគមន៍​កម្មវិធីសុខភាព ការតាមដាន និង​ការ​វាយតម្លៃ ការប្រាស្រ័យទាក់ទងសាធារណៈជាដើម។
សម្រាប់សុខាភិបាល​ឌីជីថលកម្ពុជា បើតាម​ប្រសាសន៍របស់​ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ឡូ វាសនាគីរី បច្ចុប្បន្ន កំពុង​ឆ្លងកាត់​ដំណាក់កាលផ្លាស់ប្តូរ​ដ៏​សំខាន់ ដោយ​ក្រសួងសុខាភិបាល និង​តួអង្គពាក់ព័ន្ធ បាន និង​កំពុង​រៀបចំផែនការ អភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធថ្មី ឬកែលម្អ​ប្រព័ន្ធដែល​កំពុង​មានស្រាប់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​កាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ពាក់ព័ន្ធនឹង​ដំណើរ​ការ​ធ្វើ​បរិវត្ត​កម្ម​សុខាភិបាល​ឌីជីថល ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ​មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងសុខាភិបាល​មាន​ទស្សនវិស័យ ក្នុងការធ្វើបរិវត្តកម្ម​សុខាភិបាលឌីជីថល ឆ្ពោះទៅ​ចាប់យក និង​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល ដែលមាន​លក្ខណៈសក្តិសមទៅនឹង​ប្រព័ន្ធសុខាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​បច្ចុប្បន្ន​កាល និង​សម្រាប់អនាគតកាល ស្របតាមបរិបទ និង​និន្នាការវិវត្តនៃសង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា តំបន់ និង​សកល ពោល​គឺ “ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់ មានអត្តសញ្ញាណករសុខភាពតែមួយ កំណត់ត្រាសុខភាពឌីជីថលតែមួយ និង​ទទួល​បាន​សេវាថែទាំសុខភាព​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ” ដែល​លទ្ធផលចុងក្រោយនេះអាច​សម្រេចបាន តាមរយៈយុទ្ធសាស្រ្ត​នៃ​ការ​កសាង ការអភិវឌ្ឍ ការ​រក្សា និង​នុវានុវត្តន៍​ប្រព័ន្ធ​អេកូសុខាភិបាល​ឌីជីថល​មួយ ប្រកប​ដោយ​សមានគតិភាព និង​និរន្តរភាពយូរអង្វែង។
គួរជំរាបជូនថា ការលើក​កម្ពស់​សុខភាព និង​សុខមាលប្រជាជន គឺជា​អាទិភាព​មួយ នៃការ​អភិវឌ្ឍ​មូលធន​មនុស្ស (មុំទី១ នៃយុទ្ធសាស្រ្ត​បញ្ចកោណ) ដែលផ្តោត​លើ​ការ​បន្ត​កាត់បន្ថយ​ការ​ឈឺ និង​ស្លាប់ ដោយ​សារជំងឺ ជាពិសេស​ជំងឺមិនឆ្លង និង​ការ​កែលម្អ​សេវាសុខភាព​មាតា ទារក កុមារ តាមរយៈអន្តរាគមន៍​ជាអាទិភាពមួយ​ចំនួន ក្នុងនោះ​រួមមាន ការ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​ស្ថាប័ន​ក្នុងការ​ដឹកនាំ​អភិបាល​កិច្ច និង​បរិវត្តកម្មឌីជីថល​ក្នុងវិស័យ​សុខាភិបាល ព្រមទាំង​ការ​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​ផ្តល់សេវាសុខភាព​ប្រកប​ដោយ​នវានុវត្តន៍៕