ក្រសួងអប់រំ និង JICA ចាត់ទុកគម្រោងកម្មវិធី Think! Think! ជាផ្នែកសំខាន់​លើក​កម្ពស់​ការ​អប់រំ​សត​វត្សន៍​ទី២​១
ភ្នំពេញ- ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) បានធ្វើកិច្ចជំនួបពិភាក្សាស្ដីពីលទ្ធផល និងទិសដៅនៃគម្រោងកម្មវិធី Think!Think! ។ ជំនួបពិភាក្សានេះ ប្រព្រឹត្តទៅក្រោមការដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងលោក ស៊ីនជី យ៉ាណាហ្គាវ៉ា តំណាងទីភ្នាក់ងារ JICA ប្រចាំកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃសុក្រកន្លងទៅ ។
គម្រោងកម្មវិធី Think!Think ជាកម្មវិធីសិក្សា STEM បែបបច្ចេកវិទ្យាថ្មីមួយ ជួយអភិវឌ្ឍជំនាញគិតពិចារណា គិតស៊ីជម្រៅ ទំនាក់ទំនងសង្គម ភាពច្នៃប្រឌិត ការលើកទឹកចិត្ត និងជំនាញទន់សិស្សានុសិស្ស ជាបំណិនសំខាន់នៅក្នុងសតវត្សន៍ទី២១។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងការស្ទង់មតិលទ្ធផលបានបង្ហាញថា ការប្រើប្រាស់កម្មវិធី Think!Think! នេះ មានប្រសិទ្ធភាពជាវិជ្ជមានលើពិន្ទុគណិតវិទ្យា ភាពឆ្លាតវៃ ការលើកទឹកចិត្ត និងភាពជឿជាក់លើខ្លួនឯងរបស់សិក្សានុសិស្ស។
“កម្មវិធី Think!Think! ថាជាកម្មវិធីដ៏ល្អមួយក្នុងការបណ្តុះការគិតស៊ីជម្រៅ និងបំណិនទន់ ជួយសិស្សក្នុងការរៀនបំណិនថ្មីៗដែលចាំបាច់ក្នុងសតវត្សទី២១”
ដោយឡែក លោក ស៊ីនជី យ៉ាណាហ្គាវ៉ា តំណាងទីភ្នាក់ងារ JICA ប្រចាំកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីនេះនឹងត្រូវដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នៅសាលាបឋមសិក្សាព្រះនរោត្តមក្នុងរាជធានីភ្នំពេញដែលជាសាលាមួយស្ថិតនៅក្នុងចំណោមសាលាគោលដៅចំនួន ៨ក្នុងខេត្តចំនួន ៦ នៅខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងគម្រោងភាពជាដៃគូ ឯកជន និង សាធារណៈរវាង JICA ក្រសួងអប់រំ និង ក្រុមហ៊ុនវ័នឌើលេប។
លោក ស៊ីនជី យ៉ាណាហ្គាវ៉ា តំណាងទីភ្នាក់ងារ JICA ប្រចាំកម្ពុជា
“Think!Think! គឺជាកម្មវិធីសិក្សាលេខ១ របស់ប្រទេសជប៉ុន ហើយបានទទួលពានរង្វាន់កម្មវិធីល្អបំផុតរបស់ Google សម្រាប់កុមារ”
សូមជម្រាបថា ភ្នាក់ងារ JICA កំពុងបើកដំណើរការថ្នាក់សិក្សាបំប៉នបន្ថែមនៅតំបន់ទួលគោក ដែលមាន ឈ្មោះថា Think!Think! Learning Lab ដើម្បីផ្តល់ឱកាសឱ្យសាធារណៈជន អាចចូលរៀនកម្មវិធីនេះបាន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ថ្នាក់បំប៉ន Think!Think! នឹងជួយបណ្តុះការគិតវិភាគស៊ីជម្រៅ បំណិនសង្គម ភាពច្នៃប្រឌិត ការលើកទឹកចិត្ត ទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯង និងការស្រលាញ់ឱ្យតម្លៃដល់ខ្លួនឯង៕