បរទេស ៖ ប្រទេសសឹង្ហបុរី ត្រូវគេចាត់ទុកថា គឺជាប្រទេសមួយដែលរីកចម្រើននៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍នេះ ខណៈប្រទេសកោះមួយនេះ មិនមានប្រេងកាត និងឧស្ម័នធម្មជាតិសំខាន់ៗនៅក្នុងប្រទេសរបស់ខ្លួនឡើយ ប៉ុន្តែធនធានធម្មជាតិដ៏ពិតប្រាកដរបស់សឹង្ហបុរី គឺជាប្រជាជនរបស់ខ្លួន។
តើប្រជាជនសឹង្ហបុរីត្រូវបានបណ្តុះបណ្តាលយ៉ាងដូចម្តេច ដើម្បីក្លាយជាធនធានរបស់ប្រទេស?
យោងតាមគេហទំព័រ sea-vet.net ប្រជាជនសឹង្ហបុរីស្ទើរតែទាំងអស់ ពួកគេសុទ្ធសឹងតែត្រូវបានបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈតាំងតែពីថ្នាក់មធ្យមសិក្សាមកម្ល៉េះ ហើយការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ក៏ត្រូវបានចាត់ទុកថា គឺជាគោលនយោបាយមួយនៅក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរីផងដែរ។
បើមើលទៅលើប្រព័ន្ធអប់រំវិញ ការអប់រំបឋមសិក្សានៅប្រទេសសឹង្ហបុរី គឺមានរយៈពេល ៦ឆ្នាំ, ការអប់រំមធ្យមសិក្សាមានរយៈពេលពី ៤ទៅ ៥ ឆ្នាំ, ខណៈការអប់រំក្រោយមធ្យមសិក្សា ឬថ្នាក់សាកលវិទ្យាល័យ គឺមានរយៈពេលពីរឆ្នាំ ឬច្រើនជាងនេះ។ ក្នុងនោះដែរ វគ្គសិក្សា TVET ត្រូវបានផ្តល់ជូននៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា និង ក្រោយមធ្យមសិក្សា តាមរយៈវិទ្យាស្ថានអប់រំបច្ចេកទេស និងវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសរបស់រដ្ឋ។
វិទ្យាស្ថានអប់រំបច្ចេកទេស (ITE) និង វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស គឺស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួងអប់រំ ដែលវិទ្យាស្ថានទាំងពីរនេះ មានតួនាទីដ៏សំខាន់ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដល់ប្រជាជនសិង្ហបុរី ដោយផ្អែកលើតម្រូវការការងារបច្ចុប្បន្ន ដោយគ្របដណ្តប់លើវិស័យជាច្រើនដូចជា ការរចនា ការអប់រំ វិស្វកម្ម ហិរញ្ញវត្ថុ សុខភាព បដិសណ្ឋារកិច្ច និងទេសចរណ៍ ព័ត៌មានវិទ្យា ច្បាប់ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងទំនាក់ទំនង អចលនទ្រព្យ និងច្រើនទៀត។
និយាយដោយឡែកពីវិទ្យាស្ថានអប់រំបច្ចេកទេស (ITE) របស់សឹង្ហបុរី គឺជាផ្នែកដំបូង ដែលមានតួនាទីក្នុងការបណ្តុះសិស្សទាំងនៅក្នុងសាលា និងចុះអនុវត្តផ្ទាល់ ។ ការចុះអនុវត្តផ្ទាល់ គឺជាឱកាសដើម្បីសិស្សអាចអនុវត្តការងារ និងការគិតប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត, ពួកគេអាចដោះស្រាយបញ្ហានៅពេលជួបផ្ទាល់ ហើយថែមពីនេះ សិស្សនឹងស្គាល់ពីតម្លៃខ្លួនឯង អ្នកដទៃ និង សហគមន៍ទៀតផង។ សរុបមកវិញ វិទ្យាស្ថានអប់រំបច្ចេកទេស (ITE) ផ្តោតលើការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសដល់សិស្សសាលាមធ្យមសិក្សា។
ដោយឡែកវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស វិញ គឺមានតួនាទីផ្តល់ជូននូវវគ្គសិក្សាក្រោយមធ្យមសិក្សាទៅលើវិស័យចម្រុះ ដែលផ្តល់ឱ្យនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាទទួលបាននូវចំណេះដឹង និងជំនាញជាក់ស្តែង ដើម្បីបំពេញតម្រូវការធនធានមនុស្ស ។ ការអប់រំពហុបច្ចេកទេស រួមផ្សំជាមួយនឹងកម្មវិធីសិក្សាតម្រង់ទិស បានក្លាយជាជម្រើសដ៏គួរឱ្យទាក់ទាញមួយរបស់សិស្សនៅសាកលវិទ្យាល័យ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ រដ្ឋាភិបាលសឹង្ហបុរី ក៏បានបង្កើត SkillsFuture Singapore (SSG) ដែលជាក្រុមប្រឹក្សាច្បាប់មួយស្ថិតក្រោមក្រសួងអប់រំ មានភារកិច្ចអនុវត្តគំនិតផ្តួចផ្តើម ដោយធ្វើការជាមួយស្ថាប័នអប់រំ និងដៃគូបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីធានាថា ជំនាញដែលសិស្សនិស្សិតបានរៀនគឺត្រូវតាមតម្រូវការឧស្សាហកម្ម។ ទន្ទឹមនឹងនោះ Workforce Singapore (WSG) ដែលជាស្ថាប័នស្ថិតនៅក្រោមក្រសួងធនធានមនុស្ស (MOM) ក៏មានកាតព្វកិច្ចដើម្បីជួយប្រជាជន និងនិស្សិតសិង្ហបុរីឱ្យទទួលបានការងារ និងអាជីពប្រកបដោយគុណភាព ដែលជាតម្រូវការកម្លាំងពលកម្មក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម៕